Paduchii lanosi

poxicuta

Active Member
Un repelent biologic:
Plectrantus socotranum

o planta la o suprafata de 1 m2
as incerca si eu daca as gasi aceasta planta , cu o crestere destul de inceata
 

Lopy

Member
Cred ca niciun daunator nu este mai nemernic decat acest paduche lanos!!! :( De 2 ani ma lupt cu el :cry: Nici nu mai stiu de la ce a inceput!!! Cert e ca a trebuit sa arunc o hoya carnosa mare, una cu frunzele incretite (nu stiu cum se numeste), vreo 7 caladive, un abutilon curgator, multe violete si ... nu-mi mai aduc aminte acum :roll:
Stiu bine ce trebuie sa fac, dar paduchele s-a extins peste tot si, cand cred ca am scapat de el, il gasesc pe alta planta. Doar partea cu schimbatul pamantului n-am facut-o, ca majoritatea pantelor mele sunt mari si nu am asa mult timp la dispozitie sa fac si aceasta operatiune. N-am stiut, insa, ca se pun granule de Sinoratox in pamant. Voi face si asta!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Lopy daca nu o sa umbli la pamant degeaba o sa faci tratamente peste tratamente. :(
Din proprie experienta iti spun ca trebuie schimbat tot pamantul din ghiveci si dezinfectat tot ce a fost in jurul plantelor (ghivece, farfurioare, etajere). Radacinile sunt de obicei locul unde se adapostesc coloniile de paduchi. De curiozitate scoate din ghiveci o planta care prezinta paduchi pe tulpina si vezi ce are in substrat.:idea:
 

Lopy

Member
M-ai pus pe ganduri (si pe treaba :) ), Tzep! In curand voi intra in CO si voi executa operatiunea, macar la plantele la care tin foarte mult.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
:oops: Imi pare rau, nu asta a fost intentia mea! ;-)
Daca tot mai ai cateva zile pana la concediu citeste din urma ce s-a scris aici, macar de la pagina 5-6. :aoleu: Vezi experientele noastre si apoi te hotarasti ce aplici la tine. :gandit:
Eu am avut la cactusi, le-am spalat bine radacinile apoi am stropit cu Mospilan (inclusiv ce era in jur) si cand i-am pus in substrat am pus Sinoratox in doua straturi.
Daca mai ai intrebari nu ezita. E pacat si dureros sa-ti moara plantele. :(
 

Lopy

Member
Multumesc mult, Tzep! (Mai bine iti ziceai "Tzepisor", ca "intepaturile" tale sunt ca niste magaieri :D )
 

gabriela61

Member
sunt de acord cu voi in caracterizarea lanosului.De cand am bagat plantele in casa m-am trezit acum cu lanosi pe o gardenie car este destul de mare dar eu zic ca am curatat-o aproximativ,in schimb a aparut pe un opuntia mare de 1,5 m de la care mi-am scos o saptamana tepii din mana si cred ca mai am.Ma gandesc cu sa fac sa-i schimb pamantul ca nu se incumeta nimeni sa puna mana pe el.Am reusit in ezterior sa-l curat cu betisoare de urechi si cu apa si sapun.
 

sicora fabian

Active Member
Nu-i nevoie sa scimbati pamantul doar pentru lanosi. Dupa curatarea "mecanica" (eu folosesc solutie diluata de spirt), un tratament sau doua cu Mospilan (cum spune si Tzep) este deajuns, daca stropiti si solul.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Gabriela61, incearca sa scoti o parte din substrat, sa presari granule de Sinoratox (eu am gasit numai sub aceasta forma) si apoi sa pui deasupra alt substrat. O sa miroasa a varza murata un pic, dar tinand cont ca acum nu mai e sezonul de udat nu va fi insuportabil. Nu se mai gaseste teoretic dar sunt unele zone de pe unde se mai poate achizitiona. :nu stiu:
Daca au mai fost facute stropiri cu Mospilan nu mai are efect. :(

Acum vad ca si Danero a dat un exemplu de insecticid. Eu nu am auzit de el si sper sa nici nu am nevoie sa fac tratamente viitoare. :rugaciune: :whew:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am cerut sfatul pentru cei care dezvolta stadii primare de viata in sol si am primit Force cu care am scapat de mirosul de varza :nu-i nimic: si din cate vad e liniste :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
E bine de stiut. Tot pentru sol ma intereseaza si pe mine, ca pe plante ii vad usor. Oare primavara cand se trezesc cactusii nu e bine preventiv sa le dau un "ceiut" bun? :gandit: :nu stiu:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu nu am avut decat o singura infestatie dar cu foarte multi ani in urma la o opuntia ...de atunci nimic si de fapt sunt putini daca nu doar acarienii care pot dezvolta forme primare de viata in sol uscat de cactusi :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Multam de raspuns!
Acum doi ani am avut la un ghiveci lanosi. Am scapat de ei fara probleme si de atunci am invatat cum sa fac si preventie. La inceputul verii trecute a fost o tentativa dar cu lectiile invatate, nu a avut nici un efect daunator tzeposilor. ;-) :cool:
De aceea sunt atenta la noutati ca sa stiu daca apar, ca eu cu betisorul printre coaste si spini nu umblu. :x
 

alirare

Member
in primavara am avut lanosi la o dracena. dupa mai multe stropiri cu spirt indoit cu apa s-au dus. acum au aparut la gloxinii, de au murit toti bobocii si florile. cand am cumparat gloxiniile (de la o sera) "vanzatoarea" mi-a zis k nu le place apa pe frunze. atunci cum scap de lanosi? cu betisorul?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
In afara sunt si insecticide radiculare , aici insa nu , sau nu stiu eu .... da , cu betisorul daca poti
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pare ciudat, dar , din infestarea masiva prezenta in imagine cateodata e mai bine sa te desparti de planta. Cauta un butas mai sanatos , deparaziteaza tinand in apa cu sapun 10 min apoi curata cu putin spirt pe un tampon si pune butasul in apa sau sol sa ai o noua planta

Ce ai tu acolo sunt mai multe generatii si e greu de abordat.

Daca totusi insisti , fa un rand de Nuprid sau Confidor energy sau Mospilan (cu asta poti turna si restul la radacina) , obligatoriu un sistemic bun. Dupa 2 zile vii cu o "apa de tutun" cu care ai grija sa ajunga peste tot , planta sa stea cat mai mult timp cu solutia pe ea deci sa nu fie in curenti de aer sau in plin soare.

La urma dupa un dus curat cu care sa cureti ce a murit restul ii indepartezi cu o solutie de 1:1 apa cu spirt. operatiune foarte migaloasa dar trebuie trecut tamponul pe deasupra si dedesubtul frunzei cat mai temeinic.


Totul se reia dupa 6 zile pana la extinctie

Preventiv se pot schmba 1-2 cm de la suprafata solului
 

helisananca

Member
Offf saracu e plin :( daca iti este mila sa renunti la el izoleaza ca sa nu infecteze alte plante si ia-l la curatat...cu ce solutii ai din comert si cele preparate in casa .Eu am scapat de testosi sper sa scapi si tu de lanosii aia,fa tratament o data pe sapt.eu in fiecare sambata bagam palmierul in cada si ii faceam baie cu o solutie preparata din tutun+sapun+ulei ars intr-o sticla de 2 l de apa.
Bafta!!!!
 
Sus