Oxalis

ghia_don

Active Member
Daca adenophylla a avut flori in primavara va mai inflori anul asta?
Sint curioasa, pentru ca dupa primele flori, acum ii mai cresc ceva frunze, dar nu se mai vede nici un bobocel :( .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mie mi-a daruit Iudit :rose: acum vreo 2 saptamani, 5 bulbisori de Iron Cross. I-am plantat in stancarie, i-a plouat, i-a batut soarele, etc. Fiecare bulbisor are cate o frunzulita, acum se vad ca mai rasar cateva si, surpriza, a aparut si o tija florala cu bobocel! :eek:
Voi de ce ii paziti asa, is chiar asa fitzosi? Ca la mine vad ca nu fac fite deloc? :?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu daca ai observat,Claudia,dar si eu am pe stancarie oxalisi.Pina si adenophylla e acolo.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Intr-adevar si mie mi s-a parut dar am zis ca intreb ca poate nu vad eu bine.
In orice caz nu am mai vazut asa o frumusete...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mie azi-noapte mi-a darimat Blanka niste ghivece si printre ele si cel cu oxalisul meu cel frumos si a mai si calcat pe el :cry: :cry: :cry: Sa vad ce recuperez............... :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
:(
Imi pare nespus de rau ca a gradinarit aseara catelusul dar sunt sigura ca isi va reveni Oxalisul.Daca nu i-au fost afectati bulbii cu siguranta ca nu vei avea probleme.
 

elenafles

Active Member
Ce pacat. :( Sper sa-si revina si sa devina la fel de frumos.

Am si eu un oxalis care se pare ca anul acesta i-a priit mai bine la mine fata de anii trecuti. :D
 

carmenushka

Active Member
Anul asta am observat prin gradina o.. "buruiana" ca n-a plantat-o nimeni si e impanzita in toata gradina, care seamana cu un trifoias, ai zice ca e o varietate de oxalis, si face floricele multe galbene, dragalase, la fel la oxalisul doar ca e pitic. De la soare frunzele mature se inrosesc. Am luat o "buruiana" de-asta acasa in ghiveci. Vad ca se simte bine, seara isi inchide frunzele, la fel ca orice alt oxalis si dimineata le deschide. Astept sa infloreasca ca are bobocei care se intind cu gaturi lungi deasupra frunzelor. Stiti cumva ce este?
 

irinabv

Active Member
Moderator
E o buruiana-oxalis :) Eu zic sa o scoti din ghiveci ca o sa-ti umple toate ghivecele si nu mai scapi de ea :( Am "luat-o" si eu cu nu stiu ce planta si de ani de zile face casa buna cu leandrul si mai apare si prin alte ghivece.
 

ghia_don

Active Member
E foarte invaziva, si-ti concureaza la hrana toate plantele din ghiveciul cu care convietuieste...
Se intinde si la suprafata solului facind radacini puternice pe toti lastarii care ating pamintul, si cind se coc capsulele cu seminte, pocnesc si le arunca prin toate ghivecele vecine.
Si eu m-am bucurat la inceput cind mi-a aparut intr-un ghiveci , ca apoi sa ma muncesc s-o scot de peste tot.
Mai bine las-o in gradina...ii sta mai bine acolo :wink: ..
 

carmenushka

Active Member
Am inteles, si eu care ma gandeam ce frumusete de combinatie o sa fac cu el...si cand colo ma combina el de nu ma vedeam :rofl: sambata pleaca de unde a venit!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Carmen sa stii ca si gradina mea e impanzita de un oxalis cum ai tu.
E invadatoare buruiana si nu mai scapi de ea.
Asa ca ai mare grija!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am vrut sa iti scriu si eu Elena ca e afurisit rau asta.Eu mereu ma "cert" cu el prin ghivece.Mai face si radacini adinci cind da de pamint bun nesuferitul....... :x
Cel calcat de Blancoasa ........e jumate si......nu stiu ce voi scoate din el si avea intentia de boboci :cry: :cry: :cry:
 
Sus