Pamant pentru bonsai

alien.alin

Member
salutare inca o data:D

dupa cum probabil stiti, mie imi plac mai mult bonsaii. am primit un piper chinezesc de 7 ani cadou acum o luna, si de atunci am pus si alti lastari pentru a prinde radacina si a fi transofrmati in bonsai, din aceasi planta si nu numai.

dar...


am cautat prin brasov pe la florarii pamant pentru bonsai, caci am inteles ca e un pic mai pretentios fata de pamantul obisnuit...nu am gasit...

m-am dus la bricostore, nici acolo..aveau doar pamant pt plante verzi, pt conifere, pt plante exotice, dar nu si pt bonsai...

deja o parte din lastarii pusi au radacini si as dorti sa-i plantez, numa ca nu stiu ce pamant sa folosesc, din moment ce nu gasesc pt pentru bonsai...

so, va rog mult, care stiti pe unde as putea gasi sa ma ajutati si pe mine...

mutumesc mult
 

alien.alin

Member
@ vali

mersi mult...


uite ce am gasit si eu cu referire exacta la tipul meu de bonsai:


Every two years early to late spring. Use loam rich soil. 40% Loam , 40% sharp sand and 20% peat free compost.


asta ar insemna: 40 % lut; argilă grasă; humă; pământ roditor; lut pentru cărămizi, 40 % nisip nu prea fin, 20 % turba


asta ar fi combinatia ideala? idea e ca nu as vrea sa ma bag sa prepar eu pamantul, nu-s prea sigur ca voi nimeri ingredientele si de acea ma gandeam ca poate exista pe undeva de cumparat de-a gata.

intrr-un final, daca n-oi gasi nicaieri, probabil o sa-l fac eu pana la urma...
 
Sus