Paianjenul rosu (Tetranychus urticae)

Mariabt

Member
Dane, sa ne traiesti si daca sfaturile tale sunt atat de bine venite am nevoie si eu de unul, te rog frumos : am o smithiantha si la baza a doua frunze are niste ghemotoace ( parca ar fi de vata ) lipicioase :( Nu am mai avut pana acum asa ceva si nu stiu ce poate fi, cat despre tratament, nici atat :oops:
 

cataliny

Member
danero2004 a spus:
Ce nu stia e ca in sera , daca de ex creste o buruiana pe placul paianjenului ala isi face casa acolo si ai mereu chiar daca plantele intre timp s-au curatat :D
Asa este, eu am un trandafir in ghiveci care se umple primul cu paienjeni ba de fainare si o tine din defoliere in defoliere iar urmatorul ptr. paianjen se pare ca Poncirusul.T. este preferat.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Totusi metoda cu 4 tratamente a dat rezultate ff bune , se pare ca e destul de enervant si recidiv daca nu se respecta tratamentul...
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Cred ca mi-a venit si mie vremea sa ma lupt cu lighioana asta. Am doi Hibi cumparati de vreo o luna si jumatate. Erau doi intr-un ghiveci si imi pareau cam inghesuiti. I-am despartit si i-am lasat sa aclimatizez cu noua lor casa. Dupa ce si-au pierdut o parte din boboci si din frunze au inceput sa se refaca. Au aparut boboci noi, desi frunze tot mai pierd, dar mai putine. Am stat eu asa in cumpana, ca s-ar putea sa fie si o alta cauza :gandit: dar nu am avut nici o dovada. Asta pana azi dimineata cand am descoperit un boboc infasurat in panza de paianjen cu puncticele galbui-maronii in ea. Fiind pe picior de plecare tot ce am facut a fost sa iau cu mana panza, sau o mare parte de ea si o arunc in chiuveta.
Voi incepe cu dusuri, daca nu-i omor macar sa-i enervez si apoi am sa caut un spay sau o solutie care sa-i distruga.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
dusuri reci ii elimina pe cei vii , ouale nu prea pleace usor . au un sistem igenios , seva se mananca in varful plantei dar "gradinita" e la baza frunzelor de jos, in felul asta daca actionezi doar pe partea superioara cele de jos vor fi in siguranta
 

Roxana Peled

Active Member
La plantele de ghiveci, adica la cele pe care le poti cara in baie :) eu scap foarte usor de paienjeni. Bag ghiveciul intr-o punga si leg punga la gura in asa fel incat sa nu prea imi intre apa in ghiveci atunci cand dau cu dusul pe planta. Duc planta in cada/dus, o inclin un pic, umplu un spray cu o combinatie de apa cu sapun lichid sau detergent de vase sau chiar si sampon. Spreiez planta din cap pana in "picioare" cu apa cu sapun, frunzele care mi se par mai puternic infestate le si frec intre degete cu apa aceea cu sapun si apoi o clatesc cu dusul. De regula intr-un tratament sau doua din astea nici nu mai apar altii.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Roxana, chair saptamanile trecute am citit asta intr-o carte si recomandau spalarea plantelor cu apa si sapun sau detergent de vase pentru combaterea lighioanelor. Nu prea as vrea sa incerc ceva chimic fiindca am o pisica ce se freaca de toate obiectele din casa. Cum schimb pozitia unui obiect ea merge sa inspecteze, iar daca simte un mirou nou se freaca de obiectul respectiv. Cred ca voi incepe cu apa si sapun...ma gandeam chiar si putin alcool. Sper sa nu dauneze bobocilor....de care eram asa incantata :(
 

Roxana Peled

Active Member
Nu stiu nimic despre alcool dar la apa cu sapun nu reactioneaza in nici un fel negativ. Si eu am avut trandafir japonez cu boboci tratat asa si a inflorit fara probleme fara sa-si piarda bobocii :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
..sampon.... samponul nu are aceiasi formulatie ca sapunul de vase.. Spreiez planta din cap pana in "picioare" cu apa cu sapun...atentie la sol ...el trebuie ferit cat mai mult , frunzele care mi se par mai puternic infestate le si frec intre degete cu apa aceea cu sapun si apoi o clatesc cu dusul..frunzele puternic afectate nu mai sunt de folos plantei , ele se elimina nu se pastreaza... De regula intr-un tratament sau doua din astea nici nu mai apar altii.
Corect , potasiul din soda caustica prima folosita la producerea sapunului e foarte caustic pentru orice forma de insecta.
 

