Palmieri pe langa case

mihai_c

Member
Daca ai rabdare de fier poti obtine o asa frumusete dintr-un sambure de curmala din cele care se gasesc in comert. Va dura insa 5-7 ani pana sa ajunga la fel de mare ca a lui Atti...
Oricum e de preferat Phoenix-ul ca prim palmier pentru ca nu e deloc pretentios.

Ariana Mihaela a spus:
Eu nu am nici un palmier,urmatoarea achizitie sigur fa fi un palmier :wink: m-a cucerit definitiv exemplarul tau, ramane sa si gasesc asa o frumusete :roll:
 

dorinas

Member
Am pus si eu samburi de curmale in ghiveci si au iesit 3 plante. Una a murit cand am mutat-o (am pus samburele in acelasi ghiveci cu alta planta -mare greseala), celelalte doua cresc amandoua in acelasi ghiveci ca n-am avut curajul sa le mai mut.Cred ca au vreo 3 ani (desi arata bine si cresc) sunt departe de a arata ca palmierul lui Attila, asa ca trebuie sa ai multa rabdare sa cresti asa ceva din samburi.
 

mihai_c

Member
Da, unii mor la separare, dar majoritatea rezista. Nu o sa-i poti tine impreuna permanent si cu cat ii desparti mai tarziu cu atat e mai riscant...
 

attila

Member
Uitati num,ai ce o oferta (buna )am primit :wink:
Palme Per Paket
Die Spezialisten für Palmen, Bananen, Palmfarne und Baumfarne
http://www.palmeperpaket.de/
.............................................................
Palmen-Newsletter Nr. 4, 2007


Liebe Palmenfreunde und -freundinnen,

zwei gute Neuigkeiten haben wir diesmal für Sie:

.....Erstens:

Wenn Sie schon immer eine Chilenische Schmucktanne (Araucaria araucana)
haben wollten, dann ist jetzt DIE Gelegenheit: Zum gleichen Preis
bekommen Sie bis zum 30. April gleich doppelt so viele Pflanzen:

4 Stück der Größe 30-40 cm kosten so viel wie 2:
Nur Euro 49,90 (statt 99,60)

2 Stück der Größe 110-120 cm kosten so viel wie 1:
Nur Euro 269,90 (statt 539,80)

Das ist 50% günstiger als bisher und so auch nur bis 30. April
erhältlich (solange Vorrat reicht).
Araucaria araucana ist wohl die ungewöhnlichste Konifere und wegen
ihrer
bizarren Form sehr beliebt. Mit einer Frosthärte von -15 bis -20°C
kann
sie auch in Mitteleuropa in vielen Gegenden im Freien gepflanzt
werden.

.....Zweitens:

Das erste deutschsprachige Yucca-Buch "Yucca & Co" von Thomas Boeuf ist
seit kurzem endlich lieferbar. Ein unentbehrlicher Ratgeber für alle,
die eine Yucca auspflanzen möchten. Passend zum Buch finden Sie bei
Palme Per Paket eine interessante Auswahl an geeigneten Yuccas.

Fotos, mehr Infos und eine Bestellmöglichkeit finden Sie im Internet:
http://www.palmeperpaket.de

Einen guten Start ins Frühjahr wünscht,
Ihr Palme Per Paket Team
 
A

Anonymous

Guest
Attila,superb!
Palmierul de la tine,are doua frunze noi.
multumesc mult
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu am stiut unde sa postez aceasta intrebare.N-as zice ca este special pentru Mihai dar stiu ca el este mare iubitor de palmieri si de asemenea priceput.

Exista vreun tip de palmier care se poate inmulti prin frunze?
Daca pui o frunza in apa la inradacinat exista sansa sa faca radacini?
Intreb pentru ca mi s-a spus ca Cycasul se poate inmulti in felul acesta.Nu am vrut sa contrazic pe nimeni atita timp cit nu am nici un fel de informatie referitoare la acest subiect.
 

carmenn

Member
eu am incercat sa pun o frunza de palmier la inradacinat...fara nici un rezultat, frunza s-a uscat...am taiat partea uscata si restul cozii l-am lasat in pamant, caci poate se mai gandeste sa dea vreun ir verde...desi nu cred.
Nu cred ca se pot inmulti decat prin seminte sau pu detasati de langa planta mama.
 

