Padurile de pe langa ORADEA

fixpix

Active Member
Inca din Februarie am inceput sa mai ies pe la padure... dar bineinteles abia acum am inceput sa si vad ceva frumos.
Sper sa va placa. Mi-am luat cativa bulbi din prima planta, cu flori mici albastre si niste rizomi de Asarum europaeum.

http://outdoors.webshots.com/album/579970398PPCkIg

O sa adaug poze la album pe masura ce voi face noi poze cu ocazia altor viziteee :mrgreen:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ohoo si mie imi place sa ma plimb fie vara fie primavara prin padurile de pa langa Oradea.
Si intr-adevar gasesti multe minunatii.
Ba mai mult stiu ca primavara e plin de leurda si lumea merge si culege pentru mancare.
:)
 

fixpix

Active Member
Eh Florentina, daca iti zic, trebuie apoi sa te kilaresc!

Sarselia... "funny you should mention"... chiar am cules ceva! Nu leurda, ci un fel de buruiana, cica "salatica". Poate ma ajutati voi cu denumirea botanica. Face frunze mici, lucioase, mai rotunde ca forma, si putin mai incolo si flori galbene. Cica nu e buna de cules decat inainte sa infloreasca.

Am facut o supa delicioasa!

Leurda era mica. Acuma creste. Ce se poate gati cu ea ???
Am mancat totusi cateva fire....asa de pofta!

:rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:
Habar nu am legat de leurda ce se poate face cu ea insa am auzit ca e foarte buna la salate si cred ca si in mancare merge bine ca inlocuitor de usuturoi.
:wink:
 

victoria222

Active Member
Fix, ce ai mancat tu era Untisor. Am mancat si eu :) Am fost si noi Sambata trecuta la o padure de langa satul nostru. Un stejaris pe malul unui rau. A fost fantastic de frumos. Pacat ca acolo cresteau mai putine floricele decat intr-o padure de fag, dar am cules si noi urzici, untisor si un buchetel de viorele cu mierea ursului. Mi-am luat si un pui de soc acasa pe care il doream demult, aveam si un loc rezervat pentru el special.
Leurda se foloseste in salate, e delicioasa, cu un puternic gust de usturoi, dar ceva mai special, cred ca este si foarte sanatoasa dar nu cunosc detalii. Am mancat ieri leurda cumparata de la piata cu 1 leu legatura:
Am taiat intr-un bol mare 1legatura de ridichi, 1 salata mica, 1 marar, 1 legatura de leurda, 1 ceapa verde, patrunjel, ulei de masline si sare. A iesit o salata geniala, dar am mirosit a usturoi tot restul zilei :giggle:
 

fixpix

Active Member
Mda. I-am gasit si den. latina. Ranunculus ficaria. Ce frumos suna.
Poate mai trag o fuga la padure in weekend.

Salata ta suna foarte bine. Dar nu cred ca m-as satura cu ea. Prea multa verdeatza pe acolo!

:)
 

FlorentinaS

Member
D-apoi, Fix... ori imi spui si ma kilaresti dupa, ori nu-mi spui si te kilaresc inainte. De fapt... in loc de.
Cum preferi? :rofl:
 

fixpix

Active Member
Of tzep. Pe tine te kilaresc de 2 x.
Chiar trebuia sa dezvalui marele secret trecut chiar in titlul albumului?
Poate nu se prinde lumea tinand cont ca seamana cu o data calendaristica :evil:
Dar... 1 Mai in Martie ???
:rofl: :rofl: :rofl:

Ruxi... si mie imi place Asarumul alaaa.... i-am plantat aseara in gradina. Sper sa se prinda si sa faca o colonie dragutza.

Mai am un Asarum chinezesc primit via Japonia...dar de el inca nu va spun...astept sa infloreasca. Ca sa am ce sa va arat si cu ce sa va faceti inima-rea! Mai bine zis... tot sa va kilaresc!

:evil:
 

celeste

Member
fixpix a spus:
Mi-am luat cativa bulbi din prima planta, cu flori mici albastre. http://outdoors.webshots.com/album/579970398PPCkIg
Fixule, bulbisorii de care vorbesti se numesc viorele.

victoria222 a spus:
Leurda se foloseste in salate, e delicioasa, cu un puternic gust de usturoi, dar ceva mai special, cred ca este si foarte sanatoasa dar nu cunosc detalii. Am mancat ieri leurda cumparata de la piata cu 1 leu legatura:
Am taiat intr-un bol mare 1legatura de ridichi, 1 salata mica, 1 marar, 1 legatura de leurda, 1 ceapa verde, patrunjel, ulei de masline si sare. A iesit o salata geniala, dar am mirosit a usturoi tot restul zilei :giggle:
Am mancat si eu leuda. Nu stiu daca mirosi a usturoi, dar e gustoasa si mi s-a parut ca gustul de usturoi nu e asa de intens ca la usturoi. Nici mirosul.

Victoria, salata ta imi face o pofta... :idea:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
fixpix a spus:
Of tzep. Pe tine te kilaresc de 2 x.
Chiar trebuia sa dezvalui marele secret trecut chiar in titlul albumului?
Poate nu se prinde lumea tinand cont ca seamana cu o data calendaristica :evil:
Dar... 1 Mai in Martie ???
:rofl: :rofl: :rofl:

Ruxi... si mie imi place Asarumul alaaa.... i-am plantat aseara in gradina. Sper sa se prinda si sa faca o colonie dragutza.

Mai am un Asarum chinezesc primit via Japonia...dar de el inca nu va spun...astept sa infloreasca. Ca sa am ce sa va arat si cu ce sa va faceti inima-rea! Mai bine zis... tot sa va kilaresc!

:evil:
Noroc ca nu ma prinzi ca sunt .....depaaaaaarte! :rofl:
Cred ca Florentina are fata si de aceea nu-i atenta la detalii, eu ca o "soacra respectabila" ce sunt :oops: :wink: am vazut titlul si gata legatura....Oradea......1 Mai ......Felix...... :aoleu: :gandit: :)
 
Sus