Paduchii lanosi

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu din cauza lor ti-a murit planta. Probabil ca de la sosire erau foarte deshidratate. Se mai intampla. Nici o colectie nu ramane intacta, nici macar in conditiile cele mai fericite.

Poate Andre si Gino au alte variante de rezolvare.
 

vigaruviany

Member
Ajutor!

Nu-mi ramane decat sa scot butasii din pamant si sa-i curat unul cate unul si sunt peste 200 :cry:
Nu erau deshidratate cand au venit! Acum cateva zile au inceput sa se deshidrateze vazand cu ochii.
 

Blitz

Active Member
Poinsetia mea (trebuie sa spun "fosta" :( ) se pare ca a avut scarbosenii din astea, inclusiv in pamant am gasit chestii albicioase. Daca stiam ca nu o omoara, poate ma mai luptam cu morile de vant. Culmea e ca nu prea erau pe frunze si tulpina. Dar pamantul a fost cu "picatele". Initial am vrut sa pun la prins din "decedata" cateva ramurele, dupa aceea mi-a fost frica pentru celelalte plante. "Bancul" la toata chestia este ca atunci cand am vazut ca nu ii merge bine, am stropit-o o data cu Mospilan, dar tot nu si-a revenit. La ora aceea nu se vedea nimic pe frunze, dar m-am gandit ca nu strica. De fapt nici acum nu prea se vedea ceva pe frunze, dar pamanul si radacinile:

http://blitz1959.sunphoto.ro/Poinsetia_ ... e/28112584

Noroc ca nu a stat de mult timp aproape de alte plante.
 

diana999

Active Member
am citit tot topicul si tot n-am gasit raspunsul la intrebarea mea:
cum se intzeleg orhideele Phale cu Mospilan-ul ? am descoperit de curand catziva monstrii dar n-au disparut de tot. Pot sa scufund ghiveciul in apa cu spirt sau mospilan?
 

akhalteke

Member
La mine au super-infestat Aglaonema, de n-am mai avut ce face decat sa o arunc, mai ales ca am de la ea 2 pui cu radacini zdravene deja. Pe acestia nu i-am vazut sa aiba chiriasi dar ii mai inspectez. Noroc ca a fost cam izolata Aglaonema si nu am vazut pe alte plante.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Diana cred ca intrebarea ta e una pur retorica ca nu te-ai gindit sa faci asa ceva,nu??? :eek:
 

diana999

Active Member
ba m-am gandit :) dar pentru ca n-am primit raspuns, n-am vrut sa risc. M-am limitat la apa, sapun si spirt. :D
 

gty

Member
buna tuturor
va rog un sfat : cu ce sa elimin si eu paduchii lanosi de pe mai multi cactusi ? ( pe langa operatiunea cu betisorul de ureche , la unii nu pot ajunge din cauza tepilor ) ??
am vazut ca nemernicii au invadat si i-am scos pe fereastra afara
multumesc
 

magda

Active Member
Moderator
Scoti planta din ghiveci si verifici radacinile, pamantul si stropesti cu Mospilan. Se replanteaza si se stropeste pamantul cu Mospilan. Se repeta actiunea pana la disparitia lighioanelor si inca de 2-3 ori preventiv. Plantele se tin la umbra. Tinem pumnii sa scapi de uratanii :)
 

ienubi

New Member
Phale-le sunt foarte afectate de paduchi lanosi ma tem ca va trebui sa stropesc si violetele de parma care au fost in apropiere. Din pacate mospilan nu am am doar lider70wg Actara25wg decis2,5ec problema ca am zugravit si paduchii lanosi si au facut de cap. Nu mai stiu exact care din cele 3 erau si pt paduchi lanosi si nu as mai amana stropirea si doar acum le am gasit. Cu spirt ma gandesc sa finisez dupa ce le stropesc. Va rog sa mi spuneti si raportul de diluare caci pe etichete apar pt multe alte insecte proportiile dar nu pt paduchi lanosi
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pot sa intreb de ce fuge lumea spre chimicale desi un lanos e greu de ucis fara sa daunezi si un pic plantei?
La lanosi folosesc doar lupa si o scobitoare tesita si un betisor de ureche cu aceiasi reteta de spirt dar mai multisor sapun in comp
 

ienubi

New Member
Ma tem ca nu pot ajunge peste tot cu betigasele cu spirt pe orhidee, iar pe violetele de parma nici o sansa caci cu frunzele lor nici o sansa.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai tocmai de aia am zis ca le curat asa , pentru ca mi se par (cel putin phale ) cele mai usoare plante de curatat

Dar alegerea e a ta...

Succes in razboi cu lanosii :wink:
 

ienubi

New Member
Mersi de sfat. Dar sa-mi spuneti cam in ce proportii spirt, sapun si apa?
Ce sa fac cu violetele?
Au stat unele langa celelante cat timp am zugravit. Acum nu par infestate si tocmai au inflorit!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
noi nu prea avem dar in cazul "paroaselor" cum sunt violetele sunt insecticide care se aplica in sol si se urca in planta
Nu sunt sau nu stiu eu
Eu zic ca daca nu se vad mici puncte ca niste ghemotoace mici de vata sa nu faceti nimic
Solutia la stropit e de 3 picaturi de sapun lichid + 1/2 spirt + 1/2 apa amestecate , eu de ex fac cu 250 ml spirt cu 250 ml apa , lanosii si testosii doar cu alcool se dau jos , altfel nu prea pica

succes
 

adite

Active Member
Pentru violete se poate folosi Mospilan si trebuie repetat tratamentul dupa o saptamana.Problema este sa nu fie lanosi si in pamant.Trebuie vazut la suprafata, eventual cu o lupa.
 

MASCHA

Active Member
Am gasit lanosi pe o phanelopsis abia cumparata din Baumax !
Am curatat miezul frunzelor cu betigas cu alcool apoi am stropit cu mospilan,nu stiu daca sa scot planta din ghiveci sau nu,ca sa curat si radacinile.
 

poxicuta

Active Member
lanosi

danero2004 a spus:
noi nu prea avem dar in cazul "paroaselor" cum sunt violetele sunt insecticide care se aplica in sol si se urca in planta
Nu sunt sau nu stiu eu
Eu zic ca daca nu se vad mici puncte ca niste ghemotoace mici de vata sa nu faceti nimic
Solutia la stropit e de 3 picaturi de sapun lichid + 1/2 spirt + 1/2 apa amestecate , eu de ex fac cu 250 ml spirt cu 250 ml apa , lanosii si testosii doar cu alcool se dau jos , altfel nu prea pica

succes
Paduchii acestia lanosi intra si in substrat sau sunt numai de suprafata?
Poate sa ma lamureasca cineva? Nu as vrea sa scot hoya din pamant acum!
 
Sus