Oxalis

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu va mai inflori atat de frumos sezonul urmator. Au nevoie de repaos, macar noiembrie-februarie
 

miki70

Active Member
Mie imi plac frunzele lui, florile nu prea. :oops: Problema este ca nu prea stiu sa tin plantele in repaos, imi mor asa ca mai bine nu-l culc.
 

Roxana

Active Member
pai nu e mare lucru. il tai de la suprafata ghiveciului, lasand in pamant bulbii pe care ii uzi rar.
 

sorina

Active Member
sunt foarte curioasa de ce nu ati mai postat poze cu oxalisii . Ca eu nu am postat ca nu mai am :rusine: Mai ale daca au supravietuit adenophylla si alte raritati , doar ca si curiozitate
:) :) :) :)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu.Daca ii place unde sta,nu va face nani si nu are nimic.Dar daca il tii pe balcon,in momentul cand il duci in casa,va intra singur in repaos.
 

nico9079

Member
Intrebare: Oxalis adenophylla este hardy? Asa am citit pe net, dar urmarind paginile forumului, nu am vazut sa aiba cineva afara.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fiindca la nimeni din cite stiu eu (sau aproape nimeni :? ) nu a rezistat nici in ghiveci.Este pretentios cu udarea si soarele .De asemenea am impresia ca ii trebuie si un anumit tip de ingrasamint .Am incercat si eu acum citiva ani ,de vreo doua-trei ori si ...ntz...A infrunzit frumos,a crescut si apoi pur si simplu s-a topit fara sa vad o floare :(
Nu stiu daca Iudit il mai are :gandit:
 

nico9079

Member
Eu am luat bulbi de adeno de la dedeman, am plantat si afara si in casa, cel din casa a rasarit destul de greu, cateva luni a durat imi luasem orice speranta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iti doresc din inima succes :marfa: .
Stii bine ca ce se scrie e una si depinde de atit de multi factori si cum se dezvolta la tine in batatura e cu totul altceva.Sunt curioasa cum va fi evolutia lor.
 
Sus