"Osmocote" natural - metoda de butasire

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am in studii de ceva timp o noua metoda de butasiire si de inradacinare a butasilor de diferite plante , in special plante exotice

Metoda este demunita - Metoda de inradacinare cu ou




Metoda e simpla :

- intr-un sticla de 2 l se fac gauri destule pentru o scurgere ff eficienta
- se iau 2 parti perlit si se amesteca cu 1 parte pamant de cactusi (florimo premium sau mai bun)
- se umple prima treime din recipient cu acest sol
- acum se adauga oul care TREBUIE sa fie INTREG si cat de cat proaspat si se aseaza culcat in mijloc
- se adauga batul de sustinere a butasului care adaugat mai tarziu ar putea perfora oul.
- se umple apoi si restul de recipient cu acel mix , urmarind ca de la buza pana la sol sa ramana macar 2 cm dar suficient sa acopere butasul
- se uda temeinic cu APA CALDUTA tot mixul complet
- se lasa sa se scurga apa in exces si se lasa 15 minutte sa intre apa in tot solul
- se pregateste butasul prin umezire si apoi pudrare cu compusi rizogeni si se introduce in recipient la 5-7 cm in acest mix , lasand un spatiu intre capatul butasului si ou.

Apoi se plaseaza intru-n loc cu lumina filtrata si caldura necesara butasului

Cam asta e metoda , cred ca se pot folosi si oua de prepelita sau ceva mai mici pentru butasi mai mici , viteza de inradacinare e super excelenta , iar masa de radacini este comparativ cu 100% mai multa decat in metoda clasica.

Probabil veti zice ..CUM!?!

E simplu , un ou este format din

- Pori - undeva la 9000 pe un ou de gaina de marime medie
- Oul contine o membrana care permite transferul de apa si nutrienti cu mediul inconjuratori
- 95% din coaja oului este formata din Carbonat de Calciu si multe minerale dar si proteine solubile
- Albusul continut in ou , are in componenta CO2 care este eliberat in atmosfera cu timpul
- Galbenusul contiine proteine vitale dar si complexul de B12( f bun la plante) dar si A-D-E , contine fier , Luteina ca antioxidant si multe alte minerale
- Ambele contin sulf , un element bun de controlat PH solului


CO2 eliberat de ou este folosit de planta care in acest moment nu are radacini sa absoarba cele necesare cresterii si ajuta la formarea radacinilor de baza din testul bazal al plantei.
Odata cu eliberarea CO2 oul si cu terminarea fazei de decompunerea a albuslui incepe si eliberarea "hranei" continute de galbenus care devine astfel un fel de fertilizator cu reactie indelungata (imi vine in cap acum Osmocote) :D

Nu e de uitat ca si butasul va produce mai multe flori , mai rapid decat in alte cazuri si acestea vor fi mai bogate.


A...si sa nu uit , nu puneti oua "calcate" ca s-a putea sa aveti si un "butas" de gaina :rofl:

Succes tuturor si bafta la butasire
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
se dizolva , tot ce e din natura se intoarce acolo si va fi absorbit de planta , in caz ca vrei sa muti butasul mai devreme , poti separa butasul de sol :D
 

popescu gp

Well-Known Member
metode de inmultire

Danero 2004 sticla de 2l se decupeaza in intregime sau se taie doar pe o portiune pentru a obtine o minisera?Metoda mi se pare stiintific explicatadar cu adugirea ce mie mi-a creiat nelmurire.Multumesc.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu miroase deloc , la fel cum nu miroase nici daca il lasi asa in natura ...FARA sa l spargi :mrgreen:

Metoda e luata dintr-o carte si pozele arata radacini mai repede decat prin metoda uzuala , nici el nu stia initial De Ce? si inca mai are intrebari privind modul de producere a schimbului de substante de la ou la planta , stie sigur ca CO2 eliberat aduce beneficii la radacini dar... a mers!

Poze nu pot pune ca poate au Copyright dar in doua pahare diferite se vede diferenta mare intre ele. Plus ca timpul de inradacinare a scazut cu 30-40% fata de normal :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Ieri butonand tv-ul, pe un canal era ceva despre legume si am prins fraza urmatoare: "asa cum rosile cresc f mult daca le pui un ou la radacina" .......
Nu stiu canalul, nu stiu emisiunea, am crezut ca e un film si aia e o gluma. :)
Seara citind postarea lui Dan, am concluzionat ca era ceva cat se poate de serios. :gandit:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Unde ai vazut , ca mie mi a scapat emisiunea >?

Pentru mine , de aia am si pus titlul astfel , oul e un fel de fertilizator cu reactie indelungata , chiar am sa iu un ou de curiozitate si am sa incerc pe un butas exotic chiar sapt asta , si asa a re-inceput gaina sa faca oua proaspete :rofl:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
:oops: Imi pare rau! De aseara ma tot gandesc si nu gasesc raspunsul. :x
Nu pe un canal romanesc, era cu traducere, intre orele 15-18 .... :nu stiu: :nu-mi_place:
De obicei caut pe National geografic, Discovery, Wild ......, dar acum eram obosita si nici nu am prins decat faza cu oul la rosii.....atat. Nu am gradina asa ca n-am dat mare importanta si repet, am crezut ca era o replica la ceva anterior ..... intr-un film. :( :( :(
 

tamara

Member
VioletaB a spus:
:) Executai progam de incercari ....de inmultzire cu acesta metoda.
mirosu' se simte :evil: de numa',sper sa dispara cit mai curind.
deschid punga zilnic,butasii-s ok,da' mirosu' ...... :aoleu:
Vio, dar de unde miros, daca oul e intreg?! :?
Nu de alta, dar m-ati provocat, vreau sa incerc si eu metoda si sa nu gresesc! :oops:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
In testul facut de el , ce pusese el a zis ca nu merita acoperit , dar stiu ca butasul se simte mai comod in sera , chiar si cu deschidere decat asa in aer liber
 
Vai, sa traiesti! Daca ai sti de ce obsesie m-ai scapat! De cateva zile ma chinuia chestia asta - gasisem povesti despre metoda cu ou intr-un promo la o carte de gradinarit mega-scumpa. Povesti doar despre cat de grozava este, nu si informatii despre cum s-o pui in practica. Mi-ai luat o piatra de pe inima. Ne poti zice si sursa ta? Titlu, autor , editura etc? Multam tare.
 
Noah...in fine, daca-i asa un mare mister.... ce sa zic. Eu am gasit oferta cu cartea pe un site despre plumerii din US. Dar cica metoda asta ar merge pt mai multe plante tropicale ( printre care si hibi)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu as zice ca merge la mai multe feluri de plante nu doar exotice , de ex magnolii sau altele care inradacineaza f greu :wink:
 
Sus