Hariclea

Member
Da, si eu la fel stiu... nu am auzit pe nimeni sa fi facut asa ceva, eu nu am incercat, pe net n-am vazut scris nicaieri... probabil ca nici nu se poate...
Gabiuta, poate cine ti-a zis tie a confundat Cycas-ul cu altceva... poate cu Cyperus...cine stie... :roll:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nuuuuuuuuuu.........era vorba de palmierul Cycas.......absolut sigur asta.Cyperus am si eu si stiu mai multe despre el si as fi reactionat cumva.Dar asa.......am tacut ca nu stiam ce sa raspund.
A zis ca l-a pus in apa. :mrgreen: :roll:
 

carmenn

Member
"Inmultire: se poate inmuti prin seminte sau prin pui .
Prin seminte: Cycas infloreste la sfarsitul lui mai, produce conuri. semintele pot fi recoltate in ianuarie - februarie. Tineti semintele in apa pentru cateva zile, apoi indepartati invelisul. Semintele se pot planta imediat sau pot fi tinute intr-un loc rece si uscat pana in martie. Solul se mentine umed dar sa nu musteasca de apa. semintele au nevoie de 3 - 9 luni pentru a germina iar plantele tinere de 3 ani ca sa formeze un bulb de 2.5cm diametru
Prin pui: pui care cresc la baza plantei mature sau pe trunchi pot constitui o sursa buna de noi plante. Pui se pot indeparta la inceputul primaverii , sfarsitul iernii sau iarna folosind un briceag de atoit. Indepartati toate frunzele si radacinile puilor si puneti la uscat pentru circa o saptamana. Se vor planta in sol foarte bine drenat or intr-un amestec cu continut mai mare de nisip. Plantuta se va pune pana la jumatate in pamant si se va uda bine. Inainte de udare (incepand cu a doua) solul trebuie sa fie aproape uscat. Radacinile vor aparea treptat iar prima frunza dupa cateva luni. Din cand in cand fertilizati cu o doza foarte slaba."

http://www.greensystems.ro/Cycas_revoluta.html
 

mihai_c

Member
Palmierii NU se inmultesc vegetativ prin frunze taiate si puse in pamant, nici cycasul si neamurile sale.
Poate a confundat cycasul cu alta planta asemanatoare, Zamioculcas de exemplu...
 

denissapopescu

New Member
Dragi iubitori de palmieri, azi-dimineata m-am intors din Tunisia. Ieri pe plaja am cumparat de acolo 2 pui de palmieri (au radacini). In lei de-ai nostri au fost 5 RON bucata. Acum problema este ca habar nu am cum sa ii plantez, cum sa ii ingrijesc etc. Poate ma ajutati cu sfaturi...va rog mult. Nici macar nu stiu ce specie sunt, o sa le fac o poza sa o postez aici pe forum. Astept cant mai repede raspunsurile voastre. Multumesc.
 

carmenn

Member
ce pofta imi faci..., si eu mi-am adus palmieri din tunisia, in iunie...uite cum arata al meu...
http://i226.photobucket.com/albums/dd34 ... G_0361.jpg
mi s-a spus pe forum ca se numeste Chamaerops humilis, sau palmierul pitic, eu am crezut initial ca e Washintonia, dar nu e.
Am adus 2 din astia de acolo, amandoi traiesc bine mersi, al meu are 2 frunze noi, desi celelalte sunt uscate pe margine, ii e un pic greu sa se acomodeze.
Toata vara l-am tinut afara, acum e in casa, intr-o camera luminoasa, si il ud aproape zilnic. Cand era afara, chiar zilnic, caci era cald...
E un palmier care rezista si la frig, afara, insa pana se obisnuieste cu clima noastra, eu il tin in casa ( cand o sa fie mare de tot si nu mai incape, trece in gradina ).
Daca frunzele nu arata asa, atunci sigur e curmal...mi-am adus si curmali, dar din 4, doar 2 mai traiesc, si astia destul de greu...
Cu cat ai luat bucata? Eu am dat 2 dinari pe unul...dar am vazut in medina si cu 1 dinar. Merita adusi caci ii cumperi la preturi de nimic...si 80% cred ca traiesc.
Ai grija de el...
Pusi...
 

carmenn

Member
a, cat despre pamant, eu l-am pus in pamant obisnuit, cumparat de la florarie, amestecat cu un pic de nisip...si pana acuma nu s-a plans...
si trebuie pus de la inceput intr-un ghiveci mai mare, caci nu-i plac deloc transplantarile...
si ca sa vezi ce rezistent e, eu l-am cumparat in prima zi de pe plaja, si a stat 7 zile in punga , in hotel, dupa care s-a intors acasa... :wink:
 
Sus