Orhidee: Tips & Tricks

cornelia

Fondator
Membru staff
Haideti sa postam aici toate secretele si .. siretlicurile :) pe care le-am aflat despre ingrijirea orhideelor.

- nu se recomanda stropirea florilor cu apa - apa care stagneaza contribuie la trecerea rapida a florilor
- nu se uda cu apa rece, chiar daca afara e cald
- nu se lasa apa in "rozeta" frunzelor - poate sa duca la putrezire
 

marean

Active Member
Orhidee crescute sub becuri

manuela a spus:
Stiati ca exista de vanzare chituri cu leduri pentru a creste orhidee, saintpanulia si cam toate plantele de apartament? Toata lumea cunoaste meoda cu neoanele.
Ledurile sunt mult mai eficiente si bine inteles mai fiabile. Iar nota de plata la lumina va fi si ea pe masura! Cei care le vand spun ca este o solutie mult mai buna, deoarece ledurile au o perioada de utilizare foarte indelungata si economia este semnificativa, nu produc caldura si se pot alege si culorile, lucru care nu se poate face in cazul neoanelor.
Iata o mostra... http://www.growwithleds.com/plants/orchids050405.jpg
Sa nu sariti cu gura pe mine ca sunt scumpe, doar am vrut sa va spun exista si o alta solutie, mai ales pentru cei care chiar puteti si va doriti asa ceva!
 

marean

Active Member
Nu aruncati clemele de la orhidee

cornelia a spus:
Atunci cand tija de usuca sunteti tentate sa aruncati clemele care o fixau de batul de bambus. N-o faceti! O sa aveti nevoie de acele cleme cand va aparea o noua tija sau le puteti folosi la alte plante. Arata mult mai bine prinse cu cleme decat legate cu sfoara. Eu tocmai am "prins" o Iochroma cu acele cleme si arata foarte bine. :wink:
blueheart_d a spus:
la noi sunt prinse cu agrafe de par mici de tot asa ca daca floarea trece se poate folosi si in alte scopuri, iar daca ai nevoie de clema pt o noua tija de orhidee, poti folosi o clema mica de prins par. :D
cornelia a spus:
La astea ma refer eu :






In magazinele de specialitate nu se gasesc. In schimb iti poti cumpara ceva similar de la ... articole pentru par, agrafe si altele.
 

marean

Active Member
Biogel pt orhidee?

dyayzh a spus:
Au aparut in comert acele bilute de gel, frumos colorate, care dupa 8-10 ore de tinut in apa se umfla si sunt continuu umede. Utilizarea lor este in loc de apa din vaza, pentru aranjamete diverse. Intrebarea mea este: ar putea fi folosite la phale? Mentin mereu o umezeaza dar nu stau radacinile propriu zis in apa. Ce pareri aveti?
angela draganoiu a spus:
pai ar fi bune pt ca te scutesc sa stropesti tot timpul pietricelele din tavita. numai sa nu aibe alte efecte.
unde le-ai vazut si cam cit costa ?
rodica05 a spus:
Dya, am avut bilute din acelea, bleu, intr-un vas mare de sticla. Efectul creat este superb, numai ca in timp bilutele se topesc si ramai doar cu putin gel (cele de la fundul vasului nu mai au forma de bila) si restul apa.
Angela aveau la Sera Tria's, probabil si in florariile lor. Au si sub forma de cub si sunt diverse culori: rosu, galben, verde-menta, bleu etc.

Rodica
angela draganoiu a spus:
multumesc Rodica. in cazul asta ramin la clasicele pietricele care nu se topesc dar trebuie udate mereu.
apropos de efectul decorativ. daca nu le uzi se pot pastra mai multa vreme intr-un vas deschis ?
rodica05 a spus:
angela draganoiu a spus:
daca nu le uzi se pot pastra mai multa vreme intr-un vas deschis ?
Daca nu le uzi, se usuca si ramane o mica cantitate de gel intarit, pe care probabil cu greu o mai poti curata de pe suprafata expusa.

