Paianjenul rosu (Tetranychus urticae)

naylcha

Member
Si la mine face ravagii anul acesta paianjenul rosu...
el este nu?
http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... QEk_ph.jpg
http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... Rhr_ph.jpg
http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... lEF_ph.jpg

nu pot sa tai toate frunzele ca e pe toata terasa deja, si anul acesta la plante cu care anul trecut nu avea treaba..
am dat cu spray , de toate felurile, o sa incerc si solutiile care le-ati enumerat in posturile anterioare, dar ceea ce ma intereseaza pe mine este daca nu s-a inventat un antidot sistemic?
este atat de mic paianjenul si atat de bine se poate ascunde ca nu am cum sa scap de el decat prin ceva solutie ce actioneaza sistemic... nu pot toata vara sa dau saptamanal cu solutie :((
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
envidor bun la 50% adulti - 50% ovocid
Demitan bun la 70% adulti -30% ovocid
Vertimec bun la 99% adulti -1% ovocid
Emerite-oil bun la procent inca neclar , stiu doar ca e uneori amestecat :D


cum le folosesti:

analiza e asa , 1-3 adulti pe frunza vrei unul pentru ovocid caci sunt multe oua neeclozate , si daca populatia e 4-6 adulti se foloseste unul mix , daca populatia este peste 6 se foloseste doar de adulti in prima faza apoi in 4 zile se trece la un ovocid

sper ca e destul de "clar" :nu-i nimic:
 

MASCHA

Active Member
Am aflat misterul de ce nu se aprovizioneaza farmaciile fitosanitare cu Envidor si Demitan,pentru ca sunt foarte scumpe si le este frica sa nu ramana cu ele nevandute,mi-a spus o dna farmacista care mi-a oferit Vertimec.Sper sa reusesc cu cei de la depozit ,care mi-au spus ca au Demitan,sa-mi dea 1-2 fiole si cu cele doua,dupa reteta lui Dan sa reusesc sa starpesc nesuferitii,care pe uscaciunea de afara jubileaza :x
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la mine se gasesc toate , singurul minus e ca la envidor e doar la Litru , Demitan il am luat la 100ml ca e mai usor sa iau cu seringa din el cat vreau

Demitan e destul de bun , 2 tratamente si e ..pauza cel putin o luna intre plantele cu sol predominant uscat (adenium ...etc)
 

naylcha

Member
cum se aplica solutiile? pe pamant la udare? sper sper sper! pt ca daca trebuie pulverizat... nu am asa antebrat mare pt cate plante trebuie sa scap de uratii asta mici:-) astazi am taiat din frunzele infestate, maine fac tot posibilul sa ma duc la fitosanitar pt ca deja am gasit paianjeni si pe muscatele zonale!!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
solutie se aplica de preferat subfoliar , dar in caz de imposibilitate se pot aplica si foliar simplu

se stropeste solul in prima zi , apoi se inlatura la infestatii masive si primul cm de sol si se inlocuieste cu unul nou , cel vechi se arde sau se arunca

tratamentul sa se reia la 3-6 zile dupa specificatii

succes
 

veretregn

Active Member
Eu am o infestație masivă. Peste tot. Nu știu ce s-a întâmplat anul ăsta de s-a multiplicat așa. Când aud că voi discutați de 6 adulți pe frunză îmi vine să înnebunesc pentru că eu am sute pe o frunză. Am tot defoliat. Am stropit la început la 3-5 zile cu ceva acaricid Ipomoea. Nu a avut niciun efect. Am incercat alt acaricid. Din nou... acum s-a mutat în grădina de legume, vinete și ardei și acolo nu pot să dau cu soluții acaricide...

În momentul de față ardei, vinete, fasole, castraveți, pepeni, lubeniță, pepino, viță de vie, plus decorative precum wisteria, magnolia sunt pline la toate nivelurile. Am pierdut deja bougainvillea și magnolia.

Problema este că văd plante infestate nu doar la mine... la oameni la 200 - 300 m au aceleași probleme cu vinetele și ardeii...

Colac peste pupăză acestora se adaugă musculița abă de seră, care numai de seră nu este.... pentru că a populat chiar și bostanioi , dovleceii și dovlecii afară...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
dezinfectia doar foliara nu ajuta cu mult , solul arid si temperaturi mari ajuta la propagarea lor , iar la bostani frunzele lor mari creeaza o zona umeda tip sera sub frunze foarte buna pentru ouale de musculita

la o infectie masiva se impun 2 solutii

eco--- buburuze sau lacewings( nu stiu in romana cum ii zice) , populatii masive , in USA se vinde la punga de 1000 de buburuze

aici ai si ceva din cei care sunt considerati "predatori" ai speciei SpiderMite , cu un castig prin inmultire mai rapida decat cea a paianjenului
http://www.naturescontrol.com/mite.html

chimic--- solutii care sunt un repelent , ca si maceratul de tagetes(craite) un foarte bun repelent pentru ei, apoi un insecticid de putere aplicat la 2-3 zile , nu se pune problema de risc fiindca riscul mai mare e ca ei sa se populeze in voie si la anul sa fie un ravagiu si mai mare

apoi sistemice de control ovocid in special , ciclul de viata poate fi distrus prin nepopularea secundara din oua , ocupandu te doar de adulti vei neglija ouale si populatia activa comparativ cu ceva "in devenire" e complet inferioara si slab numeriica comparativ cu numarul de oua

incearca sa formezi bariere fie naturale fie de control , cu spatii delimitate clar intre plante prin eliminarea unor exemplare din traseu

carantina gradinii e obligatorie in cazul tau si iti doresc succes in lupta cu ei

