orhidee Miltoniopsis

ana500

Member
Ma inscriu si eu in clubul colectionarilor si iubitorilor de orhidee, desi colectia mea numara doar un exemplar de orhidee Miltoniopsis. :D
Ieri am achizitionat-o. As fi luat eu tot magazinul dar nu aveam bani de mai mult.
As vrea sa stiu , de la cei care au acest fel de orhidee, cam ce pretentii are, cum se ingrijeste.
Eu m-am mai interesat dar ar fi bine venit vreun sfat de la cei ce au asa orhidee.
Cea pe care am cumparat-o avea trei tulpini, sper ca nu am gresit ca am despartit-o. Am incercat sa nu stric radacinile.
Multumesc pt intelegere.
http://s710.photobucket.com/albums/ww105/ana_maria500/
 

Sash

Active Member
Sa o stapanesti sanatoasa! :D
Citeste aici despre ea http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2386
Si... ca principiu general - nu desparti/replantezi etc. o planta cat timp are flori, pentru ca florile presupun un efort pentru ea si umblatul la radacini reprezinta un stres si sunt sanse mari sa considere ca nu are forta sa se adapteze in noul substrat si sa pastreze si inflorescenta. Sper ca totusi orhidica ta sa nu se supere si sa nu scuture florile prea repede.
 

ana500

Member
Merci pt raspuns.
Florile mi se par ca sunt cam pe " trecute" iar una dintre tulpini nu a avut floare.
Poate daca pun ceva ingrasamant mai poate ajuta.
 

Sash

Active Member
Din cate stiu eu, tot ca principiu general, dupa transplantari o perioada nu trebuie sa le pui ingrasamant...
 

oncilica

Member
Las-o sa se adapteze in noul substrat, de aceea nu recomand udarea cel putin o saptamana. De recomandat este sa fie udata pe frunze, prin pulverizare. In ce fel de "pamant" ai mutat-o?
 

ana500

Member
Ok.
Merci inca odata .
Am sa tin cont de acest lucru.
Scuze daca pun prea multe intrebari dar sunt proaspata mamica de orhidee si incerc si eu sa invat cat mai multe lucruri.
 

karmenutza

Member
Pe flacoanele mele cu ingrasamant, pe toate, scrie ca abia la 3 saptamani dupa mutare/transplantare in alt loc - casa, alt ghiveci etc se poate pune ingrasamant.
 

ana500

Member
Pai am incercat sa o pun intrun pamant cat mai usor, " telina", putina coaja de copac ( din ghiveciul in care am luat-o), ceva ingrasamant de la animale, iar la fundul ghiveciului am pus pietricele de nisip.
Trebuie cumva ca pamantul sa fie si mai aerisit?
Cam in ce trebuie sa o pun?
 

Sash

Active Member
Alt principiu general... inainte de a cumpara o planta citeste despre ea. Asta-i un principiu pe care majotitatea celor de aici l-am incalcat cu brio. Insa...dupa ce ajungi cu planta acasa...citeste despre ea, inainte de a face orice. Prin orice inteleg inclusiv pozitia in care o pui. Vezi ce necesitati de lumina, temperatura, substrat are...

http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2387
 

oncilica

Member
Te rog sa astepti un raspuns mai avizat dar...cred ca schimbarea e cam mare.. le place in substrat special, amestecat in proportie destul de mare cu scoarta
 

ana500

Member
Merci inca odata pt raspunsuri si...........daca este, o sa va mai spun ce mai face orhidica mea ( de fapt orhidicile) peste vreo saptamana sau doua sa vad daca trec testul. ("sunt o mamica priceputa sau nu")
 

mymo

Active Member
ana500 a spus:
Pai am incercat sa o pun intrun pamant cat mai usor, " telina", putina coaja de copac ( din ghiveciul in care am luat-o), ceva ingrasamant de la animale, iar la fundul ghiveciului am pus pietricele de nisip.
Trebuie cumva ca pamantul sa fie si mai aerisit?
Cam in ce trebuie sa o pun?
Eu,personal,nu cred ca ingrasamantul de animale o sa-i faca bine,pentru orhi este ingrasamant special chiar si cel universal pentru plante cu flori este prea puternic pentru ele.
 

ana500

Member
Eeeeee sa nu va ganditi ca am pus numai ingrasamant de la animale, am pus putin si mai era amestecat si cu ceva uscaturi.
 

IRINA2714

Member
Ana
daca nu ai mai avut pana acum orhidee era recomandat sa incepi cu un phalenopsis care se ingrijeste mult mai uso, miltonia fiind dificil de ingrijit
1.ca sa infloreasca orhideele in special cele cu bulbi trebuie sa fie minim 3 in ghiveci
deci:ai gresit despartind-o!!!!!
2. e necesar in cazul unei mutari sa fie pusa in substrat special penru orhidee si nu ''telina''.se gaseste in florarii si e special pentru astfel de plante.
3. ingrasamantul de animale ''arde'' planta.gandeste-te in mediul lor natural in copaci, pe buturugi nu au asa ceva.ingrasamantul care se gaseste in comert special pentru orhidee are o concentratie special facuta pentru dezvoltarea plantei
4.ai zis ceva de nisip.draga mea nisipul retine apa chiar daca acum radacinile nu ajung la ei, crescand cu timpul o sa ajunga si putrezesc deoarece la miltonia e foarte periculoasa umiditatea in exces.
5.sa nu o asezi in soare direct nu ii place
sper ca informatiile sa iti ajute sa salvezi plantuta.succes!!!
 

oncilica

Member
Nu o mai speriati atata :) O sa invete din greseli, de obicei sfaturile intra pe o ureche si in timp se uita ( nu e nici un pic de sarcasm)
Cred ca cel mai bine ar fi sa o pui la loc, daca se mai poate. Daca nu, incearca sa gasesti substrat de orhidee. Nu o uda , doar pulverizeaz-o pe frunze. Udatul mai tarziu, peste minim o saptamana de la mutare, ii trebuie timp sa se adapteze

( uite cinne vorbea de sfaturi... :tavalit: )

Bafta multa cu ea, eu personal iti tin pumnii!
 

ana500

Member
Merci pt raspunsuri . Am sa tin cont de ele.
O sa caut pamant special pt orhidee dar nu stiu daca o sa gasesc la noi in oras, poate o sa incerc sa fac eu cumva unul (dar nu din pamant obisnuit si ingrasamant de la animale).
Pai daca nu o ud si la radacinii , ci doar pe frunze nu se ofileste? avand in vedere ca am deranjat-o?
Si da.....................omul invata din greseli, nu-i nimic nou
 

IRINA2714

Member
nu e vorba de speriat.eu sunt cea speriata pentru planta.
am trecut cat am putut de explicit totul ca sa salvan planta.
nu se uda dupa transplantare.
 
Sus