Ornithogalum

marean

Active Member
Eu am ornithogalum balansae,dar banuiesc ca vor aceleasi lucruri - desi acuma a trecut demult timpul lui de inflorie,perioada lui este la inceputul primaverii,odata cu ghioceii- .
Le place lumina,ii pui in pozitie fruntasa la fereastra,vor multa,multa apa,dar sa nu fie baltita.Am fetilizat-o usor,insa des,cu o concentratie mai mica de ingrasamant.
Florile dureaza putin,cu cat e mai cald,cu atat mai scurta va fi viata floricelelor.Dupa ce se usuca florile,tai tija,continui sa le uzi,dar mai usor,fertilizezi,la fel,mai putin,pana cand vezi ca incep sa se usuce frunzele.
Dupa ce s-au uscat frunzele,ii pui intr-un loc umbrit .
Eu,desi s-au uscat frunzele,am scos bulbii cu tot cu balotul de pamant,l-am infasurat intr-un strat gros de ziar,facand un fals ghiveci,dar am continuat sa-i mai ud,din an in Paste,imitand ce s-ar intampla in gradina -ele sunt plante de gradina,adaptate le coditiile de ghiveci-.
Eu o sa astept pana la toamna,cand o sa scot bulbii si o sa-i pun la loc uscat si racoros,pana la jumatate iernii,cand ii repun in vegetatie (banuiesc ca se vor "cere" singuri),pt a intampina cu bine Primavara.
Asteptam si alte pareri,si eu sunt cuios :wink: !
Bafta cu "stelutele de lapte" ,sunt niste flori frumoase si delicate!
 
D

dyayzh

Guest
Multumesc pentru detalii Marean. Pe eticheta scrie ca infloresc de 2 ori pe an si au si un parfum tare placut.
 

marean

Active Member
Da,in exterior asa e ,cand se mai raceste vremea toamna,insa ,in apartament e cald mereu,nu au aceasta diferenta...superba treaba ca miros frumos,ale mele nu au parfum :( . Tot imi sunt dragi,mi-au inseninat fereastra primavara trecuta,chiar daca unul din cei 5 buli a putrezit (avea ceva ca o ciuperca de cand l-am luat,dar numai acela era afectat :wink: ,restul sunt acuma grasunei ) .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ooooooooooooooooo..............e foarte frumoasa!!! :D Sa-ti traiasca!!!Sa te bucuri de ea!
 
D

dyayzh

Guest
Foarte frumos si cel galben...o sa caut :wink: Facem colectie :D
 

mena

Member
Am si eu ornithogalum (cel putin asta cred ca este) dar cu flori portocalii

Mi-a inflorit si mie primavara asta iar acum este la odihna. Florile nu sunt parfumate.
Din pacate nu am prea multe informatii despre ea...doar ce am gasit aici la voi.
 

lelia

Well-Known Member
Ce va mai fac plantutele ,mai are cineva ,cum se comporta ?
Sunt putin obsedata de frumusetea acestei bulboase ,m-as dori toate culorile,dar momentan ,ma multumesc si cu ea :

 

Mali_

Member
Eu am luat acum cateva zile din Praktiker un bulb de Ornithogalum Saundersiae. Nu prea gasesc informatii despre el, dar il voi pune intr-un ghiveci si il voi ruga frumos sa faca flori :)
 

michaela

Active Member
Mali_ a spus:
Eu am luat acum cateva zile din Praktiker un bulb de Ornithogalum Saundersiae. Nu prea gasesc informatii despre el, dar il voi pune intr-un ghiveci si il voi ruga frumos sa faca flori :)
Uite aici Mali :wink:
http://www.pacificbulbsociety.org/pbswi ... hogalumTwo
parerea mea... poarta-te asemeni oricarei bulboase... udare slaba substrat cu bun drenaj adauga nisip sau pietricele de rau... eu pt a-mi planta bulbii africani am cernut nisip de radeau copii mei de mine-asta pt micile pietricele :wink: si... Bafta! :D
 

Mali_

Member
Multumesc Michaela.
Am gasit pe un site informatia ca este foarte otravitor, ceea ce m-a ingrijorat putin. E adevarat ca baiatul meu nu mai e chiar la varsta la care sa bage totul in gura, dar nu poti sa stii ce ii trece prin cap. Sper sa nu ii treaca asta prin cap.
Oare sa il pun intr-un ghiveci mai mare sau intr-unul care sa il stranga putin, ca la amaryllis?
 
Sus