Dan
 

veretregn

Active Member
danero2004 a spus:
dezinfectia doar foliara nu ajuta cu mult , solul arid si temperaturi mari ajuta la propagarea lor , iar la bostani frunzele lor mari creeaza o zona umeda tip sera sub frunze foarte buna pentru ouale de musculita

la o infectie masiva se impun 2 solutii

eco--- buburuze sau lacewings( nu stiu in romana cum ii zice) , populatii masive , in USA se vinde la punga de 1000 de buburuze

aici ai si ceva din cei care sunt considerati "predatori" ai speciei SpiderMite , cu un castig prin inmultire mai rapida decat cea a paianjenului

chimic--- solutii care sunt un repelent , ca si maceratul de tagetes(craite) un foarte bun repelent pentru ei, apoi un insecticid de putere aplicat la 2-3 zile , nu se pune problema de risc fiindca riscul mai mare e ca ei sa se populeze in voie si la anul sa fie un ravagiu si mai mare

apoi sistemice de control ovocid in special , ciclul de viata poate fi distrus prin nepopularea secundara din oua , ocupandu te doar de adulti vei neglija ouale si populatia activa comparativ cu ceva "in devenire" e complet inferioara si slab numeriica comparativ cu numarul de oua

incearca sa formezi bariere fie naturale fie de control , cu spatii delimitate clar intre plante prin eliminarea unor exemplare din traseu

carantina gradinii e obligatorie in cazul tau si iti doresc succes in lupta cu ei

Dan
Chiar nu știu ce să fac... nu vreau să stropesc pentru că voi afecta to felul de alte viețuitoare... am plantat tagetes în solarii și în coșuri suspendate... nu au niciun efect nici asupra lor nici a muculițelor... am adunat buburuze... însă acum nu le mai găsesc. tare mi-e teamă cîă vecinii mei au pulverizat în draci și au distrus dăunătorii lor naturali (ai acarienilor și musculițelor)... nu am avut niciodată problema asta. maumult decât atât... este un an foarte umed...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai as zice ca e ok pentru musculita ,dar la paianjem :gandit: pai ei destesta umezeala

La craite : una e sa ai planta si sa fie un "deflector' de arome din gradina ta care atrag diferite gazganii , si alta e sa stropesti cu macerat de craita

Mda , asa e , chimicalele uneori produc daune colaterale

succes
 

MASCHA

Active Member
Mai ,eu nu stiu cat de eficienta este craita ,cert este ca la mine a fost atacata de paianjen :?
In urma tratamentului cu Vertimec ,deocamdata au disparut si am reusit sa salvez cateva fuchsii (cele defoliate au murit),iar daturile si-au revenit.

Horea sa stii ca si la mine era vorba de multi adulti pe frunza, nu de 6-10 ,iar in Craiova din mai nu a dat un strop de ploaie,iar temperaturile sunt peste 35 gr.C deci conditii ideale pentru dezvoltarea paianjenului.
Un lucru curios pana anul asta aveam probleme cu musculita ,deocamdata nu a aparut ....
 

irina_81

Member
Si vinetele mele sunt pline de paianjeni,inca nu am stropit cu acaricide,insa le-am tot facut dusuri reci si par sa se fi imputinat,cel putin vinetele arata ceva mai bine.
 

shanzha

Member
M-ati bagat si pe mine in boala cu paianjenul asta rosu! Mai sa fac un atac de panica, atunci cand am vazut ganganiile pe ardei! E drept, 1-2 la planta, si nu pe toate plantele. Am inceput sa-i curat "manual", si tot mai gaseam. Am fost la un magazin fito si mi-au dat Milbeknock. Am vazut ca a mai vorbit cineva de Milbeknock aici in 2010, dar se pare ca atunci era doar la ambalaj mare, si scump, daca nu ma insel. Acum vad ca este si la fiola. Inca nu l-am folosit, am tot vazut buburuze si alte ganganii, si se pare ca cei rosii au cam disparut. Dar am observat alta belea, nu stiu cum se cheama, niste kestii care lasa ca un puf alb, presupun ca adultii sunt aceia ca un fel de fluturi, iar "pre-adultii", sa zic asa, au forma care greu se deosebeste din puful ala alb, si sar daca vrei sa le faci felul... Astia s-ar putea sa ma determine sa folosesc MIbeknock-ul pana la urma, mai ales dupa ce am citit despre el ("Este un produs pe baza unei substante naturale obtinuta din bacteria Streptomyces hygroscopicus subsp. Aureolacrimosus", "are un mod unic de actiune, diferit de cel al acaricidelor conventionale", "combate un spectru larg de acarieni dar si unele insecte", "combate toate stadiile de dezvoltare ale paianjenilor (ou-larva-nimfa-adult)", "prezinta o activitate reziduala lunga de circa 40 - 50 zile", "solicita un interval de pauza pana la recoltare mai scurt decat acaricidele conventionale, cuprins intre 1 si 14 zile", "are actiune translaminara si nu este afectat de ploile survenite la cateva ore dupa aplicare, nu este influentat de nivelul temperaturilor mediului la administrare ") (am cam plagiat aici, recunosc, dar am pus macar ghilimele :rofl: )
 

naylcha

Member
Am cumparat envidor si omite ca sa dau cu dusu dupa paianjeni.
Am o problema in a face solutia, nu stiu ce concentratie e bine sa aiba, pt ca la envidor de ex (fiola 5ml) am trei variante pe prospect : fiola de 5 ml la 8 l, la 10 l si la 13 l .. in functie de cultura (mar, par, ..) iar la mine sunt flori de balcon:) ma puteti ajuta?
Omite e la fiola de 10ml si acolo nu am deloc prospect pt ca am primit doar fiola si punct.
Multumesc anticipat in numele florilor :)
 
Sus