palmieri

enya

Member
am cumparat un plic de semintze(mix de palmieri) si nu sti in ce conditzii germineaza...nu stiu ce fel de palmieri sint...eventual o metoda universala...ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi?
 

dana_rusu

Member
Fabian am cumparat 50 de seminte de Phonix canarienis astept primavara sa-i plantez ,stii ceva cum trebuie sa fac ,trebuie tinute in apa sau plantate direct :? multumesc
 

anne`mary

Member
buna Am si eu o intrebare. Palmierul face pui? Socrii mei (deja faimosi pe site-ul asta) au un palmier. Din pamant din iarba verde i-au iesit 2 frunze. Sunt lunguiete si subtiri si par sa semne cu frunza de palmier....dar eu stiam ca palmierul nu face pui. Exista insa exceptii de la regula sau au plantat martienii ceva in palmierul socrilor?
 

Floria

Active Member
Exista specii de palmieri care lastaresc. Daca pui si foto s-ar putea sa-ti spunem ce palmier au.
 

anne`mary

Member
nu stiu cum se numeste specia pe care o au socrii mei, dar tulpinile ies direct din pamant (ca o tufa) cu frunze pe toata lungimea lor, subtiri si lunguiete....este un palmier clasic caci l-am vazut in multe apartamnete. Dar este o planta care are vreo 12 ani...nu e prea batrana sa faca pui acum? Iar cele 2 frunze care i-au iesit din pamant nu sunt in proximitatea "mamei" ci mai la marginea ghiveciului :?
 
Sus