Pachystachys

rosa

New Member
Stie cineva cum se ingrijeste spicul auriu PACHYSTACHYS?Nu am gasit topic si-am achizitionat una si din pacate nu prea tiu nimic despre ea.
 

rosa

New Member
Multumesc.cred ca trebuie sa ma ocup ceva de ea caci a inceput sa fie frunzele deschise la culoare si sunt rulate si incep sa cada.inca nu stiu cauza caci pamantul e tot timpul umed si lumina are.oare daca iau in perioada asta o ramura sa o pun la inradacinat am sanse sa faca radacini?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca isi ruleaza frunzele inseamna ca ceva e in neregula cu intensitatea luminii.

A mea arata asa:

 
D

dyayzh

Guest
In cati ani s-a facut asa mare si frumoasa? Eu am cumparat recent aceasta planta, are cam 10 - 15 cm si vreau sa o vad cu multeeeeee flori :D
 

doina

Member
Si eu am un pachystachys de 2-3 ani. Am observat ca primavara se intampla ceva cu el . Ii cad multe frunze , din cele de la baza. Acum este un bat de aprox. 30 centimetri care s-a ramificat bogat si a facut frunze si flori.Acum o luna arata asa , dar am incercat sa nu-i pozez si batul golas.
Acum toate varfurile au flori:rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Presupun ca al meu are 1 an..deci inca unul si-l vad si eu mare si inflorit :D
 

roxy

Member
Dya, eu am pus la prins lastari anul trecut in august si anul asta deja mi-au inflorit.
 

Fleur

Active Member
Al meu a inflorit din primul an in care l-am pus dar n-a facut prea multe flori. Abia acum in al doilea an s-a umplut de flori pe toti lastarii.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dupa ce era sa il pierd (l-am resuscitat de vrei trei ori saracutul :) ) acum in sfirsit as zice ca e bine merci.Am fost insa nevoita sa il tund drastic iar acum are frunzute nou-noute si pare a se bucura de ploi :D .Inflorire??? :? Haaaaaaatttttt........la anul poate............. :wink:
 

cory_helen

Active Member
se inmulteste usor? as vrea sa stiu si in ce perioada se pot pune lastari la prins... am la birou... si il admir de mult, nu stiam insa cum il cheama... daca e, am sa iau si un lastar... daca se mai poate prinde acum, in iunie... :D
 

paula

Member
al meu sta inflorit din luna aprilie , infloreste continuu si ce imi place la el este faptul ca floarea tine mai multe zile
, il tin afara pana pe la pranz il bate soarele direct si vad ca ii convine .cory_helen nustiu in ce perioada se inmulteste dar se inmulteste usor , au am rupt din greseala un lastar cu boboc de floare l-am pus in pamant si vad ca arata destul de bine .
 

cory_helen

Active Member
mersi, paula... am sa pun si un lastar la primavara si am sa am si eu... e superba floarea... sa-ti traiasca si sa infloreasca permanent... :D
 

Roxana

Active Member
Butasii se fac primavara si vara si se inradacineaza foarte repede. Sa te bucuri de ea, paula, este superba!
 
Sus