Rodica
claudia_s a spus:
Colega mea are de 1 an pietricele din acestea gelatinoase (ale ei nu sunt rotunde) si tine in ele bambusul. Ca sa nu se usuce ca completeaza cu apa. Ea imi spune ca nu s-au topit ci ca s-au facut ca o masa gelatinoasa (un tot unitar) si ca din cand in cand le desarta din vas si le strecoara si ele revin la forma de pietricele doar ca in scurt timp ajung din nou o masa gelatinoasa. In rest nu a avut probleme. Bambusul ei e ok.
iudit a spus:
Si eu am bilute din acestea,de vreo 2 ani,nu s-au topit.Din cand in cand le ud ,las apa sa le acopere,dupe ce ele se umfla,strecor surplusul de apa.Mama le foloseste pt. inradacinarea frunzelor de violete,cu succes.
 

marean

Active Member
Radacini "rebele" la phalaenopsis


dyayzh a spus:
cum fac cu radacinile la phalaenopsis care ies din ghiveci ??
Tina a spus:
Pai, ce te deranjeaza la ele, ca au "evadat" ?? :rofl: :rofl:
Phalenopsisilor le place sa stea "la inghesuiala", iar ghiveciul ala transparent e bun, pt ca poti sa vezi cum arata radacinile si mai incolo.
Radacinile sanatoase sunt tari si verzi.
Daca sunt maro si se farimiteaza in mina, atunci trebuie taiate.
Daca sunt gri-verzui, inseamna ca planta trebuie udata.
Bafta, sa iti traiasca si sa te bucuri de ea ! :wink:

dyayzh a spus:
Sa recapitulam un pic, va rog...nu ma las pana nu reusesc:
- verzi sunt ok
- translucide (gri-verzui) vor apa
- devin maro...prea multa apa si vor putrezi??? sau prea putina si le trebuie???
- maro si uscate.....trebuie taiate.

dar daca la phale le place umiditatea de ce putrezesc atat de usor????

Hariclea a spus:
Daca sunt maronii nu inseamna ca trebuie sa le pui apa, numai cand sunt sidefii-argintii atunci inseamna ca trebuie apa.
Phale adora umiditatea, dar asta nu inseamna ca apa sa stagneze pe radacini, ci doar sa fie umiditate. Radacinile au nevoie si sa fie aerisite, ele crescand in natura pe trunchiurile copacilor si nu pe pe pamant.

ralgal a spus:
Buna

In primul rand felicitari pentru forum mi-a fost de foarte mare ajutor in cresterea primei mele orhidee.
Am primit-o acum o luna si mi-e foarte draga. Exista insa o problema. Inca din prima zi am vazut radacinile inghesuite in ghiveciul ei de plastic(da, stiu, am citit ca le place sa fie intr-un vas stramt) si foarte putin pamant. Nu m-am ingrijorat la inceput dar au aparut niste mici punctulete albe pe radacini cam de o saptamana(nu cred ca erau acolo inainte).

As vrea sa stiu daca nu in convine vasul in care e(fiind mult prea stramt dupa parerea mea) sau nu ii ajunge pamantul(care este tot pus in mijlocul ghiveciului si radacinile una peste alta se bat sa ajuga la el).
Aici sunt pozele
http://s60.photobucket.com/albums/h33/r ... dee004.jpg
http://s60.photobucket.com/albums/h33/r ... dee005.jpg
http://s60.photobucket.com/albums/h33/r ... dee003.jpg
dyayzh a spus:
Radacinile si orhideea ta arata super bine.Ingrijeste-o in continuare la fel caci pare fericita :wink:
Ne bucuram ca esti pe aici, pe forum si ca deja ai aflat cate ceva ce te-a ajutat si te invit sa te prezinti la sectiunea "Gradinari", pentru a face cunostinta cu toti membrii acestui site.
angela draganoiu a spus:
Ralgal bine ai venit printre noi. ne bucuram ca mai este un impatimit de orhidee.
orhideea ta, este o phalenopsis, pare in ordine. eu as pune pe farfurioara de sub ghiveci un strat de pietricele pe care le-as tine in permanenta umede. asta o sa-i placa foarte mult. sterge si frunzele cu apa din cind in cind iar vara s-o stropesti cu apa pe frunze zilnic, chiar si de 2 ori pe zi daca e foarte cald. iar de udat s-o uzi cind vezi ca radacinile capata culoarea sidefie. asta inseamna iarna si in sezon mai rece cam la o saptamina chiar 10 zile, iar vara cam la 4-5 zile. in rest nu cere prea mult
marean a spus:
O mica sugestie : udarea cam la 10-14(cand vine vara,cam la 5-6-7 zile,depinde de cata caldura are) zile ,si nu astepta sa vezi radacini sidefii,pt ca nu se intampla asta mereu,la toate plantele.
Eu am asteptat o data 1 luna sa le vad sidefii,si ele tot verzi erau,cei drept ,nu verdelea acela crud care apare atunci cand sunt proaspat udate!
De,eram la inceput si nu stiam mai bine :) !
Poti cumpara,de asemenea,un ingrasamant special pt orhidee,sau poti folosii unul pt plantele cu flori (pui doar 1/4-1/8 din doza recomandata),doar 1 data pe luna ,in apa de udat !
Multa bafta!
 

