paducel

riana

Active Member
nu am gasit un topic despre el asa ca am deschis eu unul. am un paducel de 8 ani si l-am format copacel cu coroana rotunda insa nu a inflorit decat in 2007 in rest aduce cateva flori. stie cineva sa-mi spuna care e cauza?
 

aleynad

Active Member
Moderator
ce frumos este, Riana :visator:
mie imi place foarte mult arbustul asta, mai ales ca si toamna are un colorit minunat al frunzelor
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu sincer nici nu stiam cum arata :oops: desi beau ceai din asa ceva zilnic :D .Chiar nu am avut curiozitatea..........dar e tare frumusel.Sa-ti traiasca!
 

riana

Active Member
multumesc frumos e plin de ei pe toate drumutile doar ca sunt tufe. ar fi si mai frumos daca ar inflori :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
e posibil sa-l fi prins geruri tarzii, exact in momentul cand sa-si deschida bobocii....si atunci face flori putine :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stiam ca ei cresc in salbaticie si fiindca niciodata nu am mers la cules sau pur si simplu nu m-a interesat cum arata,nu stiam ca fac asa flori frumoase.Totusi plafarele de unde culeg florile?Intreb fiindca eu cumpar "Ceai din flori de paducel".
 

riana

Active Member
s-ar putea sau m-am mai gandit ca poate ca eu il tai in fiecare an sa-i dau forma rotunda la coroana si de aceea nu infloreste, insa am incercat intr-un an sa-l tai toamna si in altul primavara si tot nu a inflorit :? m-am mai gandit ca poate ii trebuie pereche :rofl: dar daca a inflorit odata cred ca nu-i trebuie
 

aleynad

Active Member
Moderator
taierile pentru formarea/corectarea coroanei se fac dupa ce s-au scuturat florile, Riana :D
 

riana

Active Member
poate au plantatii sau de unde sunt multi paducei. la bunica mea langa targu-jiu in padure era plin de ei. de acolo i-am luat. ies f repede din seminte la mine au iesit multi dar i-am sapat
 

riana

Active Member
m-am gandit eu si anul acesta nu l-am mai tait. astept sa vad daca va face flori. eu il taiam ca el creste f repede si nu mai are nici o forma , si-mi era si drag sa -l tai cu fierastraul de taiat gard viu ca daca nu am gard....macar sa tai ceva :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: mai, fetelor, ba cu foarfeca in mana, ba cu ferastraul :rofl: :rofl:
in curand o sa va auzim ca ati luat direct drujba :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
ei...Florinela, tu deja il vrei mare? :rofl:


ca sa-i dai forma pe care o are al Rianei trebuie sa il iei de mic..la forfecat :)
 

riana

Active Member
eu cand l-am luat era mic si l-am plantat in gradina la bunica sotului meu, ca eu nu avea gradina atunci si apoi in primavara anului 2006 l-am scos si l-am pus unde e acum. era ca i poza de mare
 

instructor

Member
Da mare.... :rofl: stiu un loc unde sunt multi,adica multe tufe,o sa incerc la primavara sa merg sa scot unul ,daca nu pot mare macar putin mai mare :rofl:
 
Sus