Othello (David Austin)

victoria222

Active Member
Iata-l si pe el. A facut o floare uriasa care s-a scuturat in 3 zile. Si, dupa cum vedeti si in poza, mai urmeaza si alte flori. Sunt surprinsa de cat de bine s-au dezvoltat trandafirii cumparati toamna trecuta de la Rosafruct. Toti au foarte multi boboci si nu ma lasa inima sa-i tai, mai ales ca tufele sunt asa viguroase:
 

carla

Active Member
E bine ca aveti spatiu in gradina pentru el, eu am renuntat sa-l mai cumpar cand am citit ca se face mare si arunca tije pline de spini ucigasi in toate directiile. Mi-ar trebui un spatiu mai mărişor, intr-o zona in care sa nu intre in contact cu pielea si hainele noastre, dar pur si simplu nu mai am asa ceva in gradină :(
Am citit si ca miroase foarte puternic, asa este??
 

victoria222

Active Member
carla a spus:
eu am renuntat sa-l mai cumpar cand am citit ca se face mare si arunca tije pline de spini ucigasi in toate directiile.
:rofl: Bine ca m-ai preintampinat, Carla, sa nu ma ia prin surprindere acest monstrulet. Nu l-am mirosit :D Dar in weekendul urmator o s-o fac si o sa va spun cum este.
 

monika 82

Well-Known Member
Are un parfum mortal, in opinia mea doar parfumul ce este de el,in rest este un spinos, un monstru ce a crescut peste 1,5 m in primul an, o tufa,ce spun tufa, un dezlantat, niste ramuri aruncate peste tot ,a facut si fainare, iar flori daca a facut vreo 3-4 este bine , nu il recomand, l-am facut de ras....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
monika, nu-l rusina asa de repede, stai sa vezi ce face anul acesta, dupa primul an e cam devreme sa te pronunti! Englezestii si cei vechi au prostul obicei ca la inceput, daca lastaresc foarte puternic, sa faca flori mai putine, e si logic cumva, planta nu se poate ocupa de toate deodata ;-) Sunt diferiti de TH la care lastar nou inseamna de obicei si flori in varful acestuia, fiind programati genetic sa faca asta.!
 

laural

Well-Known Member
Daca e un monstru cu multi tepi, cred ca mi-ar trebui mie ca sa-mi fortific gardul viu :)
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Eu am renuntat la el. Asta pentru ca nu mai aveam locuri si a trebuit sa fac pentru a nu stiu cata oara o selectie. Nu spun ca este un trandafir prost ci doar ca pe mine nu m-a impresionat si eu cred ca sunt alte soiuri englezesti mai noi de culoare asemanatoare mai bune.
 
Sus