oncilica

Member
Cred ca cel mai mare siretlic e dragostea pe care le-o oferi. Nu sunt si nici nu am fost experta in ingrijirea lor, dar le-am urmarit pas cu pas si am descoperit ca fiecare are personalitatea proprie, una e mai setoasa, alta mai avida dupa lumina, una e mai timida alta nu stie cum sa mai atraga atentia !
E ca si cum ele simt ca le iubesti si te rasplatesc cu flori multe si de durata!

Ne mai certam din cand in cand, ne mai suparam reciproc, dar pana la urma ne iubim mai mult : ele ma bucura cu flori sau cu frunze noi, iar eu nu prididesc cu alintatul .
E ca in viata : eu am invatat ce ii place fiecareia, ele au invatat sa le placa la mine!
 
Asa e Oncilica! Eu am o orhidee pitica care a cam fost neglijata...si azi ma uitam ca ii da o radacina si o frunza noua!
 

nely

Member
As avea si eu o intrebare daca stie cineva...geamul reflexiv , am orientare sudica si soarele este f. puternic, as schimba geamul simplu cu unul cu protectie ....ar ajuta orhideele , mai estompeaza ,dar iarna?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nely din pacate eu una nu te pot ajuta.
Oricum ideea e ca vara cam toate au nevoie de protectie impotriva soarelui direct deci, eu zic ca ar fi ok.
Iarna in schimb s-ar putea sa fie mai cu problema pentru ca au nevoie de multa lumina pentru a inflori.
 

nely

Member
Multumesc Sarselia, stiu ca orhideele au nevoie de lumina sa infloreasca, de aceea ma gandeam ca iarna cu geam cu protectie poate nu ar avea suficienta lumina...in schimb spre sud este f. puternic soarele vara... :D
Multumesc Edelweiss pt sugestie, o sa ma gandesc la ea :D
 

danya

Active Member
Eu puneam pt violete hartie, dar eram la etajul 2 si nu se vedea de afara. :D
Acum sunt la parter si nu stiu daca sa mai pun hartie, alta solutie nu stiu. :|
 

nely

Member
Eu stau la etaj 3, soare puternic vara....o parte din orhidee sunt in geam pe pervaz dar le arde soarele vara, in restul anului sunt bine...poate sa pun hirtie in geam cum spuneati...
Multumesc frumos :D
 

danya

Active Member
La mine a fost ok cu hartie, acum vezi si tu. Eu nu am pus pe tot geamul, decat in partea de jos.
 

nely

Member
Asa cum spuneam anul trecut, problema mea legata de orhidee si soarele arzator s-a rezolvat (la dormitor) cand am schimbat geamul clar cu unul reflexiv care lasa lumina sa treaca dar estompeaza din caldura ; se simte ceva diferenta si la caldura din timpul verii.
Deci florile au tinut mai mult decit cum treceau pana atunci din cauza caldurii si iarna (aproape) trecuta a fost suficienta lumina pt orhideele pe care le am pe pervazul ferestrei, in camera lumina in nuanta galbuie,imi place...doar ca am avut o problema cu caldura de la caloriferul de sub geam :rofl: (binenteles,altfel nu se putea) pe care am tinut tot timpul un vas cu apa...
Acum pt vara viitoare mai am o incercare: am luat un umidificator de camera (cel mai ieftin posibil) care permite rasucirea orificiului de umidificare, cu reglarea umiditatii si mai tb sa-l fixez in pozitia optima si sa vad ce rezultate am... mult noroc tuturor...
 

andruta_ana

Member
Eu am facut un exepriment vara trecuta : am cumparat o folie autoadeziva (mata - ca cea a geamului cabinei de dus) si-am pus pe geam. Lumina naturala era, dar oprea razele soarelui. A fost mai rau cand am dat s-o scot..... Mi-am rupt buricele degetelor...
 

nely

Member
Pai tocmai de aceea am optat pt varianta cu schimbarea geamului si pt faptul ca folia ar fi necesitat sa o scot-sa pun alta...si nu-mi place sa fie ceva lipit pe geam :wink: pana acum e in regula cu umidificatorul, dar nu l-am folosit zilnic...cand o sa vina caldurile...
 
Sus