Orhidee pe canicula

schlucky

Member
eu nu ma lupt nici pe departe cu caldura ca si voi, dar ma gandesc ca orice metoda "do it your self" ar fi de probat

-in primul rand eu pesonal m-as orienta carte folia reflectorizanta de pus pe geamuri
- vase cu apa, umidificatoarele de apa electrice, bureti imbibati in apa,
distanta cat mai mare intre plante .... si or mai fi si altele
 

ella

Member
Umidificatorul electric este chiar bun. Aici aerul este f. uscat, chiar daca temp. nu sunt asa mari. Umidificatorul nostru functioneaza non stop, in afara de putin zgomot, nu face decat bine si noua si plantelor mele.
 

Hariclea

Member
ale mele nu par sa sufere foarte tare... cel putin si-au revenit din moleseala... le pulverizez zilnic (ce-i drept am in camera cam 28, maxim 29 grade) si par multumite.
 

schlucky

Member
deci eu tot tind sa cred ca daca ai orhidee mai multe si poate mai rare, ar fi bine sa iti faci un umidificator, unul pt. camera ce face particule extrem de fine de apa, ajunge daca are o presiune de 2bar, iti poti lasa sa iti faca cineva, caci precis iesi mai ieftin .... sau sa intrebi pe la sere caci in mod normal ei ar trebui sa utilizeze asa ceva ... ce apraturi "made in" au ei

ieri intrand pe un seit de orhidee de aici, am vazut ca au ghiveciul cu orhidee pus intr-unul decorativ mai mare, caci ramanea de jur imprejur cca 2-3 cm si acel patiu era umplut cu muschi de padure.... si spuneau ca mentin acolo umiditatea

printre metodele mentionate de ei erau:
- o tavita mare care avea un grilaj in ea (ceva de plastic alb cu multe patratele) unde puneau apa si pe el ghivecele
-pulverizarea deasa , desi aici precizau ca sunt si partin negative
- vase mari cu apa
-distanta intre ghivece sa fie mare
- mutarea din ferestre undeva unde este lumina dar mai protejate de caldura
- acvarii care au pe fund un strat de bile de argila si ghivecele cu orhidee acolo (cica se pastreaza mai bine asa umiditatea)
- mai avea ceva ce ei numea "vitrina de orhidee" arata ca un terarium, inalt, din sticla peretii pe interior cu un fel de plasa, cu neoane inauntru, umidficator inclus.... ceva interesant ...dar ma gandesc ca pt. cei care au pt. orhidee mai mult decat o pasune :roll:

cred ca astea sunt cele ce mi le amintesc citind pe acolo
 

Hariclea

Member
Eu am mai pus si vase cu apa printre ghivece, pe unde mai am un pic de loc, sau pe masute alaturate.

Dupa cum se spune, mai bine sa previi decat sa tratezi... avand in vedere ca nu exista mare diferenta intre 29 si 30 grade... si bietele plante nici nu-si impun sa sufere de la o anumita temperatura incolo...
 
Sus