Paduchii lanosi

cleo_divora

New Member
Multumesc mult pentru raspunsuri.
O sa incerc solutiile pe care mi le-ati dat si daca nu se poate si nu se poate o sa pastrez un butas si restul...... :cry: :cry: :cry:
 

geodezia

Well-Known Member
firarai sa fie ma de uriti si scirbosi
uite bunica-mea avea leandri la tara da eu nu am vazut arartariile astea pe la ea ..na si la mine se aduna da ii iau la curata cu mina de fiecare data
 

miki70

Active Member
Nu Dane, nu-i ciuperca :p , ma gandeam ca nu-i place sa mai pape din leandru daca e stropit, neavand ce papa mor :p E logica :rofl:
 

miki70

Active Member
Dane , eu am stropit tot cu zeama bordeleze si nu se mai aopropie melcii de plante, sper sa moara de foame :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Si totusi nu mi-e clar ce folositi cand spuneti "spirt". Citind in alte parti am vazut referiri la "alcool denaturat".
Sa inteleg ca folositi in combatere alcool sanitar? Ori asa ceva http://www.bizoo.ro/firma/teosibtrade/v ... 90-grade#1 ?

O singura data am facut cunostinta cu cosenilele la o crassula si un cactus. Mospilanul a avut efect.
Nici nu stiam ca nenorocitii astia pot ataca leandrul. Testosi, ori paianjeni rosii am intalnit la leandru, dar atatea cosenile! :( Unde l-ai tinut si cum de s-a umplut asa fara sa observi?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
spirt era denumirea veche (poate si actuala) a alcoolului sanitar , pe care il si folosesc.
Alcoolul denaturat , vandut ca si Alcool Tehnic nu cred ca e aceiasi treaba , eu am folosit sanitarul pentru ca e prietenos cu pielea umana ... si a mers
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Io daca-l tratez, il "tratez " de tot! :evil: Nu-i bandajez pe la genunchi, nici nu le amenajez pepiniera prin leandrii mei! :)

Scuze de off topic, da' nu m-am putut abtine! Asta ca sa aiba si altii curatenie de facut! :rofl: :rofl:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Adina-Ioana a spus:
Si totusi nu mi-e clar ce folositi cand spuneti "spirt". Citind in alte parti am vazut referiri la "alcool denaturat".
Sa inteleg ca folositi in combatere alcool sanitar? Ori asa ceva http://www.bizoo.ro/firma/teosibtrade/v ... 90-grade#1 ?

O singura data am facut cunostinta cu cosenilele la o crassula si un cactus. Mospilanul a avut efect.
Nici nu stiam ca nenorocitii astia pot ataca leandrul. Testosi, ori paianjeni rosii am intalnit la leandru, dar atatea cosenile! :( Unde l-ai tinut si cum de s-a umplut asa fara sa observi?
Eu tot alcool sanitar (spirt) foloseam daca erau in numar mic. Pur si simplu luam betigase de urechi, le inmuiam bine de tot in spirt si mergeam la 'punct ochit, puct lovit'. Cum imi iesea unul in cale, betigasul pe el si apasam usor. Cum ei se baga pe la incheieturi si in tot felul de coltisoare, betigasele sunt numai bune.
Tot pe Crassula imi apareau si mie si cu spirt i-am inalturat, dar faceam operatiunea periodic dupa ce ii descoperam. Si ouale sau puii lor, nu stiu ce erau, tot asa ii distrugeam. La nevoie ia-ti o lupa sa-i vezi mai bine.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ruxi draga, sper sa nu am nevoie. De cand se bucura anual de aer lider si de soare cactusii si suculentele mele nu mai stiu cum arata lanosii. Oricum tratarea in faze incipiente e cu efect maxim si efort minim.
 

Catalin13

New Member
Salut!

Din pacate am si eu o colectie de lanosi pe 4 orhidee phalaenopsis si un cactus. Am evitat sa dau cu Mospilan, mai ales pe cactus, pt ca am experiente din trecut, in care am ars un cactus incercand sa scap de testosi (alta poveste, alt topic) :D
La orhidee am aplicat niste scufundari totale in apa si curatare manuala, si o vreme am scapat de ei, dar vad ca au reaparut (banuiesc ca din oua).
Ce imi recomandati ???
- apa cu spirt (ce concentratie?)
- apa cu sapun
- Mospilan (ce concentratie?)

PS: stiu ca a mai fost subiectul in topic, dar nu am inteles prea bine care e solutia :D

Multumesc!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Eu am avut niste suculente pline de lanosi si le-am scapat cu spirt nediluat in apa, ci lasat la concentratia lui din sticla. Am inmuiat betigase de urechi in spirt si i-am distrus unul cate unul in cateva sedinte. Am consumat jumatate de sticla de spirt si o cutie de betigase fiindca le-am imbibat cu generozitate. Am avut foarte multa rabdare. Asa am distrus si ouale si tinerele sperante.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Si eu m-am pricopsit cu musafiri lanosi pe o multiflora cumpărată acum 3 saptamâni. Am tratat cu alcool sanitar, sper sa fi scăpat de ei. Acum trebuie sa o inspectez mai des.
 
Sus