Paducelul

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Crataegus oxyacanta Fam.SAXIFAGACEAE

Arbore spinos care poate atinge si inaltimea de 8 m.Creste salbatic atit in regiunile de ses cit si la liziera padurilor.
Frunzele sunt ovale sau rombice iar florile sunt de culoare alba.
Poate fi cultivat si ca planta ornamentala.
Fructele ajung la maturitate in septembrie -octombrie si sunt de culoare rosie.
In scopuri medicinale cele mai cautate sunt florile care se culeg atunci cind se deschid in aprilie-mai.Important este sa se culeaga pe timp uscat deoarece altfel florile se brumifica usor si se depreciaza.
Fructele rotunde si carnoase au un gust pregnant acrisor datorita continutului bogat in vitamina C.
In industria farmaceutica se folosesc atit florile si fructele cit si frunzele care intra in compozitia diferitelor ceaiuri.
Are proprietati vasodilatatoare si sedative dar si stimulent bronhodilatator.
Este un bun remediu pentru bolnavii de cardiopatie precum si in combaterea aterosclerozei.
 

Floria

Active Member
Bine ca mi-ai spus cat de bun este Paducelul. Am vazut intr-o padurice un copacel cam de 3 m plin cu fructe rosii. Acum in Martie ma duc sa vad daca are si puiuti.
 
A

Anonymous

Guest
PADUCEL

Gabiuta a spus:
Asa,asa.Sa ne tratam direct de la sursa :rofl:
Eu fac tinctura din fructele de paducel,si se adauga la ceai,atunci cand il pun in ceasca.Merge baut si ca digestiv,are un gust placut si o culoare cognachie
 

nutilepadat

Active Member
Asta vara am am adunat si eu paducel pentru prima data :D,mi-am marit colectia de ceaiuri care nu-mi lipsesc din casa
 
Sus