orhidee in scoarta in vaza

Alexxxia

Member
Totul a inceput acum 4 ani cand eram foarte trista si singura si muncita. Lucram de zor la renovarea apartamentului in timp ce trebuia sa duc in paralel o viata "normala" - servici, temele pt acasa, mancare curatenie etc.

Am gasit o doamna care descria intr un mod simplu si detaliat o metoda de cultura a orhideelor in vaze de sticla transparente fara gauri - vaze normale.

Metoda pe scurt - planta se curata de substratul putrezit si de radacinile rupte sau uscate sau putrede, se pune intr un vas de sticla transparent cu 2 degete mai larg si mai inalt decat vasul ei de plastic initial, se adauga scoarta de pin (vanduta la sac) de jur imprejur - dimensiunile scoartei depind de tipul orhideei - si se asteapta 10 zile sau 2 saptamani departe de sursele de caldura sau soarele direct pana la udare pentru ca radacinile sa fie uscate (iarasi depinde de tipul plantei)

Exemplul clasic si reusit des este phalaenopsis in scoarta de dimensiuni medii 2-3 cm si mai mare, se uda prin umplerea vasului cu apa de ploaie, fara a uda cumva baza vreunei frunze (in caz ca ati udat stergeti repede cu un servetel picaturile - la temperaturi scazute apa ramasa la baza frunzelor duce la putrezirea plantei), se lasa in apa sa stea minim 30 de minute pana se hidrateaza bine radacinile si se scurge bine apa sa nu ramana in vas la baza plantei, verificati ulterior ca nu s a scurs de pe bucatile de scoarta apa la baza vasului - aceea trebuie eliminata rapid. Vasul sta asa o luna sau mai mult pana cand radacinile sunt iar uscate si de culoare alb gri. Adaug ingrasamant in doze foarte mici la fiecare udare, insa nu este esential pentru inflorire si prefer de obicei ingrasamantul natural (extract de alge, de urzici, de tataneasa, de peste - din comert pt ca acelea nu au miros).

Plantele care au reusit extraordinar cu aceasta metoda - dendrobium nobile si papucelul; acum incerc cu miltoniile insa nu am rezultate sau perioada de acomodare (schimbarea radacinilor cu unele adaptate la noul substrat) este lunga.

Am mai reusit cu vanda cu doua metode - un vas de plastic cu gauri pe lateral din 3 in 3 cm umplut cu scoarta medie si mare si cu vanda in mijloc; udare prin scufundare 1/10 zile sau 1/14 zile; trebuie incercata numai primavara deoarece radacinile vechi mor si voir fi inlocuite total cu noi radacini adaptate noului mod de viata

si metoda vanda 2 - vas de argila cu gaura la baza umplut cu franjuri de plastic si vanda in mijloc, peste franjuri pus muschi sphagnum 5 cm; udare tot prin scufundare fara a atinge muschiul cel mai des umiditatea se reface prin capilaritate vasul fiind de argila nesmaltuit. am mai vazut de curand la o doamna cu incalzire prin pardoseala o duzina de vande in vaze de sticla transparente cu bile de argila sub radacini si deasupra lor. ea spune ca le uda la inceput prin pulverizare si apoi dupa adaptare pune apa putina la baza bilelor fara a lasa vreo radacina in apa

am mai vazut o metoda de cultivare in vas de sticla cu sphagnum pesteplanta ca un capac si sub planta ca o perna; "udarea" era o prelingere a apei in cantitat infima pentru a umidifica usor muschiul de jos si o "spray"ere usoara a muschiului de sus pentru a evita uscarea acestuia completa
 
Ultima editare:

Alexxxia

Member
ce pot spune acum dupa mutare - la phal merge si scoarta de 1cm. depind de cat de des doriti sa le udati. eu sunt mai lenesa si prefer cat mai rar. repet este esential iarna sa scurgeti de mai multe ori apa pt a nu lasa apa la baza vasului...

primele 2 metode - gjiveciul de pladtic si cel de pamant la vande le am experimentat singura cu rezultate foarte bune - infloriri repetate. trebuie sa stiti insa ca vandele la care am schimbat in acest mod metoda de cultura au facut radacini noi adaptate si cele vechi au putrezit. a fost un proces normal zic eu si gradual. in rest vandele vor aer liber si umbrit - le pusesem intr un copac spre nord deoarece soarele era f puternic si umiditatea cam 80% acolo
 

Alexxxia

Member
Am sa revin cu poze... avantajul vazelor in afara de criteruul estetic (mie imi plac foarte mult in vase cu scoarta) este ca radacinile sunt stimulate de umiditatea crescuta. din acest motiv este o alternativa pentru phal/den ramase fara radacini. sigur se pune peste vas o punga de plastic cu 2 colturi taiate pentru a mentine umiditatea crescuta si la nivelul frunzelor odata cu circulatia aerului - la baza nu se inchide punga

daca adaugati si un ingrasamant organic complet dar slab din cand in cand se pare ca se obtin niste infloriri cu un nr foarte mare de boboci in vaze

eu nu prea adaug pt ca uit mereu si totusi am vreo 14-18 flori la fiecare inflorire. le ud cu apa de ploaie
 
Sus