orhidee Nardotto e Capello

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am deschis un topic nou sa va arat cat de norocoasa sunt :) :) :

Floarea nu s-a deschis chiar de tot dar nu m-am putut abtine sa nu v-o arat: e cattleya warnerii.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Felicitari, Madalina! Cat ma bucur! :dans:
Floricica este foarte delicata! Presupun ca are si parfum... :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Carmen, eu trebuie sa-ti multumesc din suflet pentru ca ai facut posibila o asemenea bucurie pentru mine, fara tine nu as fi avut asa o minunatie si Dianei pentru ca ne-a indrumat spre furnizorul asta!
Fetelor, sunteti de milioane!! :hug: :*
 

IoanaTweety

Active Member
Uau norocoaso e grozava!!! Sa fie santoasa si sa ai parte de multe flori de la ea!! :D
Ps: stii ce curiozitate mai am eu de la tine, nu? :rofl: Cat e halatu domle?? Deci daca miroase si cat e de mare..?
 

adite

Active Member
E splendida! :clap: Eu nu mai intreb de miros si dimensiuni, dar astept raspunsul la intrebarea Ioanei. :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
IoanaTweety a spus:
Uau norocoaso e grozava!!! Sa fie santoasa si sa ai parte de multe flori de la ea!! :D
Ps: stii ce curiozitate mai am eu de la tine, nu? :rofl: Cat e halatu domle?? Deci daca miroase si cat e de mare..?
:rofl: :rofl:
N-am simtit vre-un parfum ori asta a fost un criteriu cand am ales-o. Poate am eu nasul infundat :) :). Ma asteptam la intrebarea cu dimensiunile: e o cattleya mare, are cam 15 cm pe verticala si 10 cm pe orizontala. Cele doua petale laterale stau cumva pliante spre fata, daca le-as desface floarea ar avea o anvergura mare si orizontala.
Oricum, floarea e mare comparativ cu o cattleya obisnuita.

De-abia astept sa le vad si pe-ale voastre inflorite, sunt sigura ca o sa descopar niste minunatii care ma vor inspira pentru comanda viitoare :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bravo Mada!
E tare frumoasa!
Sa iti traiasca si sa te bucure de cat mai multe flori.Ma bucur si eu tare mult ca ne-a indrumat Dia catre un furnizor atat de bun.
Si eu abia astept sa mai vedem si alte frumuseti inflorite.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Hai ca m-ai speriat cu asa entuziasm si m-am dus sa o mai masor odata, sa nu spun prostii. N-are 15 cm, are 14 cm :rofl: :rofl: dar pe inaltime, da, de sus in jos, sa nu zici ca nu ti-am spus!
 

nely

Member
Superba :visator: si atat de delicata...sa-ti traiasca si sa te bucure cu multe flori, poate urmatoarele vor fi parfumate :wink:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Nely!
Orhideea e foarte parfumata dar statea langa un clero fragrans care mirosea de la o posta. Acum cateva zile mi-am dat seama, dupa ce clero s-a ofilit si ea inca miroase foarte bine :)
 

nely

Member
Aaaa, atunci e f bine :D , mai ales ca spuneai ca a fost un criteriu de alegere :wink: , deci bravo ei si tie :D
 

LadyBug

Well-Known Member
Daa, e foarte finuta catt warneri si am un feeling ca majoritatea speciilor sunt mai finute decat hibrizii.

-----------------------------------------

Hai sa ma laud si aici :) pe 4 iulie mi-a inflorit si mie o italianca: lc canhamiana coerulea x c walkeriana coerulea. Imi plac foarte mult nuantele ei, in poze e o mica-mica diferenta de nuanta, petalele care apar able nu sunt albe si un bleu foarte foarte deschis.
Pozele se pot vedea in acest album: http://orhidee.sunphoto.ro/Laelia/pagina2
 
Sus