Orhidee LadyBug

LadyBug

Well-Known Member
Incep prin a expune cele mai mari plante posibile de cattleya primite din Oanda de la Doina de pe sunphoto:

http://orhidee.sunphoto.ro/cele_mai_mar ... e_la_doini

Apoi continui cu cele 2 catt inflorite in prezent, una care e necunoscuta, nu mai stiu de unde o am, pare sa fie un hibrid de sophronitis (sau nu?)


Si ultima frumoasa inflorita, catt intertexta alba:
 

LadyBug

Well-Known Member
Multumesc frumos pentru aprecieri si urari, la fel va doresc, sa aveti flori frumoase si sanatoase! Acum le tin in sera, dar cu 2 geamuri deschise si o plasa verde pt umbrire deasupra si tot nu ajunge, tb sa mai iau inca o plasa verde sa le umbresc atunci cand e soare. Saptamana asta a tot plouat si a fost furtuna, cred ca ati vazut la tv cata apa a curs in Dobrogea, chiar era umiditatea prea mare in aer si intuneric din cauza plasei, asa ca n-a fost bine nici la extrema cealalta. Astea din Brazilia sunt uscate rau, de la drumul lung, cred ca se vede in poze, radacini nu aveau deloc, dar incep sa se formeze..
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daca le-ai scoate undeva in gradina la umra nu le va merge mai bine decat in sera?Ale mele stau pe o terasa la umra si le merge foarte bine.Le tin asa de cativa ani buni.
 

LadyBug

Well-Known Member
Intr-adevar, le-ar merge bine, si eu le-am tinut afara anii trecuti dar sunt cateva neajunsuri: cand ploua prea mult nu le prieste, la teren e plin de melci, eu ii tot adun dar apar altii, mai sunt urechelnite si alte ganganii carora cu plasa le e mai greu sa intre in sera. Am afara cateva zeci de ghivece cu citrice, trandafiri pitici, maslin, dipladenia, crini, leandri, banan etc si sunt pline de melci, cand merg adun cate o punguta si-i arunc pe un teren viran. I-am rarit, dar mai am de munca. Sera a devenit neincapatoare din cauza achizitiior din acest an, la toamna trebuie marita.
 

LadyBug

Well-Known Member
Cateva poze cu orhidee inflorite de curand:
Lc Egeria:
Laelia Pulcherrima Coerulea:
 

yo_man

Active Member
Ce frumoasa este! :)
N-am vazut deloc cattleya in magazine... :(
poate or sa bage ca vin sarbatorile de iarna...
 
Sus