Oxalis

fixpix

Active Member
voua va place ala galben....io ma chinui sa scap de el din gradina!
cu cutitul incerc sa-l scot din pamant...ca are radacini lungi de patrunjel.
HEHEHE
 

floare mica

Member
fixpix a spus:
voua va place ala galben....io ma chinui sa scap de el din gradina!
cu cutitul incerc sa-l scot din pamant...ca are radacini lungi de patrunjel.
HEHEHE
Cu cutitul,vaaai, n-ai vazut ca saracul are frunzele in forma de inima ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iesit in gradina din cine stie ce intimplare are niste frunze imense

nu cit capacul lui Claude oricum :rofl: :rofl: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Gabiuto, au stat rizomii in gradina peste iarna? Zau ca mi-ar place si mie sa-l scot la aer pe-al meu :gandit:
Pai capacul ardelenesc e pe masura... :rofl: :rofl:
 

popescu gp

Well-Known Member
Anul acesta am, pieredut multe plkante de oxalis;pe cel galben si verzicolor;sunt un pic descurajat;Sa vad cum va fi la anul si daca nu renunt la specie
 
Oxalisul este o planta sensibila la aerul prea uscat si la ingrasamat abundent,dar si la prea multa umezeala in sol. Ai mei au fost atacati de musculita alba in acest an si i-am taiat de la suprafata solului cu tot cu o parte din rizomi.Acum incep sa creasca frunzulitele.
 

ghia_don

Active Member
Adenophilla, dupa o pauza de vreo doua luni, a inceput sa dea frunzuite noi...Eu vroiam sa-l bag la beci...acum cred ca trebuie sa-l las sa-si faca numarul :D ...
 

popescu gp

Well-Known Member
Numai cei verzicolor si galbenii mi-au facut probleme(au dat ortupopii) ;ceilalti sunt bine mersi si s-au inmultit
 

VreauSaStiu

Member
Ce "natie" de Oxalis o mai fi si ăsta ?!?! :O

Noah, amu să mă lămuriti care vreti, care puteti::astept:
Am in grădinita din fata blocului (si in mai toate ghivecele) un soi de Oxalis as zice, dar e măruntel rău, are frunzulite netede, trilobate verzi si flori simple, galbene cu 5 petale... vecinele-i zic "măcris", dar io zic ca tot ceva neam de Oxalis trebuie sa fie după cum se poartă (seara-si pliază frunzulitele si inchide florile)... la inceput mi-a plăcut că-i tare delicat, dar acum mă cam disperă cu obrăznicia, că apare când/unde nu te astepti si in câteva zile - vrei nu vrei - acoperă tot terenul din ghiveciul in care răsare.
E superb câteva zile cât e inflorit, apoi se "topeste" de tot, stă blând câteva săptămâni, iar infloreste, ca nebunu ... :gandit:
L-am căutat pe toate site-urile cu plante si prin atlase, dar nu pare a fi nici O. Verzicolor si nici O. Corniculata, că are altfel florile... mai degrabă seamănă cu O. Perennas pe care l-am gasit uite aici:
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... N8ptvTDgQ=
In orice caz, e un prichindel spontan, prolific si foarte putin pretentios in privinta solului sau umiditatii (se "impacă" si cu leandrii, si cu aloea, si cu amarylisii, muscatele, ficusii, hibiscusii sau ceilalti pomisori ai mei) :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
VreauSaStiu, , eu habar n-aveam ce specie de oxalis e, se pare ca ai nimerit-o, oricum, eu am in gradina o gramada de harnicuti de-astia cu care ma razboiesc, desi mi-e si mila de ei oarecum, ca nu-i urat! Eu mai las cate o tufitza sa ma inveseleasca cu floricelele alea galbene. As zice ca ai nimerit-o cu O. perenna! :D Mersi!
 

VreauSaStiu

Member
Ar merge lângă un bonzai ?

Nu, nu-s urâti de loc (mai ales când înfloresc) ... doar cam obrăznicuti :)
:idea: Oare n-ar merge "garnitură" la un bonzai de talie mai mare ?
... Cine stie, poate pusi in vasul bonzaiului, ar rămâne si ei mai mici, din spirit de solidaritate :p
 

IZA

Active Member
:cry: eu m-am umplut ca n-am ascultat de mama sa-i smulg. Acum mi-au invadat tot si nu cred ca o sa ma mai scap de el :cry:
 

cory_helen

Active Member
daca va invadeaza, dati si la altii mai "saraci"...

eu mi-as dori niste bulbi, sa zicem 10... chiar si contra cost... la ghiveci cred ca se mai cumintesc...
8) :giggle: :giggle: :giggle:
 
Sus