Pamant bun pentru flori

danya

Active Member
As vrea sa stiu ce pamant, de la care firma vi se pare cel mai bun din ce ati incercat voi.
Sunt in situatia in care am schimbat pamantul, nu-mi place deloc si vreau sa-l schimb iar..... sper ca pt ultima data pe anul asta. :|
As vrea unul universal, sa nu retina apa, dar nici sa se usuce repede. (dar decat sa o retina, mai bine sa se usuce)
 

danya

Active Member
Si inca ceva... Trebuie schimbat neaparat pamantul in fiecare an? Nu se poate doar sa punem ingrasamant? Sau sa punem pamant nou doar la suprafata? :?
 

helisananca

Member
eu folosesc numai Florimo,tot de aici dupa forum mi s-a recomandat insa eu gresesc ca numai adaug nimic in pamant din ce am inteles trebuie si niste nisip la unele plante :oops: eu nu am pus niciodata .dar Florimo e ok si ca pret si precum calitate...parerea mea :!:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Folosesc Florimo şi Florasol dar în combinaţie, în funcţie de plantă, cu pământ de grădină, nisip, perlit, mraniţă... . Nu shimb solul tuturor plantelor în fiecare an. Selectez plantele care necesită -datorită dezvoltării- transplantare în ghivece mai mari. Schimb obligatoriu solul plantelor nou achiziţionate (după înflorire la cele cu flori).
 

gabiee

Active Member
si eu flolosesc Florimo , la cele de apartament , eventual nisip , perlit , si substrat de cocos - la unele ....
la cele de terasa mai pun si pamant de gradina , ca daca ar trebui sa cumpar atata pamant , cate jardiniere umplu , cred ca al meu mi-ar face bagajele in sacii goi de pamant :rofl:
 

gabiee

Active Member
eu am cumparat de a noi de la florarie , e un baton de 1 kg , cred , presat , si daca pui apa se umfla , cam 7 litri se face , daca bine imi aduc aminte
pun mai ales in pamantul in care pun seminte la germinat , mentine umiditatea
nu e un raspuns de profesionalist , dar eu asa am observat :D
poate cineva de pe forum , poate sa explice mai bine :D
 

mymo

Active Member
helisananca a spus:
as vrea sa stiu si eu acest substrat de cocos pt ce flori este bun si unde il gasesc?
Merci mult :D
Eu la "caramida de cocos" pun si perlit,dar din ce am observat eu nu la toate plantele le place in acest substrat.Atentie mare cand uzi,la suprafata o sa ti se para uscat,dar pe la mijlocul ghiveciului e ud bine.
Mi se pare inselator.....parerea mea :)
 

helisananca

Member
mymo a spus:
helisananca a spus:
as vrea sa stiu si eu acest substrat de cocos pt ce flori este bun si unde il gasesc?
Merci mult :D
Eu la "caramida de cocos" pun si perlit,dar din ce am observat eu nu la toate plantele le place in acest substrat.Atentie mare cand uzi,la suprafata o sa ti se para uscat,dar pe la mijlocul ghiveciului e ud bine.
Mi se pare inselator.....parerea mea :)
perlit parca si in supermarketuri gasesc nu?
multumesc frumos :)
 

gabiee

Active Member
helisananca a spus:
mymo a spus:
helisananca a spus:
as vrea sa stiu si eu acest substrat de cocos pt ce flori este bun si unde il gasesc?
Merci mult :D
Eu la "caramida de cocos" pun si perlit,dar din ce am observat eu nu la toate plantele le place in acest substrat.Atentie mare cand uzi,la suprafata o sa ti se para uscat,dar pe la mijlocul ghiveciului e ud bine.
Mi se pare inselator.....parerea mea :)
perlit parca si in supermarketuri gasesc nu?
multumesc frumos :)
eu nu am vazut la supermarketuri.....
are aici pe forum emeclau
:D
 

danya

Active Member
Pe la materiale de constructii...

In legatura cu pamantul, cred ca Florasol o sa iau.
 

kerkyra

Well-Known Member
Imi puteti spune ceva despre pamantul de flori Florisol? Banuiesc ca e altul decat Florasol. As vrea ceva sa fie mai afanat, nu am perlit sa amestec pentru anumite plante. Acum m-ar interesa pentru puii de gloxinii, achimenes...
 
Sus