Oxalis

sarselia

Active Member
Moderator
Caramell a spus:
claude a spus:
iudit a spus:
Claude,eu una nu cred sa reziste afara.Dar poti incerca,doar nu o fi foc!
Eu m-am uitat pe 2 site-uri englezesti si amandoua spuneau ca "Iron cross" e "fully hardy", deci rezista la ger. M-am gandit ca poate cineva are si stie cum se comporta, daca eventual trebuie protejat cu mulci sau se descurca fara
Am cumparat si eu bulbisori de Iron Cross. Pe ambalaj scrie clar ca rezista la ger.
Eu ma gandeam sa incerc cu 1-2 bulbi sa vad daca tin. In gradina am o gramada de oxalis salbatic cu fori mici si galbene de care nu reusesc sa scap, asa ca nu vad de ce acesta nu ar rezista.
Vaai Caramell si eu am in gradina ceva oxalis salbatic din ala cu florile galbene si e de-a dreptul invaziv.
Eu cred ca e ceva buruiana dar e asa de aiurea cu el pentru ca sufoca orice planta ii este aproape.
:cry: :cry:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, are rizomi si se intinde foarte repede. Din punctul asta de vedere seamana cu pirul, daca nu scoti fiecare nod, nici o sansa sa scapi de el. Macar oxalisul asta e ceva mai simpatic, ca face floricele. Insa tot il jumulesc de fiecare data cand dau de el. :evil:
 

Chiquitita

Member
DILEMA:

Eu stiam ca versicolor arata asa:

E adevarat ca atunci cand am primit bulbii 3 au iesit ca in poza de sus iar 3 asa(ghiveciul din mijloc):
 

asarmes

Member
Are cineva sa-mi dea si mie oxalis mov? Am avut unul cu multe frunzulite, dar iarna trecuta au murit jumate cand am incercat sa replantez. Si de atunci se tot duce cate o tulpina cu frunze.acum m am doar unam eu le-am luat direct tulpini puse in apa de cineva si s-au prins.cand le-am replantat avea doar radacini, nu si bulb.problema mea e ca le tin intr-un loc nu cu foarte multa lumina, e un hol dar f mare ceva de genul 15 mp si am incercat sa-lcombin intriun ivechi cu iedera si kalanchoe. Nici la cele 2 nu le merge f bine. Mai bine le mergea la fiecare singure. Aum oxalisul pare sa dea floare, dar mi-e frica sa-l mai mut sau replantez sa nu-l pierd cu totul.si nu l-am lasat nici in repaus peste iarna.oare ma puteti ajuta cu un sfat sau un bulb? :)
 

sorina

Active Member
am pus la incoltit bulbisorii de la bakker de oxalis versicolor . Va rog tineti-mi pumnii :rofl: :rofl: :rofl:
Mai traieste la cineva oxalisul adenophyla :?: :?: ma rog inca nu s-au trezit la viata dar .....sa vedem :!:
 

magda

Active Member
Moderator
Adenolpha al meu nu a vrut sa mearga la culcare toata iarna cu toate ca a iernat la maxim 15 gr. C. Nu arata grozav, dar oricum mai bine decat asta vara.
 

gabiee

Active Member
am cumparat si eu azi , oxalis iron cross , 25 bulbi in ambalaj
cum sa le pun ? ma gandesc ca sunt prea multi pentru un ghiveci ....
pe ambalaj scrie ca pot sta in pamant peste iarna , nu ingheata - din asta inteleg eu ca se pun in pamant in gradina ? :eek:
eu la voi am vazut oxalisul in ghivece ....
sa-mi spuneti si mie ce sa fac cu bulbii astia :?
 

magda

Active Member
Moderator
Eu am pus cate 3 - 4 in cate un ghiveci de 12 - 15 cm diametru. S-au inmultit foarte mult si am tot scos si dat din ei toata vara. In toamna am umblat in ultimul ghiveci ramas si nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut ca a ramas un bulb enorm de circa 5 cm diametru si inca 2 putin mai mici.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
gabiee a spus:
am cumparat si eu azi , oxalis iron cross , 25 bulbi in ambalaj
cum sa le pun ? ma gandesc ca sunt prea multi pentru un ghiveci ....
pe ambalaj scrie ca pot sta in pamant peste iarna , nu ingheata - din asta inteleg eu ca se pun in pamant in gradina ? :eek:
eu la voi am vazut oxalisul in ghivece ....
sa-mi spuneti si mie ce sa fac cu bulbii astia :?
si eu am citit pe unele site-uri ca e hardy...dar erau englezesti si ei au ierni mai blande, de multe ori britanicii dau ca hardy plante care rezista la -10, -12 grade. Asa ca mai informeaza-te...eu am vrut sa iau si fetele mi-au spus ca nu rezista la noi in gradina...asa ca...Daca tot au multi ai putea face un experiment, sa pui 2-3 in gradina...poate musuroiti bine peste iarna, cine stie?
 

gabiee

Active Member
cred ca asa am sa fac , pun cativa bulbi si in gradina
dar parca nu mi-o imaginez ca planta de gradina :? , adica cred ca arata mai bine in ghiveci
 

v.cristina

Active Member
eu intr-un an i-am plantat in gradina si chiar le-a placut ; a fost mai greu cand a trebuit sa scot bulbii in toamna :)

am gasit si o poza cu ei in album:
 

ghia_don

Active Member
Am avut si eu in gradina, chiar i-am lasat peste iarna fiind dusa in eroare de indicatiile de pe plic si n-au rezistat. Daca-i puneti in gradina se dezvolta foarte frumos, dar trebuie sa-i scoateti toamna inainte de inghet.
 

v.cristina

Active Member
ghia_don a spus:
Am avut si eu in gradina, chiar i-am lasat peste iarna fiind dusa in eroare de indicatiile de pe plic si n-au rezistat. Daca-i puneti in gradina se dezvolta foarte frumos, dar trebuie sa-i scoateti toamna inainte de inghet.
neaparat trebuiesc scosi :D :D
 
Sus