Paduchii lanosi

Roxana

Active Member
roni, in general frunzele sunt lipicioase din cauza paduchilor testosi. Daca daunatorii de pe Hibiscusul tau seamana cu cei din poza de mai sus, trebuie sa-l stropesti cu Mospilan.
 

ena

Member
Eu ma lupt cu paduchii lanosi de cateva luni. Din nefericire este foarte greu sa stropesc pentru ca am si un acvariu cu pesti in incapere si insecticidele sunt foarte toxice pentru mediul acvatic. Astept sa se faca mai cald afara ca sa le pot scoate. Am citit pe forum ce ati utilizat voi si mi-am cumparat cate 3-4 din fiecare: insecticid, fungicid si acaricid. Sper sa functioneze.
 

cataliny

Member
Imi permit sa raspund in locul lui, pentru ca si eu am pesti si stiu cu ce se mananca , cu sau fara capac , pompa de aer trage aer de pe unde apuca si il introduce in acvariu . Cat despre lanosi , am avut si eu pe o Areca si i-am starpit unu cate unu cu rabadarea de rigoare.
 

ena

Member
Asa e Cataliny. Am incercat si am scos pompa, am acoperit acvariul cu folie, am stropit in cealalta parte de camera dar tot mi-au murit cativa pesti, si o broasca testoasa. De atunci nu am mai avut curaj sa stropesc, ma lupt cu ei manual.
 

rony

New Member
Multumesc Roxana,asa sunt nesuferitii de pe trandafirul meu.
Voi cumpara Mospilan si am sa va tin la curent.
Tineti-mi pumnii! :!: :?:
 

daisy111

Active Member
Stiti cand va spuneam mai pe la inceputul lui martie de ficusul meu benjamina?ca ii gasisem acele gongi negre in pamant?Astazi l-am studiat si m-am bucurat ca dupa spalarea radicala a radacinilor cu apa,a dat frunzulite noi.Si cum o bucurie nu vine niciodata singura,m-am suparat teribil sa vad un ghem de lanos pe tulpina :cry: Si am inceput curatarea lui cu spirt si apa,am descoperit pe fiecare frunza la coada un punct aproape transparent-albicios,nu stiu daca intelegeti,se vedea greu si greu am curatat fiecare frunza in parte. :( Cel putin asa sper sa fi reusit sa curat fiecare frunza.Acum ma gandeam sa fac si o emulsie de sapun sa il stropesc.Ce ziceti,ar fi bine?sau sa ii fac tot din spirt?Si sa revin iar la o saptamana sa il curat? :? Nu am mai avut asa ceva si nu le am cu astea :(
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
ruxitzika a spus:
lanosii mei s-au intors :x
suculentele au scapat, se pare, dar radermachera nu, desi le-am aplicat aceeasi substranta (reldan) in acelasi timp si aceeasi cantitate. tratamentul a fost identic. dar cum frunzele de radermachera sunt 'crete' solutia cred ca nu sta bine pe ele. imi vine sa o intorc cu capul in jos si s-o bag intr-o galeata cu insecticid :suparat:
ei bine ...credeam ca v-am spus deja, se pare ca nu....exact asta am facut. am intors ghiveciul radermacherei si am bagat-o toata intr-o galeata cu mospilan. dupa doar cateva zile a inceput sa prinda din nou viata, si frunzele stareau deja altfel pe ea, a inceput sa cresca din nou putin cate putin si se pare ca de lanosi am scapat. am mai gasit cate unul ratacit dar i-am venit de hac cu un betigas pentru curat urechi imbibat in spirt. :whew:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Citeodata "enervarile" astea sunt de mare folos.O spun din experienta :mrgreen:
 

dipisor78

Member
Buna si bine v-am gasit! :D
Am si eu un ardei iute in suferinta. :( Am observat in pamantul din ghiveci niste pureci albi, foarte mici, care sar. Sunt foarte multi.
Nu stiu ce sa fac. Am vrut sa iau un insecticid pentru asa ceva, dar mi-e teama sa nu ne imbolnavim din cauza lui, pentru ca noi consumam ardeii iuti pe care ii face planta. Nu face prea multi, probabil chiar din cauza acestor pureci.
Si inca o nedumerire...nu cresc toti ardeii deodata. Cand unul se face mare, il culegem si abia apoi incepe sa creasca celalalt. Ei sunt iesiti din floricele, dar nu cresc, decat unul cate unul. :?:
 

