orhideea

Andree@

New Member
Buna seara. Ma numesc Andreea si sunt noua pe acest forum!
Am 2 orhidee de aproape 2-3 ani.Cred ca le-am vazut inflorite de vreo 2 ori. Frunzele arata bine, sunt verzi. Ce-i drept, nu prea cresc altele. De udat le ud, cred ca prea mult pentru ca am observat la unele radacini din vas ceva alb, ca si cum ar fi mucegai sau..habar nu am. Pot sa le salvez cumva? Ma ajutati, va rog. Postez si poze cu acestea.20161105_171007.jpg 20161105_171026.jpg 20161105_171038.jpg
 

Atașamente

gabriela1

Member
Orhideele tale sunt ok ! Ele au cam 6 luni floare,6 luni pauza.Deci daca au inflorit de doua ori in doi ani,e ok.Un sfat si mai important: Pune orhideea intr-un ghiveci transparent pentru ca frunzele si radacinele sa poata face fotosinteza.Cind prin ghiveci vezi ca radacinile au o culoare sidefie, e semn ca trebui udata. Eu le ud prin cufundare in apa minim 2 ore.Uite, sunt asa niste masti pentru ghivece de plante > e bine sa le iei transparente.Am vrut sa zic incolore.La fund au si un "tziu" care permit sa lasi ceva apa in masca fara sa atinga ghiveciul ,si apa aia asigura umiditate pe perioada dintre udari. Tii orhideea acolo, si cind trebuie udata,umpli ala cu apa - la t* camerei. Ti-as pune poze, dar nu stiu sa postez poze din calculator pe forum.Daca ai pag. de FB, acolo pot sa-ti arat.Pe FB pag. mea " Gabriela Jalba"
 
Sus