Oxalis

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: de la........piata???? :eek: Credeam ca e comanda speciala.Nu imi zice si pretul ca nu vreau sa cad de pe scaun.M-am infipt bine in el si mai fac si gaura in podea :rofl:
Sa-ti traiasca,sa se inmulteasca 8) si.........sa infloreasca!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
.................
din cei cu frunza grena am descoperit prin gradina o multime.
In poza a treia sunt cei mai oropsiti :( ........dar isi revin ei :) .Recunosc ca am uitat sa ii ud :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
gabiuto, cum adica ai descoperit o multime de-aia grena in gradina? Adica au iernat acolo? :? Daca e asa m-ai face fericita, ca tare mi-ar place sa plantez in gradina si de-aia :gandit:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai...........de descoperit i-am descoperit relativ recent.Si unul sau doi cu mijloc maron (hai ca nu le mai zic si pe nume acum :mrgreen: ) dar e posibil sa fi iernat in gradi.Incearca un bulb-doi ca nu ai ce pierde.La mine erau "aruncati" ...Cine stie cum i-am scos din vreun ghiveci si au cazut pe acolo :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mersi! :D vorba ta, n-am ce pierde! cu Iron Cross eram deja hotarata sa incerc, da' la toamna o sa pun si vreo doi rizomei din celalalt si-i acopar bine...poate-poate... :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la mine iron cros a trecut peste iarna afara ca si cel mov dar sub un sac de in si cu zapada multa care probabil a tinut cald

bulbii au fost molcuti dar si au revenit , cel de iron cross mai greu si mai putini iar cei rosii destul de bine , chiar acum e f bine

succes
 

Roxana

Active Member
si la mine tot asa amarat era oxalisul anul trecut, popescu. A stat cu o frunza toata vara pana cand l-am bagat in repaus si in primavara nu a mai iesit nimic din acei rizomi.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
la mine iron cros a trecut peste iarna afara ca si cel mov dar sub un sac de in si cu zapada multa care probabil a tinut cald

bulbii au fost molcuti dar si au revenit , cel de iron cross mai greu si mai putini iar cei rosii destul de bine , chiar acum e f bine

succes
Mersi, Danero! O sa-i infofolesc bine si sa speram ca rezista! :D Oricum nu risc eu sa-i abandonez pe toti afara! :wink:
 

v.cristina

Active Member
eu anul acesta , deoarece doream sa nu mai am o groaza de ghivece imprastiate prin curte, :) :) am plantat bulbi de oxalis in ghiveciul unei brugmansii inalte ....a iesit o adevarata nebuneala , in sensul bun al cuvantului :)
 

sorina

Active Member
iata ce mai fac ai mei .... unii cu flori
astia au iernat afara
mi-e mila sa-i smulg de aici ... imi plac asa cum sunt
si aici din pacate doar frunze
versicolorul mix si adenophyla
la voi a inflorit vreuna din ultimele 2 ???????
 

irinabv

Active Member
Moderator
Sorina, la cel galben rupe-i macar florile sau ai grija sa aduni capsulele cu seminte, ca se vor imprastia peste tot. Eu am luat o capsula de seminte si am strans-o in mana, si au puscat semintele in toate partile. Erau ca popcornul :rofl: M-am si speriat.
 

sorina

Active Member
irinabv a spus:
Sorina, la cel galben rupe-i macar florile sau ai grija sa aduni capsulele cu seminte, ca se vor imprastia peste tot. Eu am luat o capsula de seminte si am strans-o in mana, si au puscat semintele in toate partile. Erau ca popcornul :rofl: M-am si speriat.
Asa am patit si eu , exact ca pocornul :rofl: :rofl: :rofl:
 

floare mica

Member
Sorina, e foarte frumos si cel galben !

daca toti oxalisii ar face ca cel galben atunci ar trebui sa-i stirpim pe toti :idea:
 
Sus