Paianjenul rosu (Tetranychus urticae)

cataliny

Member
danero2004 a spus:
Demitan e destul de bun , 2 tratamente si e ..pauza cel putin o luna intre plantele cu sol predominant uscat (adenium ...etc)
Am, luat si eu Demitan 200sc dar la prospect zice ca doar un singur tratament pe sezon, intrebarea este: ce se intampla la o a doua stropire in acelasi sezon? intoxica plantele sau nu mai are efect asupra acarienilor. Sunt sigur ca scapam greu de acar. si trebuie refolosit.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Poti sa dai de cate ori ai nevoie , nu am respectat o regula , poti insa alterna dupa ce ai exterminat populatia principala cu Vertimec :marfa:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Cum sa nu Cataline :marfa:

intr-un blender se pune pe jumatate apa curata si se adauga 2 bulbi de usturoi , nu conteaza cu coajsa sau fara , optional se poate aduga si un ardel iute iute , deoarece capsaciina cica ar fi un bun alungator si cu efect nimicitor pe adulti

Se da la blender pana se ajunge la cea mai lichefiata forma , se lasa sa stea 5 min , se mai roteste 10 sec si apoi se strecoara prin tifon partea groasa si solutia lichida se adauga la 3-4 L apa curata cu care se stropesc plantele

succes
 

shanzha

Member
Eu mi-am propus sa fac niste teste DOAR cu ardei iute, ma intrebam ce efect va avea asupra plantelor, daca nu cumva ar arde frunzele, dar nu am mai avut timp. A incercat cineva asa ceva?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai zica-se ca din planta cu planta tine ...asa ca nu cred ca afecteaza cum nici urzica nu face rau desi tu daca o culegi scapi de reumatism :rofl:
 

cataliny

Member
Suna bine, ai incercat? merge? Nu cred ca are efecte adverse asupra plantei doar poate asupra vecinilor :rofl:. O sa incerc cu prima ocazie.
Multam Dane.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ceaiul de usturoi e recomandat de un profesor in stiinte bio , deci sa l credem , dar pe internet se plimba si ideea de usturoi granulat aruncat pe solul de cultura

Ardelul cica alunga cel mai bine balaurii . Iar ca ulei de amestec se poate folosi ulei de copii ..baby si nu mai stiu cum. Asta cica nu ar sufoca frunzele :)
 

anette_b

Member
stie cineva daca paianjenii ataca si hibrizii de verbina ? ca au ceva de nu le merge bine. se albesc rau frunzele , desi continua sa infloreasca. sau o fi udarea excesiva ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cu lupa primesti un raspuns rapid si repetam ...... mult mai multe plante mor in lume de la supra-udare mai ales in zile toride decat de la sub-udare
 

Roxana

Active Member
cate tratamente trebuie aplicate plantei bolnave ca sa scape de daunatori si dupa cat timp pot stropi din nou planta invadata de paianjeni? Ieri am stropit cu Omite si apoi voi folosi Nissorun.
 

Camik

Active Member
Am gasit de curand o maroneala pe dosul frunzelor la burrageara si la o miltonie.Sa fie paianjen rosu ?
Pana acum nu am stropit cu nimic orhideele dar cred ca trebuiesc urgent tratate.
Am cumparat acest produs .A mai folosit cineva asa ceva la orhidee?
 

vali

Active Member
Moderator
Nu stiu cum sa-mi explic, dar la mine, pe caldurile si uscaciunea de asta-vara (cand mi se parea normal) nu aveam atatea probleme cu acarienii.
Acum, in octombrie-noiembrie!!!, s-au gasit sa iasa la picnic pe ulmii mei :x ! Cand frunzele deja incep sa capete culori de toamna...
Am reusit sa-i filmez pe dosul unei frunze de ulm chinezesc http://s466.photobucket.com/albums/rr23 ... icae-1.mp4
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si ai trecut de pragul de invazie cu mai mult de 3-4 forme adulte pe frunza , asta inseamna cateva zeci de oua deja "amplasate" :D
 
Sus