Orhideea e deshidratata? Vreau niste sfaturi, va rog!

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am folosit ambele, si sphagnum si perlit. Ultimul apare si in compozitia substratului de la COMPO, e usor, nu retine apa asa ca e foarte bun pentru orhidee. Nu am inteles de ce zici ca risti sa le sufoci
 

malina

Member
Bună ziua, Mălina!:openrose:
Trebuie să respecți diluția, altfel soluția își pierde din eficiență.
O diluție mai mică ar fi valabilă numai dacă planta ar mai avea rădăcini valide,măcar pe jumătate din cantitatea normală.
Scoate planta din seră și pulverizează soluție pe dosul frunzelor.Repeți tratamentul săptămânal.
După fiecare tratament, introduci planta în miniseră și după ce frunzele vor absorbi soluția, pulverizezi apă pe pereții laterali din interiorul serei. Zilnic se aerisește planta.
După ce se reface masa radiculară, poți transplnta planta într-un vas raportat la masa radiculară.
Victor multumesc mult pentru indrumari. :)
 

malina

Member
Voi ati folosit pana acum in compostul pentru orhidee cum e phala sphagnum sau perlit??? Mi se pare ca e incorect asa ceva, adica risti sa le sufoci, mai degraba le pui direct in pamant de gradina.

Acum vin cu o alta intrebare: cum vi se pare combinatia de carbune si niste bucatele de caramida veche, nearsa bine, probabil, care se sparge usor alaturi de chipsuri de cocos (vad ca substratul Floria e acum din cocos), intrebarea e cum sa le "dozez"? Mai pot sa pun si nitel calcar, daca e nevoie, dar mai bine nu, ca lor le trebuie mediu acid.

Am si eu o phala careia stiu ca Victor nu-i dadea sanse acum cateva luni, isi revine in mod spectaculos (adica are o frunzulita noua de vreo 5cm lungine si 2 spicuri micute noi, unul de la baza iar unul in continuarea fostei inflorescente) si fara nici un tratament, fara ingrasaminte, nici vorba de"minisera", eu chiar cred ca minisera face mai mult rau si am udat-o mai rar o perioada, si mai am una ridata, ambele cumparate la foarte mari reduceri din Auchan cu probleme la fel de mari ca si reducerile, dar vad ca sunt inca in viata fara tratamente speciale.
Buna,

Pacat ca substratul de la Floria a fost schimbat, era foarte bun inainte cand avea doar scoarta de pin. :( Eu nu mai fac experimente pe florile mele, nici cu spagnum, nici cu perlit, pentru ca cel mai bine le merge doar cu scoarta de pin :).
 

LadyBug

Well-Known Member
Mie imi place mai mult substratul de acum de la Floria, cel dinainte avea sanse mai mari de crestere a mucegaiului pe el, plus ca asta se pastreaza si mai aerisit din cauza fibrelor de cocos, nu se mai lipeste bucatica de bucatica, cum face scoarta uda.
Perlit nu am vazut decat la o laelie mica, alaorii, in rest nu am vazut la orhidee sa fie folosit.
Voi cresteti orhidee in moss? Mi se pare extrem de dificil, poate doar sa stati toata ziua sa le masurati umiditatea, sa nu fie nici prea mica, nici prea mare, sau daca aveti un terrariu cu ventilare, senzori de umiditate si udare automata, chestii complicate si mai scumpe decat insasi orhideele pe care le cresteti inauntru, eu nu am timp sa fac asa ceva, dar as vrea sa vad ce fel de phale si pentru cat timp le-ati crescut in sphagnum moss. Eu inteleg ca oamenii normali nu au timp sa stea sa bibileasca sute de ghivece zilnic, si ma intereseaza o solutie cat mai ieftina, adica fara acele sisteme de irigare scumpe, cu senzori de umiditate, si greoi de instalat si folosit ca uda imprejur prea mult etc...
 

malina

Member
Bună ziua, Mălina!:openrose:
Trebuie să respecți diluția, altfel soluția își pierde din eficiență.
O diluție mai mică ar fi valabilă numai dacă planta ar mai avea rădăcini valide,măcar pe jumătate din cantitatea normală.
Scoate planta din seră și pulverizează soluție pe dosul frunzelor.Repeți tratamentul săptămânal.
După fiecare tratament, introduci planta în miniseră și după ce frunzele vor absorbi soluția, pulverizezi apă pe pereții laterali din interiorul serei. Zilnic se aerisește planta.
După ce se reface masa radiculară, poți transplnta planta într-un vas raportat la masa radiculară.
Buna Victor,

Au inceput sa ingalbeneasca frunzele orhideelor din sera si nu stiu ce sa le mai fac sa le salvez...:( pana sa aplic tratamentul aratau bine frunzele, poate fi de la tratament sa fi gresit eu ceva? :( Ce ma sfatuiesti sa fac?

