Ornithogalum

michaela

Active Member
cred ca unul care sa "stranga" e mai ok... :D
in ceea ce priveste toxicitatea lui... e bine sa-l pui ferit , nu musai ca-l "baga-n gura" copilul dar uneori chiar seva lor poate produce iritatii la nivelul pielii ,asa am ascuns si eu boophone disticha, plumeriile, chiar si hippeastrumii- cat mai departe de manutele copilului mic :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Primavara trecuta am cumparat niste bulbi de ornithogalum thyrsoides pentru ca citisem pe undeva ca rezista in gradina, deci, zis si facut. I-am plantat in gradina si evident ca nu am scos bulbii in toamna. Pe forum am citit ca de fapt nu rezista la inghet, asa ca evident ieri m-am apucat de scurmat, ca sa vad ce fac bulbisorii! Ei bine, surpriza :) Bulbisorii sunt in regula, vii si, pare-se, in crestere! Le-am facut si poza, dar cu net-ul meu de aici, din metropola Geaca, la viteza marfarului, nu am reusit sa incarc poza :( Acum astept sa vad cum s-or descurca mai departe, ca sa va spun si voua, ca poate-i puneti in gradina! :)
 

valentyna

Member
ieri am vazut si eu o postare intr-o revista cu planta si m-am interesat de ea.e faina!!!!!!!!!!!!!tre sa-mi iau!!!!!!!!!!!!!
 

cris_tkp

Member
Am cumparat si eu de la Plus.....era in oferta sub denumirea de Floarea Pastelui - Ornithogalum dubium....toata lumea cumpara cate 3-4.....am luat si eu una :D . Am citit pe eticheta ca se poate pune si la loc luminos dar si umbros, udare o data pe saptamana si ca dupa ce ii trec florile se poate planta in gradina.
Sunt frumoase floricelele......portocaliu ca la Clivia Miniata....Sa vedem acum daca o sa reziste. :)
 

Dea

Active Member
la inceput de drum cu o noua planta pentru mine
Nu am putut rezista sa nu o iau, chiar daca nu stiam nimic despre ea. Am mai citit cate ceva, voi mai citi :D , sper ca ii va merge bine.
 

cris_tkp

Member
Eu am floricica asta dinainte de Paste. Scria pe eticheta ca poate fi tinuta la soare sau la umbra - nu e pretentioasa, udata la o saptamana.
A mea a crescut......si florile se schimba in fiecare zi. A inflorit din toate "nodurile".
Sa speram ca o sa o tina tot asa.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bulbisorii de thyrsoides care au iernat in gradina au supravietuit si au rasarit. :wink: Plantutele au cam 5 cm, acum sa vedem cum se dezvolta :D
 

Dea

Active Member
Prin urmare inseamna ca rezista si peste iarna!
Cris, si eu sper ca a mea sa infloreasca din toate "nodurile", chiar daca e o planta mai mica decat cea pe care o ai tu! :D
Spune-mi un pic despre ghiveci si substrat? A mea este intr-un ghiveci destul de mic, as putea incerca sa o transplantez, cat are inca flori?
 

cris_tkp

Member
Eu i-am schimbat ghiveciul ca era vai de mama lui, unul de plastic, cu pamant de flori universal.....o ud mai des, cand vad ca s-a uscat pamantul. In rest nimic special....am mutat-o de o mie de ori.....inca nu i-am gasit un loc.
Eu am cumparat-o intr-o stare mai proasta.....cu frunze spre galben.....
 

Dea

Active Member
I-am schimbat si eu ghiveciul cu unul ceva mai mare. Da semne ca e ok. Incepe sa infloreasca si cea de-a doua tija. :D
Sunt curioasa daca se inmulteste, in timp, generand alti noi bulbi, dar probabil lucrul asta ramane de vazut.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ornithogalumul alb rezista fara probleme in gradina peste iarna. Ai mei plantati in toamna trecuta au rasarit toti si sunt infloriti de 2 saptamani.



Ornithogalum dubium (cel portocaliu) NU rezista peste iarna in gradina!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc. Speram cand am luat bulbii sa aiba floricelele mai mari, insa e oricum frumusel si atrage privirile in gradina. :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramell a spus:
Ornithogalumul alb rezista fara probleme in gradina peste iarna. Ai mei plantati in toamna trecuta au rasarit toti si sunt infloriti de 2 saptamani.



Ornithogalum dubium (cel portocaliu) NU rezista peste iarna in gradina!
:eek: Ai mei sunt doar niste frunzulite de 12-13 cm! Sunt plantati in primavara trecuta si au iernat in gradina.
 

Elektra

Member
claude a spus:
Caramell a spus:
Ornithogalumul alb rezista fara probleme in gradina peste iarna. Ai mei plantati in toamna trecuta au rasarit toti si sunt infloriti de 2 saptamani.



Ornithogalum dubium (cel portocaliu) NU rezista peste iarna in gradina!
:eek: Ai mei sunt doar niste frunzulite de 12-13 cm! Sunt plantati in primavara trecuta si au iernat in gradina.
Claude, pana la urma ti-au inflorit vara trecuta? Unde i-ai plantat, pe pachet scrie ca merg si la semi-umbra, sper sa reziste peste iarna si la mine.
Pentru cine vrea sa-si cumpere, sunt in carrefour cu 4 lei/7 bulbi.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Elektra, eu vara trecuta nu am fost acasa sa-i vad cu ochii mei, mama cand i-am aratat ce si cum a zis ca a fost o tija florala...da' eu nu ma bazez 100% ca-si amintea bine :rofl:
 

Elektra

Member
claude a spus:
Elektra, eu vara trecuta nu am fost acasa sa-i vad cu ochii mei, mama cand i-am aratat ce si cum a zis ca a fost o tija florala...da' eu nu ma bazez 100% ca-si amintea bine :rofl:
O.k, mersi de info, o sa-i plantez oricum la primavara si vom vedea :D
 

elipopa

Active Member
dubium-ul meu, anul acesta nu a mai inflorit la fel de spactaculos ca anul trecut cand le-am cumparat! e mult mai fragil si cu mai putine flori!
 
Sus