Oxalis

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Giving them a rest
Oxalis with bulbs, rhizomes and tubers should have a dormant period as a lack of dormancy can cause stress resulting in bulb and flower failure.

How long a dormancy should they have?
Well what can I say, it depends on warious factors

* How small the bulbs are

* If they start sprouting by them self

* Summer or Winther growing species

* Were they are placed during dormancy, if it is to warm they can have difficulty surving for months

Summer growers should have a dormant period in the winter, whereas winter growers should have it in the summer. Very obvious isn’t it, but oxalis will often let you know when it is ready to go dormant. This is when it looks real sorry for it self,
no matter what you do.

If you have many summer and winter growers, the best thing would be to plan the following growing period. Then these periods can overlap to suit your environment, but remember it all depends on the oxalis, and if it is ready to go dormant.

To start the dormant period, make sure that your oxalis looks poorly, or is way out of it´s growing period. The only thing you have to do is water less and stop completely after a few weeks.
If the bulbs are immature or their natural size is small, the dormant period should only be one or one and a half months.
I have experienced that bulbs and in particularly rhizomes can dry up completely if they are dormant too long.
Therefore another solution is, once in a while, to give the dormant bulbs a bit of water. Not too much, just sufficient for them not to break dormancy and at the same time preventing the bulbs from dying out.
Yes I know, this is not an exact answer, but remember that oxalis have a life of their own, and growing them away from their natural surrounding....makes it a bit more delicate.
Still not happy with this answer? Well, try giving them a little water every 2-3 weeks, all depending how cool or hot they are placed during their dormant period.
But are you really hocked, try to investigate how your oxalis natural habitat is. Thanks heavens for the internet!

Storing Your Bulbs

Some collectors remove the bulbs from the pots and store them in
paper bags or small nets.

While others, myself included, let the bulbs stay in the pots,
but they should always be stored in a cool dry place.

Oxalis Triangularis species should never be stored without soild.
They go soft within a few day, and finely just dry up.
Well that is about it, as you can se growing oxalis is mostly all about trial and error, giving you lots of brain exercise.

Have great fun growing these magnificent plants.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Oxalisul este o planta raspandita la noi si foarte populara, cu atat mai mult cu cat se spune despre ea ca poarta noroc. Varietatile cu aspect de trifoi si flori predominant albe si roze se gasesc frecvent la iubitorii de flori dar destul de putin in magazinele de specialitate. Anumite varietati insa, sunt adevarate noutati. La aceasta categorie se incadreaza si varietatea versicolor care este prezenta in oferta Bakker impreuna cu varietatea triangularis. La ele ne vom referi in randurile urmatoare.

Versicolor
Este o plantuta simpatica atractiva mai ales atunci cand se formeaza bobocii. Florile sunt albe, stelate dar bobocii sunt gratios dungati cu rosu - motiv pentru care se poate obtine un efect decorativ deosebit. Se inmulteste din cormi de foarte mici dimensiuni care se planteaza la suprafata dupa care se acopera cu un strat foarte fin se pamant, bine drenat. Este o planta de ghiveci sensibila doar la exces de umiditate si temperaturi extrem de scazute. La maturitate formeaza o tufa compacta de aprox 15 cm inaltime, cu frunze trifoliate si flori sub forma de colonie. Puteti sa amplasati ghiveciul atat in soare direct dar si la semiumbra fara ca numarul si aspectul florilor sa fie afectat. Plantele cresc destul de repede din acei cormi micuti asa incat in aproximativ 3 luni de la plantare se obtin si flori. La plantare nu va faceti probleme in privinta orientarii cormilor. Importanta este adancimea de plantare si umiditatea. Daca adancimea este prea mare plantele rasar tarziu, nu dupa 6 saptamani de la plantare asa cum se intampla de obicei. Daca umiditatea e prea mare cormii pot putrezi, dar fara apa deloc nu inmuguresc.

Triangularis
Aceasta varietate se inmulteste prin rizomi solzosi care incoltesc destul de repede. Talia sa este ceva mai mare in comparatie cu versicolor: poate ajunge pana la 30 cm. Se poate planta atat in ghivece pentru pervaz cat si in cosuri suspendate, pentru ca planta are tendinta de a curge elegant peste margini. Se inmulteste destul de repede si nu necesita ingrijiri deosebite cu exceptia respectarii perioadei de repaus. La toate varietatile de oxalis florile se deschid ziua si se inchid noaptea, fenomenul observandu-se foarte bine la apusul soarelui. In cazul varietatilor triangularis si versicolor odata cu florile care se inchid, se pliaza si frunzisul. Vara cand este foarte cald se recomanda pastrarea pamantului reavan in ghiveciul cu oxalis.