Multumesc!
 
Ultima editare:

victor

Active Member
Bună, Mălina!:openrose:
Este posibil ca frunzele să se îngălbenească din cauza temperaturii ridicate din miniseră.
Eu aș scoate planta din miniseră. Se poate trata planta și fără miniseră, dar trebuie udate rădăcinile mai des, cam la 3 zile.
Perioada de udare poate dura și 2 ore.Planta se udă numai cu apă, stimulentul pentru înrădăcinare se aplică doar foliar.
Frunzele s-ar fi îngălbenit oricum(cele de la bază), din cauza masei radiculare deficitară.
Succes!:openrose:
 

Stella

New Member
Salut, are idee cineva ce se intimpla mini phale a mea, a pierdut toate radacinele si e deshidratata...cum pot sa o salvez? Am incarcat si o fotografie cu ea :(
 

Atașamente

malina

Member
Salut, are idee cineva ce se intimpla mini phale a mea, a pierdut toate radacinele si e deshidratata...cum pot sa o salvez? Am incarcat si o fotografie cu ea :(
Buna, Stella! Poti hidrata frunzele pulverizand apa pe ele, insa trebuie sa ai foarte mare grija sa nu ajunga apa in mijlocul plantei. Vad ca are un puiut, posibil sa il poti salva pe el, desi vad ca radacina lui e si ea deshidratata. Dupa ce pulverizezi apa, poti crea o minisera, punand o sticla peste ea. Sper sa o poti salva!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Odata ce a suferit de deshidratare si frunzele s-au ridat, nu isi vor mai reveni (daca aveti dovezi ca e altfel, va rog sa reveniti cu foto). Nu am vazut pana acum vreuna care sa-si revina...frunzele afectate asa raman, nu absorb apa oricat ai pulveriza.

Asta nu inseamna insa ca planta e pierduta - vad ca face un keiki pe care ar fi bine sa-l lasi sa se dezvolte pana face radacini mari, viabile, moment in care poate fi transplantat. De asta si face orhideea ta un keiki, planta a fost stresata datorita lipsei de apa si a decis ca ar fi bine sa se auto-salveze, sa faca un pui.

Las-o linistita, nu pulveriza, zic eu, pentru riscul ca apa sa se acumuleze in mijlocul coletului de frunze e mare si poti pierde toata planta. Ud-o o data la 10 zile, zdravan, eventual prin scufundare, ai grija sa scurgi bine ghiveciul de apa (sa nu balteasca apa in masca ghiveciului, daca e cumva asa pus). Frunzele noi vor arata normal iar, in timp, cele vechi se vor usca.
 

malina

Member
De cele mai multe ori, orhideele pierd toate radacinile din cauza udarii excesive, si de foarte putine ori din cauza lipsei apei. Pierderea radacinilor duce la deshidratarea plantei, implicit incretirea frunzelor. Din moment ce planta nu mai are nicio radacina, udarea nu are absolut niciun efect, indiferent de metoda de udare. Exista metode variate de hidratare a plantei, trebuie doar sa ne documentam un pic inainte. :) Fiecare dintre noi este liber sa aleaga ce metoda doreste sau stie ca functioneaza. Daca la alta persoana nu a functionat, acest lucru nu inseamna ca metoda respectiva nu este eficienta.
Orhideele sunt plante foarte rezistente, trebuie doar sa avem grija de ele. :wink:
 

Stella

New Member
multumesc la toti pentru sfaturi, am hotarat totusi in fiece dimineata sa stropesc radacinile cu apa atat planta cat si puiul. Procedura o fac deja de o saptamana...sper la rezultate bune :) caci starea plantei parca nu s-a agravat...
 

Ade18

New Member
Hei! Sunt noua pe grup... Am o mega problema... Țin orhideele phale la maica mea la tara... Și am fost plecata o perioada... Cat am fost eu plecata, le a mutat de unde erau... Când m am întors moooaa....îmi vine sa plâng... Unele le am pierdut din start... Cele care le am salvat cat de cat numai au tije... Rădăcinile cred ca au avut prea multa apa deoarece sunt galbene la baza și verzi spre vârf... Bineînțeles ca și frunzele la vârf sunt arse.. Ce ma sfătuiti sa le fac pt resuscitare?
 

victor

Active Member
Bună seara! Cumpărați de la o fitofarmacie produsul topsin. Faceți o soluție și introduceți rădăcinile în ea timp de 30 minute. Cumpărați scoarță nouă, o umeziți cu topsin. Alegeți vase transparente, raportate la masa radiculară și plantați plantele de așa natură să stea ferm în vase. Nu se mai udă timp de 12-15 zile. Așezați toate plantele cu vasele pe o tăviță cu pietriș umed ( pentru ridicarea umidității din aer ) Udarea acestor plante se face numai când rădăcinile devin transparente.
 
Sus