Paduchii lanosi

ghia_don

Active Member
Azi i-am adus si eu acasa cu o phale cumparata :suparat: ...pina acum n-am avut "norocul" asta, si sa vedeti ce mi-am dat de treaba :cry: ...
Nu inteleg cum cei care le comercializeaza nu le aplica si tratamente, mai ales daca stau mai mult timp nevindute...si nu ma refer la marile magazine, pe ei nu-i doare capul de asa ceva, dar serele si magazinele specializate n-ar trebui sa vinda plante cu chiriasi...
 

albela

Active Member
Am doua plante atacate puternic. Azi le-am vazut ca erau la mansarda si nu urc acolo decat cand le ud. Dipladenia si pandorea :cry: . La fiecare mugur au cate un gem de lana din aia lipicioasa. Nu am mai vazut asa ceva pana acum. Spal cu solutie cu spirt sau cu sapun cum scrie in primul mesaj?
 

ACHIMENES

Member
Albela mult noroc la despaducheat, doar sa nu-i fi de descoperit cam tarzior si paducheii sa-si fi umplut "burtile" cu sucul plantelor :)
 

albela

Active Member
Nu am mai avut niciodata asa ceva. De unde au aparut oare? A fost vreo dereglare de udare, adica paduchiosii astia sunt favorizati de umezeala sau uscaciune prea multa?
 

ACHIMENES

Member
Ouale de lanosi se gasesc si in sol si pe planta si pe tutori de exemplu....la plantele pe care le cumparam tutorate :)
Aparitia lor este favorizata de o atmosfera uscata si cum nu ducem lipsa de asa ceva in camerele noastre.... :cry:
 

karmenutza

Member
Eu am avut lanosi din astia la ambele fittonii, cumparate amandoua odata de la metro. Nu cresteau, nu miscau, nu nimic. Cum incercau sa faca o frunzulita, se usca. Fiecare frunzulita, lastaras. Dupa ce le-am studiat cu atentie i-am vazut, ca erau pitite ghemele alea pe dosul frunzelor si pe grengute, la bifurcatii. I-am luat cu bete de urechi si spirt+apa jumi - juma. Cam la o saptamana iar am cautat si omorat, apoi la saptamana iar.
Pamantul il schimbasem de cand le-am cumparat. Dupa ce am scapat de ei, au inceput plantele sa lastareasca frumos, peste tot am frunzulite proaspete :D
Albela, spor in lupta! Sa fii victorioasa!
 

albela

Active Member
Dipladenia arata bine are toate frunzele (nu le-a pierdut peste iarna), dar pandorea a pierdut aproape toate frunzulitele (erau din alea tinrele abia iesite de vreo 2-3 saptamani). cred ca de la ea a plecat.
 

tinaM

Member
Albela, nu vreau sa te sperii, dar pregateste-te sufleteste si pentru asa ceva.
Eu in primele 2 saptamani am facut cu betigasul de urechi si, cum inca am mai gasit scarbosii bine-mersi, vii, sanatosi si veseli, mi-am zis :x ori ei, ori io. Ca taman spirtu' le lipsea ca s-arate bine! Asa ca facui un ditamai ligheanu cu apa, spirt si-olecuta de sapun si am imbaiat acolo florile, ba am dat si pe pamantul din ghiveci.
Mi-e tare teama ca hibi meu portocaliu, în urma acestui tratament, a hotarat ca-i prea dura viata asta; si pare ca si cel roz tinde sa gandeasca asa. Pacat, primul era plin de boboci... dar io tratat de pace nu semnez cu ăia. Asa ca sus inimioara si hai la razboi!
 

rony

New Member
tinaM a spus:
Albela, nu vreau sa te sperii, dar pregateste-te sufleteste si pentru asa ceva.
Eu in primele 2 saptamani am facut cu betigasul de urechi si, cum inca am mai gasit scarbosii bine-mersi, vii, sanatosi si veseli, mi-am zis :x ori ei, ori io. Ca taman spirtu' le lipsea ca s-arate bine! Asa ca facui un ditamai ligheanu cu apa, spirt si-olecuta de sapun si am imbaiat acolo florile, ba am dat si pe pamantul din ghiveci.
Mi-e tare teama ca hibi meu portocaliu, în urma acestui tratament, a hotarat ca-i prea dura viata asta; si pare ca si cel roz tinde sa gandeasca asa. Pacat, primul era plin de boboci... dar io tratat de pace nu semnez cu ăia. Asa ca sus inimioara si hai la razboi!
Buna ziua,
Am si eu un trandafir japonez .Toata vara trecuta m-am luptat impotriva unor insecte nesuferite,asa,mici si albe care ii invadasera frunzele.
L-am dat cu un antiparazitar-spray,cu un lichid din fiola amestecat cu apa..degeaba ,el sta mereu trist si pleostit.
Acum observ ca iar ii este mai rau,are frunzele lipicioase.
Ce sa ii mai fac? Sa ii schimb pamintul? Am observat ca infectarea asta a aparut in momentul cind am schimbat trandafirul in alt vas si i-am schimbat si pamintul.
Va rog sa ma ajutati,nu vreau sa il pierd! :( :(
Va multumesc!
 
Sus