Pachystachys

helisananca

Member
pfiuu mery te invidiez,nu stiu ce s-a intamplat cu al meu,era asa de frumos si a avut flori pana in toamna tarziu,probabil nu i-au facut bine mutarile,m-am tot mutat de vreo 3-4 ori si am plimbat florile dupa mine :roll: si cand l-am primit era asa de frumos,sanatos cu frunze marisoare,acum cresc mici si decat pe 2 brate si sunt moi parca "cresc timid"nu stiu ce e cu el,probabil nde nu a fost de 4 luni in grija mea cine stie ,am sa pun poze,eu as vrea sa il scot afara cu timpul,ce spuneti intai il aduc la geam pt a se acomoda si porma afara pe pervaz? :?
 

MERY

Active Member
cei drept eu am doi ,la fel de mari dar nu le-am schimbat locul toata iarna...in balcon au ,,inghetat'' :) tot acolo sunt si acum...cu toate ca nu cred ca din cauza ca l-ai multat este ,,chel"...
 

helisananca

Member
al meu deloc nu vrea sa mai creasca :( are 2 bete cu niste frunzulite mici si anemice,si era asa "barbat misto"anul trecut
 

kerkyra

Well-Known Member
Anca, si la mine situatia e cam la fel, doar ca parca a inceput sa scoata frunzulite noi.
 

helisananca

Member
:) as vrea eu peste 2 luni sa am poze,deocamdata ma plimb pe langa el ,acum daca spuneti dumneavoastra va cred pe cuvant ,tot Toma Necredinciosul am fost si cu o violeta care nu inflorea si acum nu se mai opreste :)
 

helisananca

Member
si a venit vara si tot nu a inflorit ,,,,de la cine l-am primit acum 2 ani il tinea pe o terasa si i-a mers minunat a venit plin de flori,,la mine s-au trecut frunzele in iarna in primavara au lasatarit din nou si l-am scos afara pe pervaz ..isi revenise bine avea frunze muuulte insa fara flori :( azi l-am luat la bibilit si avea gandacei pe frunzele bazale,le-am rupt pe toate pt ca deja erau uscate si l-am curat pe el si l-am bagat in casa acum sper sa numai apara nici un gandac :eek:f:
 

helisananca

Member
hmmmm nu stiu cum le spune mici si negri pe spatele frunzei,eu i-am luat cu apa si spirt si la dieff a functionat cu apa si spirt si ea a avut gandacei rosii mici mici pe spate si mai lunguieti
 

Roxana

Active Member
da, asa a avut si Hibi meu. l-am curatat de gandacei si l-am stropit cu Mospilan. Acum vad ca a scapat de ei.
Sper sa nu mai revina nici la tine.
 

kerkyra

Well-Known Member
Al meu, desi am crezut ca se duce peste iarna si a iesit in primavara mult mai amarat, a inceput acum sa faca floricica pe singura ramificatie pe care o mai are. Deci, sperante sunt, Anca :D
 

helisananca

Member
eu il astept si la iarna sa infloreasca el sa fie sanatos :) am avut eu muscate inflorite toata iarna si multe altele care nci prin cap nu imi treceau ..asa ca speranta moare ultima :)
 

cory_helen

Active Member
mi-am us totusi un lastarel in apa... si a facut doi boboci in paharel... care s-au deschis... acum l-am plantat in pamant si are doua flor super-frumoase...

o sa-l fotografiez maine... sa vi-l arat... sper sa trecem iarna cu bine...

:D
 

lucia_lucia

Member
bravo tie si eu mi-am pus doi lastari mititei la prins iar acum de vreo cateva zile i-am pus in pamant , si deja se vede cum evolueaza dar flori inca nu au :D
 
Sus