orhidee Nardotto e Capello

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoasa, felicitari! Sta afara?? Ca eu nu m-am indurat inca sa le duc pe-ale mele afara...dar poate ca ar fi o idee buna :)
 

LadyBug

Well-Known Member
Ms, gradinar1, si eu sunt inacantata de aceea am comandat pentru la toamna inca 8 plante de la ei. Da, sta afara si are parte de multa lumina, mi-a spus cineva ca rezistenta la soare ii e data de "parintele" cattleya walkeriana. In general orhideele stau atarnate de marginea vitei de vie, deci au un pic de umbra, dar si soare direct. Din pacate via e bolnavioara, are zone multe mici pe frunze care sunt uscate, cred ca are ceva ca un fel de mana, sper ca nu se ia si la orhidee, ce spuneti?

Revenind la frumoasa ta, cred ca nu este cattleya warneri tipo, ci un fel de catt warneri semialba, ce parere ai? Din ce am observat la orhidee, versiunile semi-alba sunt mai frumoase :) Iar catt warneri e dintre cele mari, deci cu atat mai frumoasa si rara la noi - nu prea am vazut la noi catt mari.
Am si eu o catt warneri de aproape un an dar am fost neinspirata si am separat-o in 3 si a tanjit mult. Acum fiecare a facut un nou psb dar e chinuita. Tot din lipsa de inspiratie am tinut-o in soare si i s-au ars frunzele, a mai dat si grindina peste ea, dar saraca inca mai supravietuieste (desi nu e bine la radacini). Daca nu o separam, acum o vedeam si eu inflorita, deh, ce sa-i faci, cine m-a pus? Dar poate vor supravietui toate si la anul voi avea 3 inflorite...asta daca am un car de noroc.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Da, ai dreptate, varietatea pe care o am eu cred ca e un hibrid de semialba :D .
Cum e cattleya ta? Parfumata? Si daca da, cum ai aprecia parfumul, pe o scara de la 1 la 10?

Cat despre tinutul in gradina, anul asta am renuntat sa scot orhideele afara - doar cymbi si ceva cambrii, restul nu le-am mai scos pentru ca fie s-au ars in zilele cu soare prea puternic, fie s-au umplut de daunatori. Drept e ca atunci cand stau afara, in gradina, au tendinta de a face mai usor si mai repede tije florale.
Si asa, pentru desfatare, o galerie de imagini cu varietati mai speciale de orhidee (si foarte multe tipuri de cattleya)
http://www.flickr.com/photos/orkideas/
 

LadyBug

Well-Known Member
gradinar1 a spus:
Da, ai dreptate, varietatea pe care o am eu cred ca e un hibrid de semialba :D .
Cum e cattleya ta? Parfumata? Si daca da, cum ai aprecia parfumul, pe o scara de la 1 la 10?

Cat despre tinutul in gradina, anul asta am renuntat sa scot orhideele afara - doar cymbi si ceva cambrii, restul nu le-am mai scos pentru ca fie s-au ars in zilele cu soare prea puternic, fie s-au umplut de daunatori. Drept e ca atunci cand stau afara, in gradina, au tendinta de a face mai usor si mai repede tije florale.
Si asa, pentru desfatare, o galerie de imagini cu varietati mai speciale de orhidee (si foarte multe tipuri de cattleya)
http://www.flickr.com/photos/orkideas/
Ce sa mai zicem, au astia din afara niste orhidee de ramai cu gura cascata. Mai e unul, Mauro Rosim, care are gradina botanica de orhidee acasa, nu stiu, are niste superbitati incredibile.
A-propos de daunatori, stii ca ai dreptate, pe ale mele am vazut ca le ataca urechelnitele - scoarta e mediu propice pt ele. Iar legat de Lc canh hybrid, e ciudat ca o viziteaza mereu furnicile, nu stiu de ce le place, se tot plimba toata ziua pe floare. La restul nu am observat - desi am o schomburgkia - care se spune ca e preferata furnicilor - pe ea n-am vazut picior de furnica.
De mirosit, nu am observat sa miroasa. Mai nou i s-au mai decolorat culorile, e inflorita de ceva timp. In rest nu stiu ce sa mai spun de ea ca am lasat-o la Bucuresti, iar eu am venit la mare.
 

nely

Member
Si la mine incep sa se vada "ceva miscari" din achizitia de la italieni, prima catt Green Emerald are un bulb in crestere, iar cea de-a doua, Potinara Summer Choice are in crestere 2 bulbi, sper sa-i vad si cu flori ;-)

 

puffy80

Member
Scoarta de la Cycnodes e cea originala, de la italieni. In rest folosesc scoarta de la Compo ( se gaseste la Baumax sau Hornbach) si doar pentru puisori foarte mici folosesc de la Agro, care este foarte marunta, cu o consistenta mai ciudata.
 

nely

Member
Gata, a inflorit unul din cei doi bobocei de la Laeliocattleya Aloha Case Coerulea x Catt Schroederae,achizitionata la ultima comanda, deocamdata nu am sesizat parfum,dar nu sunt tot timpul acasa,e posibil sa se simta ziua,cand e mai mult soare...
 

sarselia

Active Member
Moderator
nely a spus:
Gata, a inflorit unul din cei doi bobocei de la Laeliocattleya Aloha Case Coerulea x Catt Schroederae,achizitionata la ultima comanda, deocamdata nu am sesizat parfum,dar nu sunt tot timpul acasa,e posibil sa se simta ziua,cand e mai mult soare...
Ce culoare frumoasa are!
Sunt tare curioasa daca e si parfumata...
Felicitari si sa ai parte de cat mai multe flori de la ea!
 

nely

Member
Va multumesc frumos pt aprecieri :rose: , ma bucur ca va place, si mie imi place tare mult,desi nu pare chiar ca in poza,important e ca am vazut-o "pe viu", o sa o pandesc,poate am noroc si de parfum, va anunt ;-)
Sa va arat si cum a inflorit Cattleya Green Emerald Orchid Queen din comanda anterioara, avea un parfum discret dar nu l-am putut localiza bine, se simtea dimineata si cand batea soarele pe ea,tb sa mai infloreasca ca sa ma lamuresc :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
nely a spus:
Va multumesc frumos pt aprecieri :rose: , ma bucur ca va place, si mie imi place tare mult,desi nu pare chiar ca in poza,important e ca am vazut-o "pe viu", o sa o pandesc,poate am noroc si de parfum, va anunt ;-)
Sa va arat si cum a inflorit Cattleya Green Emerald Orchid Queen din comanda anterioara, avea un parfum discret dar nu l-am putut localiza bine, se simtea dimineata si cand batea soarele pe ea,tb sa mai infloreasca ca sa ma lamuresc :D
asta e si mai si...
imi place mai mult mai ales ca e asa pistruiata :rofl: :rofl: :rofl:
Sa ai parte de ele si sa le vezi mereu florile frumoase si elegante!
 

adite

Active Member
Superbe flori! :clap: Esti o fericita! :D La mine, Green Emerald nu da nici un semn, desi a avut aceleasi conditii ca si catt care mi-a inflorit.
 
Sus