Orhidee: Tips & Tricks

Roxanna

Active Member
a le fi donat gradinii botanice,erau niste exmplare superbe.
Imi pare rau. :(
Noi nu avem planuri sa ne mutam, asa ca plantele mele sper sa nu fie nemultumite in urmatorii ani.
Si eu ma gandesc ce o sa fac cu orhideele mele la batranete, daca vor supravietui pana atunci si cred ca avem cu totii de invatat o lectie din experienta ta. Mai ales ca suntem intr-o comunitate a iubitorilor de plante, ar trebui sa vindem sau sa oferim "spre adoptie" plantele carora nu le mai putem oferi conditiile necesare. E trist si pentru ele si petru noi sa le lasam sa moara.
 

Alexxxia

Member
Pentru a reveni oarecim la tips and tricks va propun sa descriem aici ecperiente si metode decultura.

Am vazut si eu phale cu peste 20 de flori - erau plantate n vase de dticla fara gauri avantajul fiind ca retin mult mai bine umiditatea si plantele se udau mai rar.
 

Alexxxia

Member
pe scurt - vas de 15 sau 20 cm diametru scoarta de 2- 3 cm pt phal si udare umplerea vasului fara a ajunge cu apa la primele frunze.

ps
unele ape au ff mult nitrati phosphati so altele
 

tugatita

Member
Buna tuturor ! Sunt o incepatoare in privinta orhideelor si detin cateva V as fi recunoscatoare daca as putea primi cateva sfaturi.Pentru moment postez o singura poza cu o orhidee care demult nu mai inflorise dar in schimb are o tija noua Acum nelamurirea mea ...sa tai sau nu acele tije de demult aparent par uscate doar un nod micut deosebesc care stagneaza de muuult timp...multumesc si frumusetea florilor sa ne insoteasca mereu !
 

Atașamente

tugatita

Member
Buna seara !In primul rand va multumesc ca am primit raspunsul dumneavoastra atat de repede Deci tai toate tijele astea uscate de demult de jos sa fac "loc" pentru a intra in forta cea noua iesita ? DOAR intr un singur nod s ar parea ca e ceva dar stagneaza de prea mult timp de altfel si celelalte ..sa tai ?Cu siguranta voi cumpara cartea
 

Atașamente

victor

Active Member
Bună dimineața! Dacă tija veche mai are în vârful de creștere un bobocel, trebuie lăsată, pt că va mai face noi bobocei florali. Dacă vârful de creștere a tijei, nu mai are boboc nou de creștere, tija veche poate fi tăiată de sub locul unde a fost ultima floare din partea de jos a tijei. Trebuie tăiat tot ce este uscat. Eu am ramificații la tijele vechi, cu 13-14 flori sau boboci florali.
 

Atașamente

Sus