Ozio

cornelia

Fondator
Membru staff
- crestere moderata
- in cazul inmultirii prin frunze planta ajunge la maturitate la 1 an si jumatate
- dintr-o frunza se formeaza mai multi pui care pot fi separati cand formeaza deja rozeta individuala
- este sensibila la pH-ul solului; in functie de acest aspect florile sunt move cu margine grena sau roz cu margine grena si fantezie mov
- sensibila la dereglarile de udare
- sensibila la curentii reci si schimbarile bruste de temperatura
- in cazul unor socuri planta isi revine in aproximativ o luna, dupa ce pierde cateva din frunzele bazale (ele sunt cele mai afectate)
- temperatura minima verificata 16 grade in regim de repaus relativ
- rozeta trebuie pastrata uniforma prin tunderi si eliminarea suckerilor
- florile sunt mari, 4-5 cm, frecvent sub forma pendenta
- baza tulpinii arata ca si cum ar fi uscata; in multe cazuri creste stramba
 

Fleur

Active Member
La mine ozio a inflorit mov cu margine roz. Ce sa-i fac sa-l aduc la culoarea normala? Sa maresc aciditatea solului?
 

Fleur

Active Member
Nu stiu, dar stiind ca violetele sunt acidofile iar eu le-am pus pamant neutru si din cand in cand le pun apa cu otet sau vin rosu otetit :) Asa ca m-am gandit ca el vrea mediu mai acid si eu nu l-am servit cu sprit atat de des cum i-ar placea.

Tu Cornelia ai avut aceeasi problema. Cum ai procedat ca sa infloresca normal? Ce implica schimbarea culorii un mediu mai acid sau dimpotriva?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fleur a fost mai degraba pe pipaite, nu stiu sa-ti spun ceva sigur. Eu am prins Ozio din frunze. Din cele 2 frunze puse la inradacinat au iesit mai multi pui, pe care i-am transplantat in ghivece identice, sol si iluminare identica. Le-am administrat acelasi ingrasamant. Si totusi, unii au inflorit movulii si altii roz patat. Si eu ma intreb care a fost cauza, pentru ca i-am tinut in exact aceleasi conditii.
 

Fleur

Active Member
Nu-mi ramane decat sa-l pipai si eu :wink:
Ai reusit la vreunul din cei movulii schimbarea culorii sau n-ai incercat s-o schimbi?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
N-am incercat Fleur, n-am avut timp sa le dragalesc. Eram in sesiune, capie si obosita. Poate data viitoare...

Am o problema similara cu Rob's Dust Storm care nu vrea si nu vrea... e mov cu floare involta. Frumoasa, dar nu cum ar fi trebuit. :x
 
Sus