Palmieri pe langa case

michaela

Active Member

michaela

Active Member
Gabiuta a spus:
Ca sa nu mai stea chiar toate semintele in bol am plantat una de dioon edule :oops: .Urmeaza si celelalte.Gata!!!Mi-am luat inima in dinti :oops: si rontai asteptarea primei frunze :)
Gabiuta ti-a aparut ceva?
cum ai procedat ?
 

michaela

Active Member
Dar ce ai a-i reprosa Attila?
Mie mi se pare frumos si sanatos cam subtirele frunzele... insa e ok...cum ai procedat cu samanta? N-am primit raspuns de la gabiuta si poate ma ajuti tu si pe mine... :D
 

mirela06

Active Member

scd

Member
mirela06 a spus:
Eu imi doresc atit de mult niste palmieri si daca tot caut si caut, precis am sa aflu pe cei doriti.: RHAPIDOPHYLLUM HYSTRIX
TRACHYCARPUS WAGNERIANUS
Pina atunci, am unul mic. Am inteles ca micutul (nu stiu cum se numeste), ar rezista afara. Eu acolo l-am pus si fac experienta. Daca se intimpla ceva,mai are fiica mea cea mare si-l voi tine in casa.
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/QX ... XJEZPVPWQY
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/WA ... ABLDWKTXSK
mirela ceea ce ai tu nu este cumva papirus??
 

mirela06

Active Member
Dragule, spre rusinea mea, nu stiu ce este, dar l-am pus afara. Poate iar fac vre-o experienta, pt. ca nici fiica mea nu cunoaste :oops: :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Al doilea da,este papirus evident.
Pentru prima planta am un mare lapsus acum ........... :cry: insa eu nu stiu sa fie de gradina si sa reziste la iernile noastre.Am si eu dar este in ghiveci iar iarna la racoare dar in casa.
 

mirela06

Active Member
Oooo, Gabiuta, ce toale si statut de mare sefa. :rofl: ,iar ochelarii...ce mai. Esti deosebita.
A 2-a planta este Aucuba si o am in gradina de mai bine de 2 ani. :)
In ce priveste plantuta aia pe care eu am pus-o afara...nu stiu ce sa fac. Daca este papirus si nu ce-mi doream eu, atunci, cred, ca am sa-l pun in ghiveci si apoi in casa.
Pina acum vad ca sta bine, dar cind o da gerul, poate o pierd :cry:
 

scd

Member
daca este papirus trebuie bagata numaidecat in casa pentru sa afara sigur nu rezista.Papirusul este o planta care iubeste forte mult apa si caldura .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,dimineata cind am trecut pe la copilasi sa le dau binete si am zarit-o mi-am adus si eu aminte ca este Aucuba si creste greu :( cel putin la mine in ghiveci.Sa fie altfel in gradina?Mirelush ia zii daca o acoperi cu ceva sau este intre plante care o pazesc de ger?Tie ti-a facut bobitele alea rosii vreodata?
Daaaaaaaaa,a doua este sigur papirus si are dreptate SCD :D

P.S.Mi-s cam directoare nu sefa :tavalit:
 

mirela06

Active Member
:rofl: :rofl: Ori ce esti...ca functie, esti deosebita si o fata de toata isprava :hug: In ce priveste aucuba, am 3, prinse din cea pe care o am pozata. Nu le acoper cu nimic, niciodata, iar celelelte 2 sunt puse, chiar in spatiu mai deschis.
Papirusul ala, am sa ma duc sa-l iau, repede, repede. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Banuiesc ca l-ai luat deja :) dar zii daca aucubele au facut bobite.Ti-ai dat seama cam cit creste ,sa zicem intr-un an?La umbra sau semiumbra ?Ca banuiesc ca la soare nu rezista.Am eu asa un "filing" :mrgreen: Cer apa multa sau nu?Hai te rooooooooog da toate detaliile.
PS la PS :) ....Direct :!: -oare? La asta m-am referit :wink: .Nu e fonctie e stare de spirit :( .
 

Carmen 1

Member
Am cumparat un palmier Hyophorbe lagenicaulis dar sa fiu cinstita nu stiu cum sa am grija de el. Va rog din suflet sa ma ajute cineva caci eu din ce am citit pe net nu am priceput mare lucru... :cry:
 

mirela06

Active Member
Iartama Gabiutule ca raspund greu. Nu l-am luat din gradina , dar mi-a spus fiica mea cea mare, care are asa ceva, ca-i destul de ”betivan”. In rest nu prea stiu de el. Nu te mira, dar sunt hotarita sa vad cit poate rezista afara.
Aucuba, desi o am de 3 ani nu am vazut sa faca flori. Eu stiu ca este ornamentale numai prin frunzele ei :)
 
Sus