Osteospermum

kerkyra

Well-Known Member
Si mie imi plac foarte mult, anul trecut am avut alba si mov dar nu le-am putut trece peste iarna. Anul acesta am luat din Baumax mov, la reducere, dar foarte frumoasa, cu boboci. Mi-au placut ca au inflorit cam toata vara.
 

elipopa

Active Member
osteospermum din seminte de la Anthesis, din pacate au iesit pana acum numai galbene, pe plic erau si albe roz si portocalii, mai am multe care nu au inflorit,poate vor fi si alte culori!

 

happy

Well-Known Member
M-am procopsit si eu cu un ostespermum alb dantelat de la cumnata mea :wink:

Apropo de rezistenta la frig,cumnata mea are o tufa de anul trecut si nu a inghetat iarna trecuta! :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: si eu acum un sfert de ora tocmai le-am transferat in ghivece din gradina :( .Sa incerc cu una sa ramina in gradi ? :?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am încercat eu anul trecut şi nu au rezistat. Poate cu ceva protecţie şi plantate într-un loc ferit ar putea trece iarna.
 

happy

Well-Known Member
Eu o las in gradina ,am luat butasi si am pus in ghivece de rezerva :wink:
Mai am una galbena si una mov,le las tot in gradina cu ceva paie peste ele! :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Las' ca nu risc.Vad cum se comporta la ghiveci ca sa pot face schimb in primavara cu alte culori :rofl: Eu am trei grena-mov :)
 

miki70

Active Member
Mi-a supravietuit un osteospermum lasat afara cu un fund de bidon de 5 l in cap. PET-ul are o gaura serioasa. Mai am unul intr-un vas cu o lantana de la care am luat butasi si i-am pus in pastile de turba cu clonex. E ok daca ii tin in minisera la temp camerei sau tb in balcon la racoare?
 

miki70

Active Member
Da, a fost mai blanda dar tin minte ca a dat un ger mai maricel si nu aveam zapada deloc, credeam ca a murit.
 

belisima

Well-Known Member
am plante de osteospermum din seminte de la lidl, arata excelent, deocamdata le tin la solar, am pus azi 3 afara, nu ma asteptam sa mi iasa asa bine. imi pare rau ca nu am semanat si gazania, dar sper sa gasesc prin piete
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am tinut o planta in casa,in ghiveci , la racoare in iarna asta.A stat verde si frumoasa toata perioada dar cand am scos-o afara am udat-o si...dusa a fost.
 
Sus