Paianjenul rosu (Tetranychus urticae)

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Paianjenii mei s-au intors. Ar fi trebuit sa repet tratamentul cu apa si detergent acum o saptamana si nu am facut-o. La cateva zile dupa prima aplicare am inceput sa vad imbunatatiri. Hibiscusii au prins culoare. Frunzele nu au mai cazut iar in aceste doua saptamani florile si-au recapatat culoarea. Primele care s-au deschis au fost foarte stravezii si palide. Acum desi i-am reperat din nou, nu li se vad efectele, inseamna ca abia ce au apucat sa se instaleze. Deseara ii bag din nou la dus cu detergent de vase :nu-mi_place:
 

yo_man

Active Member
Buna ziua, va rog frumos imi puteti spune si mie cum sa dozez milbecknock? Am mai citit de el in alte locuri si am inteles ca este eficient in potriva la paienjenoi. Am un trandafir mic si saracul i-am facut la dusuri si l-am stropit cu perfect plant, dar nemernicii au dezvoltat rezistenta...si nu stiu ce sa-i mai fac....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
1ml la 1 apa . 4 x tratamente la o saptamana daca esti sigur ca e specia respectiva si respecti regula chiar daca "ti se pare" ca au disparut dupa a doua doza
 

yo_man

Active Member
Stie cineva nissorun la ce interval de timp se foloseste si cate tratamente? As vrea sa fol nissorun cu milbecknock, se folosesc separat sau se pot amesteca amandoua in aceeasi apa?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Din cate stiu se aplica fiecare doar o data pe sezon. Nu se repeta tratamentul cu aceeasi substanta, altfel e risc sa dezvolte nenorocitii de paianjeni rezistenta la aceste produse.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Milbecnock 4 x 6 zile apoi Nissorun 1 x 14 zile doar preventiv deoarece e doar ovocid.

Pentru intercalare Demitan sau Vertimec dar milbek are la baza o planta si pana acum la mine nu au avut forme rezistente
 

yo_man

Active Member
Am intrebat ca pe site scria sa se foloseasca impreuna cu nissorun. Deci ziceti ca nu e nevoie de nissorun?pana acum am folosit un spray perfect plant, dar au devenit imuni.. :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Sau sprayul mai diluat :rofl:

Milbecnock ataca toate stadiile de crestere , Vertimec e foarte bun la stadii larve si adulti dar slabut la oua, Nissorun e foarte bun ovocid.

Se poate aplica si el doar ca , ca si principiu de functionare e mai "batran"
succes!
 

yo_man

Active Member
Ok atunci iau doar milb, n-are rost sa dau banii aiurea si in loc de niss, o sa iau actara pt restul de ganganii...aa am uitat sa spun, ca am tot cumparat plante si m-am trezit cu colectie de bazdaganii... :)
Multumesc pt lamurire
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
E bine asa , Milbecnock se zice ca ataca si alte "misunatoare" dar nu e chiar asa de efectiv
Actara e ok , trebuia o carantina la plantele noi.
Paza buna trece prijmedia rea.
Cu placere!
 

yo_man

Active Member
Si inca o intrebare (scuza-ma dc pun prea multe intrebari) de unde va dati seama de cate tratamente si intervalul de timp necesar sa se faca pauza intre tratamente la fungicide, acaricide etc astfel incat sa fie eficient dar nici sa nu omoare planta? De exemplu la actara n-am gasit pe net..
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai uite la Actara timpul de pauza , acesta e minimum pentru tratament , dar in tratamentul in sine 5-7 zile e regula stiuta si poate de aia si nemaiscrisa

Dupa aplicarea ultimului tratament si pana la recoltare trebuie sa treaca: 3 zile pentru rosii, vinete si castraveti solarii, 7 zile pentru cartof, 14 zile pentru mar, par, prun si piersic, 21 zile pentru varza , grau, orz si ceapa.

Prin alternare se produce oricum ceea ce e necesar mai ales ca piretroidele nu trebuie sa lipseasca si Actara nu e parte din acest sistem
O examinare scurta luni dau actara > trec 7 zile e luni iar si dau cu Confidor de ex > trec iar 7 zile si pot da la loc cu actara pentru ca deja au trecut 14 zile si nu mai sunt remanente in sistem
 

yo_man

Active Member
Pai si actara asta nu merge folosit singur? Tb neaparat sa folosesc si un piretroid ca sa fie eficient? Eu nu vreau sa omor omizi sau gandaci, doar ganganii care se gasesc la plantele de apartament.. afide, testosi, lanosi tripsi...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu e vorba de eficienta efectiva desi unele au diferite mecanisme si actioneaza pe anumite segmente.

Testosii de ex sunt foarte rezistenti la solutii externe , doar cele sistemice ii pot ataca . Iar el e o insecta usor de gasit pe plantele de comert sau in casele oamenilor.

Acarienii sunt o specie pe care Actara chiar daca specifica poate si varianta paianjenului rosu nu o controleaza eficient si populatia nu asteapta , o singura femela de paianjen rosu e destul de eficace

Apoi sa mai zic ca o invazie masiva de acarieni se structureaza ciudat , frunzele de jos sunt un fel de gradinita , aici vin puii sa se dezvolte in prima faza , apoi se urca in varf pentru ca inca nu pot perfora frunzele batrane si pe parcurs se muta catre frunze proaspete si sanatoase unde traiesc si se inmultesc...si tot asa , pana nu intelegi patologia daunatorilor , a ciclului lor de viata si modul in care pot fi eliminati , e posibil ca fiecare insecticid sau acaricid sa fie in fapt un creator de forme rezistente asa cum se spunea mai sus
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Buna , nu am folosit , e considerat capul tuturor dar volumul e inaccesibil mie , 1 l e enorm de mult.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Vertimec ca si sinteza e foarte bun la adulti , nu mai misca nimic , Nissorun e tatic la ovocid , Demitan e un combo intre ele , iar Milbecnock e ceva mai natural in caz ca vrei sa mai si mananci ceva din copac
 

sini

Well-Known Member
Buna!
Multumesc.Am gasit la 15 ml.Am citit ca ar ataca toate fazele.L-as incerca preventiv pentru flori (hibiscusi,streptocarpusi,sinningii,).Am avut o invazie in toamna de paianjeni rosii si alte "lighioane".Am scapat de ei,dar nu as vrea sa mai apara.
 
Sus