Roxana

Active Member
In primul rand sigur nu sunt paduchi lanosi, deci postarea ta nu-si are locul aici.

daca acei purici albi sunt doar pe pamant, nu afecteaza planta. Au am avut la Aleoe asa ceva si de cate ori o udam, acei purici incepeau sa sara. Si daca consumi fructele produse de planta nu cred ca este indicat sa folosesti insecticide.
Gasesti mai multe informatii aici

dipisor78 a spus:
nu cresc toti ardeii deodata. Cand unul se face mare, il culegem si abia apoi incepe sa creasca celalalt. Ei sunt iesiti din floricele, dar nu cresc, decat unul cate unul.
probabil ca planta nu aresuficienta putere pentru a dezvolta toate fructele odata.
 

dipisor78

Member
Imi pare rau, dar nu am gasit nimic cu subiectul purici albi de pamant... :D De aceea am postat aici.
Mersi pt. raspuns.


P.S. Ah scuze..am mai postat la "Insecte pe pamant" si la "Musculite negre pe pamant". :|
 

albela

Active Member
N-am scapat de lanosii de pe dipladenia mea :cry: . Pe pandorea parca nu ii vad, dar dipladenia are iar. I-am curatat de 2 ori cu spirt. Acum tre sa o iau de la capat :(
 

ACHIMENES

Member
La cate probleme aveti cu dihaniile astea, eu ma pot considera ultranorocoasa.....pt ca nu am nici macar o planta cu astfel de probleme......a, scuze am un mar fff batran cu o asociatie profitabila :cry: de lanosi cu testosi, dar el este pus pe lista neagra (toporul) asa ca e ca si cum nu a-si avea :D
 

Georgipuia

New Member
rodica05 a spus:
Mecanic - cu un betisor se omoara insectele si se curata "praful alb" cu un betisor cu vata, pentru a nu ramane cuiburi.
Asta in cazul in care planta este nou achizitionata.
Daca, insa am descoperit insectele pe plante care ne apartin - se cheama ca avem plante infestate si trebuie controlate toate. Cele suspecte se dau de-o parte si se procedeaza in felul urmator:
- se scoate planta din pamant
- se arunca pamantul
- se spala bine si planta si radacina cu jet de apa, pana raman curate
- se lasa planta la uscat cateva zile
Atentie la radacini, in momentul curatirii lor - sunt firave

Este metoda pe care am folosit-o cu succes! N-am folosit niciodata substante chimice - "merg" pe metoda naturista! In plus folosirea chimicalelor pot arde planta. Daca totusi va decideti sa folositi chimicale, folositi intai apa curata, dupa care stropiti cu Mospilan.

Cauza infestarii cu lanosi este umiditatea atmosferica, lipsa aerului din incapere si eventualele uscaciuni ale plantelor (loc preferat de lanosi).

Dati aer plantelor!

Rodica
Rodicuta... nu te supara.. intreb ca sa pricep...scot planta, o spal din "cap pana in picioare" si o las la uscat? cum asa? isi mai revine? eu i-am umblat la pamant, dar nu i-am curatat radacina de pamant si de 0 saptamana de cand i-am umblat ii cad frunzele intr-o veselie...

Mentionez ca eu am afectat un ficus pitic... si as incerca si varianta ta in paralel cu betisoarele cu spirt diluat... poate si mospilan ca oricum mai am o floare in tratament... dar ma tem sa nu o usuc de tot... :roll:
 

Fleur

Active Member
Am descoperit azi la vecinul meu un copacel plin de lanosi!!! Dar este saracul pom parca infasurat in vata, ca asta mi-a si atras atentia. Ce solutie exista sa scape de ei ca precis n-o sa vrea sa distruga pomul?
N-as vrea sa-mi infesteze si mie plantele din gradina sau cele de ghiveci pe care le voi scoate afara.
 

isabella

Active Member
albela a spus:
N-am scapat de lanosii de pe dipladenia mea :cry: . Pe pandorea parca nu ii vad, dar dipladenia are iar. I-am curatat de 2 ori cu spirt. Acum tre sa o iau de la capat :(
Albela , dupa curatirea plantei , ai aplicat tratamentul timp de inca o luna? Eu asa am scapat de ei...
 
Sus