Oxalis in gradina
In sezonul cald ghivecele si jardinierele pot sta pe balcon si terasa fara probleme. Daca ii plantati temporar in gradina nu uitati sa-i scoateti inainte de venirea frigului (asta inseamna sa-i plantati intr-un loc foarte bine delimitat) si sa-i feriti de acumularile accidentale de apa. Solul trebuie sa se dreneze bine asa incat sa puteti preveni aceste probleme.

Repausul
Dupa ce florile se trec frunzele raman in continuare decorative iar cormii si rizomii acumuleaza minerale din sol si se pregatesc pentru urmatoarea inflorire. La sfarsitul verii frunzele se ingalbenesc si se usuca pentru ca plantele se pregatesc de repaus. Cateva luni ele "vor dormi" fara sa mai scoata alte frunze. In primavara, replantati cormii si rizomii in pamant proaspat si asteptati-va la un nou ciclu de vegetatie. Repausul se desfasoara intre 6-12 gr C, cormii si rizomii raman in pamant dar sunt udati rar si superficial.
 

michaela

Active Member
Daniel, merci, cunosc mare parte din ceea ce ai postat, dar acest tip de oxalis arata extrem de ciudat, iar eu am omorat deja 10 bulbi, sunt ciufuliti la ambele capete si ma gandeam ca eu i-am plantat gresit.... dar.... :roll:
asa sunt
eu cum sa-i plantez asa
(asa i-am plantat anterior pe ceilalti-au murit toti :( )
sau asa?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu am facut asa:I-am pus la suprafata ,am acoperit cu foarte putin pamant si verificam din cand in cand sa vad unde apar frunzele,asta desigur dupa ce am omorat si eu 2-3 bulbi.Pulverizam numai cu apa ca sa nu putrezeasca.
 

michaela

Active Member
Eu de frica pe astia nici nu i-am mai plantat..... :rofl:
daca ceilalti in sol uscat, au decedat :)
Dar! sa stii ca mi-ai dat o idee super Iudita!!! :D :hug:
 

Pocalinda

Member
Cu ocazia asta mi-am identificat si eu oxalis-ul: Oxalis Triangularis 'Atropurpurea' .(multumesc Michaela)

problema e ca toata vara, toamna si pana acum e intr-o vegetatie continua, cum sa fac sa-l trec la somn ca arata minunat si-mi e mila de el.
E grav daca-l tin in continuare in viata?

Acum e de doua ori mai bogat si mai mare ca in vara:

http://pocalinda.sunphoto.ro/Plantute_dragute/20617178
 

michaela

Active Member
:D :rofl: nu vreau Arselia sa va imbolnavesc........ doar ca-mi rodeam singura unghiile... :evil:
Pocalinda daca il tii acum in vegetatie e posibil cumva la vara sa intre singur in repaus.... (uscarea frunzelor etc....)
Ca sa-i induci "somn" trebuie sa opresti udarea si sa-l duci la racoare.
Nu e o problema ca vegeteaza, dar are nevoie si de odihna-daca nu, asa cum am zis, cumva, singurel va lua o mica pauza- isi va incetina vegetatia etc... :D
p.s- asa cum ai observat.... e posibil ca in vara sa vegeteze mai slab, atunci sa reduci usor udarea, caci inseamna ca-si ia o mica pauza :wink:
eu prefer iarna sa le duc la nani mi-e mai usor.

----------------
Dupa ce in vara-cand am fost in vacanta era sa-l pierd-mare parte din bulbi au fost innecati.... cativa bulbisori micuti i-am vazut mai taricei si i-am replantat....
Saracutul si-a revenit, ba mai mult face si floricica, bietul :oops:
 

Tulipa

Member
Ioi, oameni buni, dar ce flori superbe pe aici! :eek: Am si eu un Oxalis Triangularis Atropurpurea care infloreste uneori de-ti ia ochii. Mi l-am dorit foarte mult si cand l-am obtinut, am fost cea mai fericita. Dar ce vad aici...... e de vis. Acum ce sa facem?
Oxalis versicolor, Oxalis lobata, Oxalisurile alea batute..... nu cred ca o sa-mi mai aflu linistea vreodata in viata asta...... :eek:f: :eek:f:
 

Roxana

Active Member
pai da, acum trebuie sa fie la somnic. dar din februarie ghiveciul trebuie scos la lumina si trebuie sa incepi sa-l uzi putin cate putin si vor rasari din pamant frunzulitele.
Succes!
 

ianos10

Member
Roxana a spus:
pai da, acum trebuie sa fie la somnic. dar din februarie ghiveciul trebuie scos la lumina si trebuie sa incepi sa-l uzi putin cate putin si vor rasari din pamant frunzulitele.
Succes!
Multumesc! Foarte prompt si la obiect! Inseamna ca nu peste mult timp trebuie sa trec la treaba!
 
Sus