Palmier pitic nefericit. Cum il pot salva?

RayRay

New Member
Buna ziua! Am o situatie pe care imi doresc sa o remediez cu una dintre plantele mele de apartament, un palmier pitic (Chamadorea cred ca este). De ceva timp i se usuca frunzele si cum nu am experienta cu plantele va cer ajutorul. A venit la "pachet" cu apartamentul in care locuiesc de 7 ani si mentionez ca in tot timpul acesta nu i-am aplicat tratamente spre rusinea mea insa sper sa mai existe o solutie pentru a-l salva. M-am gandit la schimbarea ghiveciului cu unul care are scurgere pt apa insa nu stiu ce tip de pamant sa ii pun - am mai facut asta in trecut cu o Yucca si s-a ofilit, lucru pe care nu mi-l doresc. In speranta ca mai pot face ceva, va atasez fotografii cu palmierul acum 7 ani, acum 3 ani si astazi.

Va multumesc din suflet pentru orice sfat!
Un weekend linistit sa aveti!
Cu multumiri,
Ioana
 

Atașamente

Ciubotariu Alina

Active Member
Buna! Eu zic ca o sa.si revina .
Ce as face eu: as schimba ghiveciul cu unul mai mare. Cel din poza mi se pare cam mic in diametru. Il schimbi anul asta cu unul mai mare cu 10 cm in diametru de ex, la anul, daca ii ies radacinile prin orificiu,mai cresti cu 10 cm . Si depinde cat iti permite si spatiul. Eu de ex, am la palmier diametru de 50 si radacinile se simt la suprafata, dar nu mai am cum sa iau ghiveci si mai mare, asa ca il las asa.
Folosesc pamant de palmier si plante verzi de la Floria( cumparat din Dedeman). Fertilizant Agro pt palmieri aplicat la 2 sapt, din cand in cand pulverizat cu apa pe frunze, mai ales ca a venit vara si este foarte cald si mai dau cate odata pe luna cu Cropmax pe frunze ( nu cred ca.i musai, dar cand am il folosesc si la washingntonia mea).
 

gomez99

Well-Known Member
merge destul de bine si in ghiveci mic, daca e fertilizat corect, eventual foliar. daca e fertilizat, nu mai are nevoie de pamint prea mult, numai ca sa isi mentina PHul. poti incerca cu un ghiveci obisnuit, pe care il bagi in ghiveciul asta decorativ, care in felul acesta va tine loc de farfurie. numai ca va trebui sa te lupti din cind in cind cu el sa il scoti ca sa mai scurgi din apa.
oricum, de schimbat pamint trebuie, de fertilizat trebuie, intr-o prima faza cu ceva standard pentru plante verzi, mai tirziu cu ceva dedicat, in functie de cum se dezvolta.
trebuie vazut si daca nu a prins ceva rautati, mediul uscat si fara variatii mari de temperatura, fara curenti de aer, favorizeaza asta
indiferent de abordare, as schimba complet pamintul, cu un dus bun pina se curata complet radacinile si l-as pune in pamint nou.
 

Ciubotariu Alina

Active Member
merge destul de bine si in ghiveci mic, daca e fertilizat corect, eventual foliar. daca e fertilizat, nu mai are nevoie de pamint prea mult, numai ca sa isi mentina PHul. poti incerca cu un ghiveci obisnuit, pe care il bagi in ghiveciul asta decorativ, care in felul acesta va tine loc de farfurie. numai ca va trebui sa te lupti din cind in cind cu el sa il scoti ca sa mai scurgi din apa.
oricum, de schimbat pamint trebuie, de fertilizat trebuie, intr-o prima faza cu ceva standard pentru plante verzi, mai tirziu cu ceva dedicat, in functie de cum se dezvolta.
trebuie vazut si daca nu a prins ceva rautati, mediul uscat si fara variatii mari de temperatura, fara curenti de aer, favorizeaza asta
indiferent de abordare, as schimba complet pamintul, cu un dus bun pina se curata complet radacinile si l-as pune in pamint nou.
Sau gauri de drenaj la ghiveciul decorativ. Dar tot ma gandesc ca daca va fi fertilizat corespunzator, va cere ghiveci mai mare.

Si gomez99, poate stii mai multe la mine . Am un singur washingtonia , are ghiveci de 50 cm diametru deja si o varsta de 4-5 ani cred.
La 2 cm de suprafata ii simt radacinile. Ce pot sa.i fac? Ghiveci mai mare de 50 nu am nici unde sa.l tin iarna ca si asa are un diametru cred ca 1 m si nici sa.l car in casa nu mai pot ( un eventual ghiveci mai mare).
 

gomez99

Well-Known Member
eu tot washingtonia am. are vreo 10 ani. pierde in fiecare an 2-3 frunze, majoritatea iarna, dar le inlocuieste in perioada verii. cred ca e un proces firesc, baza frunzelor uscate contribuie la dezvoltaea tulpinii. ghiveciul e o galeata de plastic care initial a fost cos de gunoi la mine la birou. ii pun pamint pentru palmieri sau pentru cactusi, depine ce gasesc, cam la 2-3 ani odata, cind ii si tund bine radacinile. il scot din ghiveci, il dusez bine pina nu mai ramine pamint deloc, si i le tund ca un con, cu virful in jos. cit a fost mai tinar nu m-am atins de virful radacinii principale, da acu 3 ani i l-am taiat ca se lungise prea mult si vad ca nu sufera. nu cred ca are mai mult de 2 litri de pamint in galeata, in rest sint numai radacini. toata vara il fertilizez sapatminal foliar cu ceva pentru plante verzi, si de 2-3 ori cu ceva npk 20-20-20 sau pe acolo.
. 20220607_175811.jpg
 

Ciubotariu Alina

Active Member
eu tot washingtonia am. are vreo 10 ani. pierde in fiecare an 2-3 frunze, majoritatea iarna, dar le inlocuieste in perioada verii. cred ca e un proces firesc, baza frunzelor uscate contribuie la dezvoltaea tulpinii. ghiveciul e o galeata de plastic care initial a fost cos de gunoi la mine la birou. ii pun pamint pentru palmieri sau pentru cactusi, depine ce gasesc, cam la 2-3 ani odata, cind ii si tund bine radacinile. il scot din ghiveci, il dusez bine pina nu mai ramine pamint deloc, si i le tund ca un con, cu virful in jos. cit a fost mai tinar nu m-am atins de virful radacinii principale, da acu 3 ani i l-am taiat ca se lungise prea mult si vad ca nu sufera. nu cred ca are mai mult de 2 litri de pamint in galeata, in rest sint numai radacini. toata vara il fertilizez sapatminal foliar cu ceva pentru plante verzi, si de 2-3 ori cu ceva npk 20-20-20 sau pe acolo.
. Vezi atașament 9968
Multumesc de raspuns. O sa tund si eu din radacini . Probabil ca punandu.i la dispozitie vas mai mare, tot cere spatiu si sunt la limita maxima.
Si o chestie care am observat.o ca vad ca si tu ai varfuri uscate. Daca i le coafez( tund varfurile uscate) vad ca nu inainteaza pe perioada verii cu uscaciunea pe frunza respectiva. Decat in iarna, cand se degradeaza frunza, se lasa si cere taiata.
Multumesc inca odata.
Seara buna!
 
Sus