Paduchele testos

Cristiana

Member
Si eu am avut probleme cu un leandru, dar interesant, dupa ce l-am mutat in soare toata ziua si l-au prins cateva ploi zdravene si udari cu furtunul aproape ca s-a curatat singur integral.

Cu lamaiul e alta poveste insa, a stat mult pe terasa la semiumbra, si era plin de urateniile astea de-a dreptul unsuroase. Asa ca m-am dus la magazinul fito din colt, iar inginera mi-a recomandat sa fac solutie de Nissorun si Mospilan si sa-l stropesc. Credeti-ma, s-a curatat aproape tot de la prima pulverizare, e adevarat si ca m-am dus cu aplicatorul pompei sub fiecare frunza si pe fiecare creanga. Marti vor fi 7 zile, am sa-i mai dau o portie, intre ele dusuri si sper sa nu-i mai vad.

E interesanta si reteta lui Constantin, si cred ca e o idee buna sa-i fac un astfel de tratament inainte de a-l readuce la toamna in casa. Nu-mi vine sa cred ca nu voi avea lipiciul acela pe parchet, covor si perdea!

Totusi, am ramas cu o nedumerire, aceste doua plante infestate erau intens patrulate de furnici, e vreo legatura?
 

ACHIMENES

Member
Pai binenteles ca paduchii au legatura cu furnicile. Afurisitele astea mici si negre pur si simplu profita de saracii "paduchei". Ii gadila la "fundulet" pe paduchei iar acestia incep sa secrete o substanta lipicioasa si dulce pe care furnicile o consuma cu mare placere.
Eu deja m-am obisnuit cu furnicile, daca le vad plimbandu-se pe plantele de apartament( mi s-a intamplat vara asta cu un abutilon care era afara pe ciment jos si in felul asta au putut ajunge mai usor furnicile la el), cum nu aveam ce face in acel moment am vazut din intamplare sirul indian de furnici, unele urcau altele coborau, ma uit mai bine si cand colo era plin trunchiul de testosi.
Toamna trecuta am patit acelasi lucru cu un piersic care avea Myzus persicae, de pur si simplu colonia ii acoperise o buna parte din trunchi si tot saracele furnicute m-au avertizat ca se intampla ceva cu piersicul meu


 

Simina

Active Member
Eu am renuntat la leandrii din cauza paduchilor testosi. M-am luptat 2 ani la randul si tot mai apareau.
Nu regret foarte mult, ca nici spatiu prea mult nu aveam pentru plante de talie mare.
 

floare mica

Member
Achimenes, e prima data cind vad piersici plate :eek: Sunt bune la gust piersicile astea, au gustul specific de piersica :?

Pata aceea neagra de pe trunchi e formata din furnici :?
 

ACHIMENES

Member
Doamne, cred ca sunt cele mai bune piersici pe care le-am mancat vreodata. In perioada cand erau in plina coacere aveam si caisul cu fructe coapte, caisele au fost dintotdeauna fructele mele preferate, dar anul acesta dupa ce am mancat din piersicile acestea ( foarte zemoase si foarte dulci, iar samburele este doar cat unghia de la degetul mare),am decis ca sunt nemaipomenite si neaparat trebuie sa-l inmultesc. :)
 

ACHIMENES

Member
Floare mica , pata aceea neagra de pe trunchiul piersicului, este o colonie de paduchi, care dupa ce i-am exterminat, scoarta pomului unde au stat ei, s-a crapat. Atacul a fost foarte puternic deoarece i-am ochit tarziu. :(
 

Roxana

Active Member
Si Begonia mea are testosi. i-am observat astazi si, dupa ce am curatat-o de cei care se vedeau am pulverizat-o cu Mospilan. sper sa reusesc sa scap de ei. ::rugaciune:
 

ghia_don

Active Member
Am gasit o informatie despre cum putem scapa de testosi, chiar daca nu sint date proportii exacte.
Dupa indepartarea mecanica a adultilor, planta se stropeste cu solutie de apa si sapun pentru distrugerea oualor. Daca indepartarea mecanica nu este posibila datorita numarului mare de paduchi , se foloseste un amestec pe baza de ulei de parafina, care este foarte eficient.
Acelasi preparat este eficient si contra paduchilor linosi.
Se repeta tratamentul la doua saptamini dupa primul.
 

naylcha

Member
Am gasit testosi pe un ficus benjamina destul de mare deci nu incape in cada de baie. Daca il scot pe terasa sa il pulverizez cu mospilan o sa ii fie prea frig? sunt cam 5-6 grade acum afara....
Este suficient cumva sa il ud cu apa cu mospilan pe pamant sau trebuie neaparat pulverizat? :?
 

Roxana

Active Member
trebuie pulverizat pe frunze in special. sunt foarte incapatanati si trebuie sa te lupti mult cu ei.
nu cred ca e o idee buna sa-l scoti afara. mai bine il pui pe sala blocului.
 

naylcha

Member
Am un plic de mospilan de 3 g, pe care scrie ca trebuie sa il diluez in 12 l apa...dar parca cineva zicea ca se poate face si putin mai concentrat. Ce ma sfatuiti cum sa diluez? Trebuie sa port manusi si masca sau nu e asa de toxic praful acela? :nu stiu:
Mospilanul nu se gaseste decat sub forma de praf? Asa nu imi place sa prepar solutia :roll:
 

simona2

Member
Din pacate Mospilanul se gaseste doar sub forma de praf . Nu este asa de tocsit incat sa fie nevoie de manusi .
 

Georgipuia

New Member
Buna ziua si bine v-am gasit sanatoase... :wink:

Ma numesc Georgi si am dat de voi cautand informatii despre plantele mele de apartament...

Eu cred ca am pus diagnosticul corect (paduche testos) la howea forsteriana :( nu bag mana in foc ca e denumirea corecta fix a plantei, dar macar banui ca e din specia... :roll: am zis sa cumpar mopsila azi si sa incerc... mi-a placut faza cu scosul afara in frig, desi la o planta fara frunze cred ca merge, dar cea cu frunze banui ca-i degera frunzulitele... Acum sunt afara cam 9 grade... oare pateste ceva daca o scot in balcon? dar paduchii or fi afectati de 5-9 grade din balcon???

O sa dau cu mopsilan si o sa pun o foaie de hartie alba deasupra pamantului sa vad paduchii morti si sa ma asigur ca nu vor cadea pe pamant... si sa nu invie... :) :rofl: :rofl:

Pana una alta mai citesc si mai invat de pe forumul vostru... :wink:

O zi buna!
 

Georgipuia

New Member
ghia_don a spus:
Am gasit o informatie despre cum putem scapa de testosi, chiar daca nu sint date proportii exacte.
Dupa indepartarea mecanica a adultilor, planta se stropeste cu solutie de apa si sapun pentru distrugerea oualor. Daca indepartarea mecanica nu este posibila datorita numarului mare de paduchi , se foloseste un amestec pe baza de ulei de parafina, care este foarte eficient.
Acelasi preparat este eficient si contra paduchilor linosi.
Se repeta tratamentul la doua saptamini dupa primul.
Am si eu o intrebare: apa cu sapun... sa zic ca pentru frunza e ok.. dar daca apa asta ajunge in pamant nu dauneaza??? sapun lichid de manute??? :?
 

lelia

Well-Known Member
Pana una, alta ,Georgi bine ai venit :D
Testosi tai chiar daca mor ,n-au sa cada de pe frunze ,vei sti ca-s morti doar daca, atunci cand apesi cu degetul , casutele nu mai pocnesc ,cei morti ,ca si cei vii, se indeparteaza cu mana.Bafta !
 
Sus