Paduchii lanosi

danero2004

Well-Known Member
Moderator
azi am auzit de pelin , cica face planta amara si nu este daunator sa suporte gustul plus ca revigoreaza planta
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Stiu ca nu prea e eficient nici unul, dar incearca-l pe cel care-l ai la indemana. :gandit::nu stiu: Tratamentul trebuie facut la toate plantele din jur si nu uita sa dezinfectezi locul unde au stat ghivecele, schimba pamantul si sterilizeaza ghivecele, sunt foarte parsivi. :punch: Acum cativa ani se gasea sinotorax granule si eu am pus in substrat si-am scapat repede de ei. Succes!
 

anette_b

Member
am si eu scarbosi din aia in balcon pe hoya si gardenie. nu stiu ce sa le fac ca de schimbat pamantul la gardenie nu indraznesc.
 

anette_b

Member
mda , putem totusi sa ii culegem pe toti si sa ii vindem pt industria alimentara. nu sunt astia celebrii paduchi din care se extrage colorantul alimentar ?
 

bonsaifan4ever

New Member
Am achizitionat recent un bonsai Ficus Carmona, adus din Olanda si surpriza neplacuta rau : dihaniile astea spurcate de paduchi albi lanosi colonizasera aproape bietul bonsai !! Cauza posibila : transportat in cutie timp de 5 zile, fara lumina, presupun ca nici la furnizor nu a avut o viata prea buna... !!! Cert e ca m-a apucat plansul si mi s-a urcat tensiunea la 200 !! tratament : curatat cat se bine cu bete de urechi inmuiate in spirt diluat si facut acum 2 saptamani cu Actara, repwtata numai faza cu Actara peste o saptamana iar azi m-am trezit ca iara au aparut jigodiile astea scarboase de paduchi !!! Ma gandesc acum, oare sa il mai las cateva zile sib supraveghete si daca nu dispar blestematii sa le dau cu ceva mai dur , de exemplu Decis ???
 

george.r

Member
Salut, cel mai bun cred ca este mospilan. Cu siguranta vor muri, la mine a functionat cu o singura stropire...si aveam invazie.
 

bonsaifan4ever

New Member
Am curata bonsaiucul Ficus Carmona cu bete de urechi inmuiate in alcool denaturat , apoi am mai dat o "bomba" cu Actara peste blestematele astea de dihanii si vad ca e mult mai bine !!! Dragutul meu bonsaiuc face floricele mici si albe, sunt asa de scumpe !!!!
 

Chiharu

Member
Buna tuturor, La Multi Ani si un an nou mai bun decat cel ce s-a incheiat si plin de reusite tuturor!
Am o intrebare: am luat Mospilan ca sa dau pe un lamai care de ceva timp tot e invadat de lanosi. Vanzatorul a zis la 10 litri de apa. Pe el scrie la mar, pt paduchele lanos la 7,5 l apa...ce parere aveti? Cum ati folosit? Ma gandeam sa il pun la 5. Dar nu as vrea sa chinui pomisorul si mai tare, mai ales ca deja aproape jumatate de planta e cam pe duca:(
 
Sus