Orhidee

Maria Setyar

New Member
Buna seara,am o orhidee si cred ca este bolnava!
I-mi este frica sa nu o pierd va rog ajutatima!
Atasez o poza, vreau sa specific ca are si ceva care misuna in vasul cu pamant ceva fffoarte micuti,care doar cand ud planta se vad asa am primito,acuma are si flori dar se ofilesc prea repede parerea mea !
Multumes anticipat !



FB_IMG_1610302554183.jpg20210108_092354.jpg
 

gomez99

Well-Known Member
Pai daca misuna, in primul rind sa schimba complet pamintul, se desinfecteaza vasul (sters cu alcool sau o spalare energica cu detergent cu clor si apoi o clatire abundenta, ca sa nu ramina alcool/clor pe peretii vasului) si se spala sub dus planta. Pe urma o stropire cu mospilan+nissorun, la vreo 2-3 zile o stropire cu ceva gen cropmax, atonik, trainer si la o saptamina din nou cu voliam targo + calypso. dupa mai merge odata cu cropmax, atonik, trainer. Mospilan, nissorun, calypso, voliam sint acaricide/insecticide, celelelte sint stimulentri de crestere, ajuta planta sa isi revina dupa stress.
 

Maria Setyar

New Member
Va multumesc ! Am pus si doua poze pe una se vede ca orhideea are flori ,intrbarea mea este pot schimba substrat si tot ce ati enumarat atata timp cat floarea este inflorita !
Am fosta la un magazin glisando si doar mospilan si atonik am gasit! Mi sa spus ca,calypso si nissorun nu se mai fabrica !
 

gomez99

Well-Known Member
e posibil sa pierdeti inflorescenta, dar planta isi va reveni. daca aveti plante in casa e bine sa faceti un stoc sa aveti la nevoie.

 

Maria Setyar

New Member
e posibil sa pierdeti inflorescenta, dar planta isi va reveni. daca aveti plante in casa e bine sa faceti un stoc sa aveti la nevoie.

Buna dimineata,am transplantat orhideea acum trei zile, am stropito si nu stiu cand am voie sa ii dau apa.
Sau in timpul tratamentului ,nu trebuie udata ?
Multumesc anticipat!
 

gomez99

Well-Known Member
nu trebuie udata prin pulverizare o zi-doua dupa tratament. daca udati prin imersie, atunci nu influenteaza cu nimic.
 
Sus