Paduchele testos

Georgipuia

New Member
Asa? :? Am cumparat aseara Mospilan, plicutet pt 5 l... si o sa dizolv numai cat pentru un litru odata, pt ca mi-a spus doamna de la magazin ca nu se pastreaza dizolvat... voi cum procedati cand aveti nevoie de o cantitate mica? :roll:
 

Fleur

Active Member
Imparti praful din plic in 5 si ai cantitatea pt 1 l. Parerea mea e sa-i cureti intai cu mana si abia apoi sa stropesti ca nu scapi de el asa usor mai ales ca mospilanul nu e chear grozav.
 

ACHIMENES

Member
Eu am descoperit cu groaza, testosi pe agris , la cat este de des, nu stiu cum o voi scoate la cap cu ei :( :(
 

isabella

Active Member
Astazi am primit doi lamai , unul dintre ei este destul de mare si ambii sunt plini de paduchii astia nenorociti :x Voi incerca varianta nissorun+mopsilan , de atins nu ii ating ca mi-e sila rau de ei si oricum la cate frunze as avea de curatat , m-ar apuca toamna :aoleu:
 

Georgipuia

New Member
:( Eu la ficusi ma uitam aseara.. inca le mai cad frunze... inca mai gasesc razlet paduchiosi... tre sa-i mai stropesc odata... :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
si eu am probleme cu "testosii"
toata iarna mi-au invadat lamaiul, desi l-am curatat de vreo 2 ori cu solutie din alcool+sapun
acum, de cand l-am scos afara, l-am mai sters o data cu solutia de mai sus, l-am lasat pe terasa in soare si si-a revenit f frumos
 

romeroc

New Member
Si eu am avut probleme cu testosii si lanosii la lamaiul meu dar de cand l-am dat afara pe balcon si-l stropesc cu Decis(o fiola de 5ml diluata in 10 litri de apa) am scapat de ei. Mai greu este iarna cand sta in casa si e atmosfera uscata de la calorifer. Dar cu mana si cu multa rabdare se rezolva. Am o placere deosebita sa-i strivesc intre degete.:D
 

aleynad

Active Member
Moderator
ce sadica esti! :rofl:
sa-i termini pe toti! ca ne mananca zilele noua si bietelor noastre plante
 

ACHIMENES

Member
Testosi pe unde nici nu ganditi, dar sigur nu stiati ca ilexul poate face niste paduchi atat de frumosi :)
Vorbesc serios cand spun frumosi, intradevar au o forma si o culoare deosebita paduchii de ilex ilexul cu pricina....municipalitatea a achizitionat 2 la pret de unul :rofl:
 

Carmen_Eparu

New Member
Salutare fetelor,
am o Dieffenbachia extraordinar de bogata in frunze si destul de mare, aproape 1.5 m si era plina de testosi nesuferiti, am dat-o cu randuri randuri de solutii si sprayuri si tot degeaba, erau la locul lor de fiecare data de parca ii invitasem la cafea si praji. Dar, ca sa nu ma abat de la subiect, am scapat de ei intr-o singura zi !!! Cum? Cu dusul ! Am dus floarea in cada, sotul a tinut-o aplecata ca sa nu se rupa iar eu cu dusul cu apa rece i-am suflat pe toti, si care nu voiau i-am dat jos cu mana. Maine sunt 2 saptamani de cand am facut treaba asta si inca nu mi-a aparut nici un paduche pe floare, iar eu de teama, o controlez pe toate partile in fiecare zi. Incercati si voi poate functioneaza si la voi.
 

anca_toader

New Member
Am si eu paduchi testosi... :bolnav: ce groaznici sunt... . :bolnav:

Am citit cele spuse mai sus despre tratament, si o sa incerc sa le dau sa bea niste zeama de tutun. Dar as prefera sa le dau cu Mospilan ... dar nu-l gasesc :(

Cine a facut rost de el imi poate spune de unde l-a procurat?

Va multumesc.

P.S. O fi ea planta din biroul sefului.... :suparat: daaar, ea nu are nici o vina :D

Multumesc,
Anca
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Mospilanul este destul de usor de gasit. Cel putin in Constanta se gaseste si la majoritatea florariilor. Sau poate numai la cele din jurul meu? :? :?: In magazinele de specialitate cu sigurantza. In supermarket, nu. :nu-mi_place:
 

ACHIMENES

Member
tzep a spus:
Mospilanul este destul de usor de gasit. Cel putin in Constanta se gaseste si la majoritatea florariilor. Sau poate numai la cele din jurul meu? :? :?: In magazinele de specialitate cu sigurantza. In supermarket, nu. :nu-mi_place:
Vorbesti serios cand spui ca Mospilanul se comercializeaza in florarii, se mai vand si alte produse fitosanitare acolo? :eek: :eek: :eek:
 

instructor

Member
Mospilan am gasit si eu la noi in florarii dar ceva ptr bolile trandafirilor nu ,de aceea v-am rugat pe mp sa-mi trimiteti ceva ,dar nu am primit raspuns :cry: :cry:
 

anca_toader

New Member
Am aflat ca Mospilanul este inutil in cazul in care paduchii sunt deja "testosi" (maturi). :( Asa ca, eu personal, cu "lucru' manual" trebuie sa incep :( Am pus deja la macerat tigarile... sa vedem ce iese...


Va multumesc pentru raspunsuri...

Anca
 
Sus