Palmieri pe langa case

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Se pare ca exista citeva varietati de palmieri care sint rezistenti la frig si ar creste si in tzara noastra si anume Trachycarpus Fortunei care rezista fara probleme majore pina la 15 grade....
Daca cineva gaseste cum sa creeze un microclimat intr-o vale umeda si protejata de vint ar trebui sa se bucure de o imagine ca aceasta dupa vre-o 20 de ani...;-)
Pe mine chiar ca m-ar tenta...;-)

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Trac ... rtunei.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Chusan_Palm
 

attila

Member
Eu nici nu mai stiu voi ati zis ca Wasingtonia acum vom vedea ce este a rezistat anul trecut sa vedem ce va face anul aceasta :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cei mai frumosi palmieri pe care i-am vazut pina acum mi s-au parut acestia(adica acesta..........).Am vazut si la noi in multe florarii diverse dimensiuni, la fel de frumosi.
Dar un drum marginit numai de asa ceva este intr-adevar spectaculos :D
Este o cycada dar nu stiu exact care:"Dioon edule"??
 

attila

Member
Ei Gabiuta
Bine lai gasit :eek:
Este un Dioon edule din pacate eu am una dar din seminte si are 3 frunze docamdata (ara 4 ani )
Mai trebuie sa rabd sa arate asa este drept este dintre cele mai spectaculoase plante singura problema ca una marisoara cam pe la mii de euro si la noi nu se aduce aceasta varianta chiar din cauza pretului piperet
:(
Si cycas Rumphii este ceva asemanator creste cam greu dar este mult mai accesibil :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Attila draga,mi-a placut foarte mult intr-adevar.Am si seminte.
Si chiar de mai multe specii de palmieri. :oops:
Dar le pastrez asa ..........ca amintire :rofl: intr-un bol fiindca daca le-as planta acum probabil ca ar creste barba nepotilor-nepotilor mei(de mine ce sa zic???......... :ingeras: ) pina sa ajunga macar la jumatatea celui din poza! :p :tavalit:
 

attila

Member
Gabiuta Draga
macar cate una din fiecare ar merita sa pui nu de altceva dar asa macar dai si tu o sansa bietelor de seminte .
Dar daca nu vrei tu eu ma pot angaja in locul tau :wink: promit ca voi da toata silinta :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

Yanquapin

Member
Gabiuta, Chamaerops si Serenoa stau la -15, cu protectie sunt buni de exterior.
Lista cu cei care tolereaza o bruma de dimineata e mai lunga, dar de obicei se suprapune cu notiunea de ghiveci si... inghet la radacini. Asta ii termina- sigur, unii pot recupera, dar sunt socati si trimisi inapoi poate cu cativa ani.
Tropicalii nu trebuie expusi la ingheturi. O specie trebuie sa tina macar la -10 ca sa tolereze scurt timp -3...-5 la radacini.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ca sa nu mai stea chiar toate semintele in bol am plantat una de dioon edule :oops: .Urmeaza si celelalte.Gata!!!Mi-am luat inima in dinti :oops: si rontai asteptarea primei frunze :)
 
Sus