Orhidee parfumata

sarselia

Active Member
Moderator
Ohooo ce frumos!
M-am indragostit de ea si la un moment dat la o comanda comuna de orhidee m-a batut gandul sa imi cumpar una dar...am ales altele.In orice caz nu stiam ca este si parfumata.
Sa iti traiasca si sa fie cat mai harnicuta!
E o bijuterie!
:D
 

nely

Member
Green, esti norocoasa :wink: :D sa-ti traiasca si sa faca multe flori in continuare, este f f frumoasa, dar...unde gasim noi ceilalti asemenea minune :? , la mine din toate phalele nu am nimerit nici una cu miros :( ,
Din ce am eu, parfumate sunt dendro phale care tocmai e inflorit dar se simte cind bagi nasul...si cattleya Potinara Burana Beauty care miroase f frumos dar cind e cald...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multe minunatii cred ca ai mai vazut pe acolo,nu?
Poate vreodata ne vei povesti si noua mai multe legat de cum a fost acolo..
:wink:
 

CristianG

Well-Known Member
Nely, frumoasa Cattleya....Felicitari! Nu stiu cum ai facut-o sa infloreasca....Eu nu reusesc! Am o cattleya superba insa nu vrea sa faca flori.... :roll:
 
Multumesc, Cristian pentru aprecieri :D
Dau si eu cu presupusul referitor la Cattleya ta. Stiu ca una din "cheile" infloririi la Cattleya este conditionata de mentinerea la intuneric total noaptea, coroborata cu o perioada de usoara "seceta" si temperatura nocturna mai scazuta. Chiar si un minut de iluminare nocturna poate inhiba inflorirea :(
Eu sunt patita...
Si cum tot patitu-i priceput....:):):)
 

CristianG

Well-Known Member
greenfingers a spus:
Multumesc, Cristian pentru aprecieri :D
Dau si eu cu presupusul referitor la Cattleya ta. Stiu ca una din "cheile" infloririi la Cattleya este conditionata de mentinerea la intuneric total noaptea, coroborata cu o perioada de usoara "seceta" si temperatura nocturna mai scazuta. Chiar si un minut de iluminare nocturna poate inhiba inflorirea :(
Eu sunt patita...
Si cum tot patitu-i priceput....:):):)
Mmmm! Stiam treaba asta....Insa unde sa o pun sa stea numai la intuneric noaptea? La mine sta in camera si cand vine noaptea trebuie sa aprind lumina ca doar nu orbecaiesc prin camera... :)
 

nely

Member
Cristian, multumesc :D , referitor la cattleya pe care o am , acesteia ii place mult soarele, cu svintarea substratului intre udari si in rest...altceva nimic, si eu o am in dormitor pe pervaz la sud, deci aprind lumina normal :wink: , anul acesta (primul) a inflorit de doua ori...
Poate nu e locul potrivit pt ea... :? mult noroc cu ea in continuare si rabdare, o sa-si dea drumul :wink:
 

CristianG

Well-Known Member
nely a spus:
Cristian, multumesc :D , referitor la cattleya pe care o am , acesteia ii place mult soarele, cu svintarea substratului intre udari si in rest...altceva nimic, si eu o am in dormitor pe pervaz la sud, deci aprind lumina normal :wink: , anul acesta (primul) a inflorit de doua ori...
Poate nu e locul potrivit pt ea... :? mult noroc cu ea in continuare si rabdare, o sa-si dea drumul :wink:
Sper sa isi dea drumul.....Ce mai pot spune!!! :mrgreen:
 

nely

Member
Diana, mi-a trimis-o o persoana f draguta din Bucuresti iarna trecuta cind a gasit.
 

nely

Member
Diana , din cite imi amintesc a costat cam 50 lei...pui a facut, o parte din ei i-am dat, dar momentan nu se simte prea bine (plantuta) si astept sa-si revina...poate nu i-a convenit ca am umblat la ea :? (se spune ca, cattleya e mai capricioasa) . Daca isi revine si face pui, o sa tin cont de tine :wink: si te anunt, ok? :D
 

CristianG

Well-Known Member
nely a spus:
Diana , din cite imi amintesc a costat cam 50 lei...pui a facut, o parte din ei i-am dat, dar momentan nu se simte prea bine (plantuta) si astept sa-si revina...poate nu i-a convenit ca am umblat la ea :? (se spune ca, cattleya e mai capricioasa) . Daca isi revine si face pui, o sa tin cont de tine :wink: si te anunt, ok? :D
Sunt convins ca e capricioasa rau.....Credeam ca este mai putin fitoasa decat vanda...Am si eu o cattleya si nu imi face flori deloc. Daca mai are nevoie si de intuneric total ca sa imi infloreasca....Cu siguranta ca acest moft imi este imposibil sa il respect.....Asa ca ma multumesc cu pseudobulbi si frunze plate frumos arcuite. :roll:
 

ira

Member
CristianG .daca vreo data te gandesti sa dai pui de la ea (daca te superi pe ea :rofl: ) eu sunt dornica sa cumpar :wink: .Ii pot oferi intuneric pe timp de noapte :)
 

diana999

Active Member
nely a spus:
Diana , din cite imi amintesc a costat cam 50 lei...pui a facut, o parte din ei i-am dat, dar momentan nu se simte prea bine (plantuta) si astept sa-si revina...poate nu i-a convenit ca am umblat la ea :? (se spune ca, cattleya e mai capricioasa) . Daca isi revine si face pui, o sa tin cont de tine :wink: si te anunt, ok? :D
multzumesc mult. :rose: sper sa se faca bine frumusetzea.
 
Sus