Palmier cu probleme - rog ajutor !

radu

Member
Detin un pui de palmier : Euterpe Edulis si din pozele postate se poate observa ca frunzele sunt decolorate (unele) si patate cu puncte maro-argintii. La prima aparitie a decolorarii frunzelor l-am stropit in concentratie mica cu Cropmax , dar fara nici un rezultat . Apoi am crezut ca e vorba de cloroza si l-am stropit cu fier(Substral) si apoi la interval de 2 saptamani cu sulfat de magneziu, dar de atunci n-am observat nici o remediere. Precizez ca e stropit zilnic dimineata sau seara cu apa. Sufera de exces de ingrasaminte sau credeti ca e cu totul altceva? Exista remedire ?
V-as ruga mult daca ma puteti ajuta fiindca tin mult la acest pui de palmier !

;;
 

Floria

Active Member
Dupa cum arata, nu cred ca are o boala, dar cred ca l-ai stropit cu apa de la robinet care stii cum este si probabil mai rece decat temperatura camerei. Frunzele raman asa nu-si mai revin.
 

radu

Member
Multumesc ! Nu cred ca e vorba de apa, deoarece am f.multe plante care nu au probleme din cauza apei, mai ales ca apa e lasata in galeti cateva zile in care e adaugat cate un saculet cu turba. Intrebam daca ploblema se datoreaza cumva excesului de fier sau magneziu, fiindca asa cum am spus la prima aparitie a ingalbenirii frunzelor am stropit palmierul cu Substral ( adaos de fier ) si daca dupa un timp de 2 saptamani n-am observat nici un remediu acum cateva zile l-am stropit cu sulfat de magneziu ( 10 mg la un litru de apa)
 
Sus