Roxana Peled

Active Member
Danero, sunt convinsa ca samponul nu e la fel ca sapunul dar stiu sigur ca am incercat si cu el si a mers pentru ca imi aduc aminte ce bine a mirosit planta toata ziua dupa aceea :rofl: iar apropo de frunzele mai puternic infestate nu ma refer la cele care sunt deja ingalbenite si moarte, ma refer la cele pe care vezi intrusi pe spate desi adevarul este ca eu incerc sa le sapunesc cu degetele pe toate :)
Intr-adevar ideea e sa nu-ti curga sapunul in ghiveci, de aceea pui punga si inclini planta ... bineinteles ca trebuie sa fii atent si cand spreiezi dar si cand clatesti :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai nu e chiar asa , exista cote de avertizare...

1-4 adulti complet dezvoltati = frunza e inca activa , combaterea e peste 90% eficienta
4-8 adulti complet dezvoltati = frunza partial activa , combatere in combo de 2 acaricide la intervale de o saptamana
8-12 adulti complet dezvoltati = frunza cu canale distruse de la intepaturi , eficienta procesare hrana sub 25% , combaterea e foarte dificila si se repeta tratamentul dar la 4-5 zile conform celor de mai sus ovocid-stadii larva(adulti)
peste 12 adulti complet dezvoltati = frunza e inactiva chiar si in prezenta coloritului verde , combaterea e extrem de dificila si e de preferat defolierea unde se elimina foarte multa populatie activa, neindepartarea frunzelor poate cauza o noua infestare in cazul neaplicarii corecte a solutiilor de combatere


la o eliminare corecta a daunatorilor , daca frunza a fost activa la acel moment si numarul mic de daunatori/frunza aceasta va ramane cu sechele de intepaturi si a continua hranirea plantei iar daca nu aceasta va cadea imediat ce planta decide inutilitatea ei

Planta in sine nu e prea afectata de sapunul ce cade in sol dar micro-vietatile ce conlucreaza cu radacinile vor avea de suferit foarte mult si indirect si planta

:D

O zi buna!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Dane, iata cartie in care am gasit informatia:

1. The Complete Guide to Indoor Gardening - Jenny Raworth, Val Bradley
2. The Houseplant Survival Guide - Pat Regel

In a doua carte da si o reteta:
-1 galon de apa calda (3.78l)
-1 o lingura de sapun de vase
-se amesteca si se aplica pe planta cu un pulverizator sau daca planta e mai mica se scufunda cu capul in jos in solutie
-se lasa timp de doua ore cu solutia pe ea, apoi se spala
-se repeta dupa o saptamana
-se poate relua o data la 1-2 saptamani ca masura preventiva.

Am facut si doua poze azi dimineata :pauza: Astazi incep tratamentul, sa vedem daca am succes.


hébergeur image gratuit


herbergeur d image
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
http://www.financiarul.ro/2012/06/08/so ... natorilor/

Eu chiar acum citeam aici sa vad de acarieni , la mine teoretic apar dar dispar dupa 4 tratamente consecutive , Nissorun + Milbecknock doar ca la 8 lei fiola (x4) e tot mai costisitor si caut versiuni la care daca stropesc lamaii mei sa stiu ca mai pot si manca fructele fara sa fac bube

mersi de carte.

Wow , acolo e un intreg orasel :rofl: ,succes!
 

doina

Member
Eu am scapat de paianjenii rosii la hibi tratandu-i cu ulei de neem.
La 500 ml apa calda am pus 5 ml ulei de neem si cam tot atat detergent lichid de vase.
Am incalzit sticla cu ulei am pus putina apa calda in pulverizator am pus neem-ul si detergentul de vase si am completat cu apa. Apa a fost calda bine dar hibiscusilor le-a placut.
Le-am facut 2 tratamente la interval de 10 zile.
 
Sus