Paduchi de frunze - invadatori pe crizanteme

aura62

Member
Astazi am observat in gradina invadatorii: nu stiu ce sunt, purici sau paianjeni, dar sunt si pe dalii si pe crizanteme :cry: toti boboceii crizantemelor sunt negri de aceste ganganii :
http://aura62.sunphoto.ro/flori_cu_prob ... LMIPCAYVNG
Nu stiu cand si de unde au venit, dar nici dupa ploaia si frigul din ultimele zile nu au disparut, sunt pe dalii, pe bobocii de crizantema si in curand ajung la trandafirii micuti pe care abia i-am "prins" :( . A mai avut cineva asemenea "musafiri"? Cu ce solutie sa dau sa scap de ele?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am patit-o si eu. Am la serviciu 3 tufe de crizanteme. Nenorocirile astea sunt pe cea mai mica dintre ele. :cry:
 

aura62

Member
Si cu ce ii "desfiintam"? Acum, boboceii de crizantema sunt in crestere si daca nu-i "eliberam", ganganiile astea ii sufoca pe toti si trec si la alte flori :cry:
 

aura62

Member
Oh, multumesc mult Achimenes!
Mospilan am in casa, cum prepar solutia (plicul la ce cantit. de apa)? Pot sa dau si la alte flori, sa nu se "cazeze" acolo (crizanteme, dalii, trandafiri, mai sunt inflorite inca petunii si gura leului)? Si cel mai important, am un ficus in mijlocul gradinii, pe care am sa-l tranfer in curand in casa, deocamdata nu au ajuns la el, dar...nu e tarziu.
Se repeta tratamentul peste cat timp?
 

sicora fabian

Active Member
AP

Eu stropesc crizantemele preventiv, cam la doua-trei saptamani, sau mai des, daca apar daunatori. Acum folosesc Proteus, Decis si Karate, in alternanta. Dar si Mospilanul este bun, pana acum doi-trei ani il foloseam curent, parca 2 g la 10 litri de apa, ma uit maine pe notite si iti spun sigur, daca nu-si aminteste altcineva.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Scuze, Aura, am uitat. Dar daca ai pliculete, vezi ca scrie pe ele concentratia sau doza, ori modul de preparare.
 

Maranta

Member
Buna seara ,

pentru cactusi si suculente pun un plic la 5 litri de apa la prima stropire si la a doua (peste cel putin 3 saptamani ) un plic la 2.5 litri apa .
 
Re: invadatori pe crizanteme

aura62 a spus:
Astazi am observat in gradina invadatorii: nu stiu ce sunt, purici sau paianjeni, dar sunt si pe dalii si pe crizanteme :cry: toti boboceii crizantemelor sunt negri de aceste ganganii :
http://aura62.sunphoto.ro/flori_cu_prob ... LMIPCAYVNG
Nu stiu cand si de unde au venit, dar nici dupa ploaia si frigul din ultimele zile nu au disparut, sunt pe dalii, pe bobocii de crizantema si in curand ajung la trandafirii micuti pe care abia i-am "prins" :( . A mai avut cineva asemenea "musafiri"? Cu ce solutie sa dau sa scap de ele?
eu pe crizanteme si alte flori am cai si oi ,au rontait toti bobocii !!! :(
 

aura62

Member
rontaie si tu oile, puse la protap merg perfect cu o cana de vin rosu :) , cu caii...ne mai gandim :gandit:
 

cojo

New Member
aura62 a spus:
Oh, multumesc mult Achimenes!
Mospilan am in casa, cum prepar solutia (plicul la ce cantit. de apa)?
un plic (1,5 g) la 12l apa, concentratie 0.0125%, asa vad ca scrie pe plic, eu folosesc un plic la 10l
 

Vitalii Cazacu

New Member
Buna ziua,avem si noi o mica afacere cu crizanteme,dar am dori sa ne ocupam si cu crizantemele in ghiveci,cine imi poate spune care este tehnologia de plantare in ghiveci a crizantemelor.Va multumesc mult anticipat.
 

Vitalii Cazacu

New Member
Si inca o intrebare toate preparatele ce sunt necesare pentru crizanteme(ex.Muspilan,Decis) cum le putem procura de la dumneavoastra si sa fie livrate in Moldova.Va multumesc.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
@Vitalii Cazacu, bun venit pe forumul egradini! Sunteti in mijlocul iubitorilor de flori in mare majoritate amatori. Intrebarile acestea de specialitate privind tehnologia de crestere a crizantemelor in ghiveci in scop comercial s-ar putea sa nu gasesca raspuns in forum, indiferent in cate subiecte le-ati prezenta. Nu sunteti ignorat, insa cei mai multi nu crestem la nivel profesionist plante, prin urmare nu putem da astfel de sfaturi. Ma gandesc ca cei in masura sa va asigure sprijin tehnic/ tehnologic ar fi cei de la care achizitionati materialul saditor.

Nici cu vanzarea si livrarea de pesticide nu ne acupam. Apelam in caz de nevoie la fitofarmaciile din zonele in care locuim.
 

Tanase George

New Member
Astazi am observat in gradina invadatorii: nu stiu ce sunt, purici sau paianjeni, dar sunt si pe dalii si pe crizanteme :cry: toti boboceii crizantemelor sunt negri de aceste ganganii :
http://aura62.sunphoto.ro/flori_cu_prob ... LMIPCAYVNG
Nu stiu cand si de unde au venit, dar nici dupa ploaia si frigul din ultimele zile nu au disparut, sunt pe dalii, pe bobocii de crizantema si in curand ajung la trandafirii micuti pe care abia i-am "prins" :( . A mai avut cineva asemenea "musafiri"? Cu ce solutie sa dau sa scap de ele?
9
 

victor

Active Member
Bună ziua! Cred că plantele sunt atacate de cotari. Faceți 2 tratamente foliare, la interval de 7 zile cu produsele, Calypso, apoi cu Actara.
 
Sus